„Musím připomenout, že to byl právě pan starosta Chebu, který přes naše výrazné doporučení nechal běžet naplno celé vánoční svátky, i když to bylo zakázané, trhy, že do 3. ledna jela veřejná kluziště v Chebu, že zastavil provádění testování se slovy, že si musí místní lidé odpočinout, že to byla právě tato oblast, která byla jednou z posledních, která zahájila očkování,“ řekl ministr Blatný v Senátu.
„Já to ani nemusím říkat, ono to asi dojde každému, tak zde máte jeden z důvodů, proč je situace v této oblasti velmi špatná,“ dodal ministr Blatný.
Starosta Chebu Antonín Jalovec (STAN) si to nenechal líbit. „Lživých na těch dvou větách je hned několik výroků. Rozsah provozu byl opakovaně konzultován organizátory s místní pobočkou Krajské hygienické stanice, která trhy monitorovala a vydávala doporučení, jež byla okamžitě realizována v plném rozsahu. Samotný provoz trhů nikdy zakázán nebyl. Provoz kluziště byl ukončen spolu s trhy už 26. 12., již před tím ale byla provozní doba omezena,“ uvedl Starosta Jalovec.
To potvrdil i pořadatel trhů. „Trhy v Chebu defakto skončily 17. 12. 2020. Kluziště nebylo v provozu do 3. 1. 2021. Uzavřelo se s koncem adventu, podle nařízení vlády. Navíc tam žádné stolky nebyly. Alkohol se prodával jen domů balený. Od 17. 12. 2020 bylo všechno pití a jídlo zrušeno – přesně podle nařízení vlády. Stánky byly postaveny podle nařízení vlády. Jako pořadatel trhů se proti těmto informacím ohrazuji,“ uvedl na sociálních sítích Vladimír Keblúšek.
Za nejskandálnější považuje starosta Jalovec ministrovo prohlášení, že zastavil testování. „To považuji za vůbec nejskandálnější! Jednak testování běželo standardně a kontinuálně po celou dobu, jednak nemám žádnou pravomoc ho organizovat natož zastavovat. Stejně tragické je, že ministr vlády evidentně netuší zhola nic o systému testování a roli starosty v něm,“ reagoval Jalovec
Starosta také upozornil, že očkování neorganizuje město. „Je v gesci kraje a vlády, coby poskytovatele vakcín. To, že vláda poslala vakcín málo a pozdě, opravdu není vinou starosty. Nebo snad ministerstvo rozděluje vakcíny dle toho, kdo kde starostuje,“ ptá se Jalovec.
Za Cheb se postavil senátor Miroslav Plevný (STAN), žádá po ministrovi omluvu. „Jako senátor za senátní obvod č. 3 Cheb Vás vyzývám k omluvě za Vaše nepravdivé nařčení starosty Chebu, jeho představitelů a vlastně i občanů města. Prakticky každá rodina na Chebsku má mezi blízkými někoho, kdo zemřel na covid-19. A od člena vlády, který nám bránil převážet pacienty k sousedům, se místo podpory dočkáme jen osočení,“ napsal senátor Plevný v otevřeném dopise ministru Blatnému.
Lež na lež
Není to přitom poprvé, co od představitelů ministerstva zdravotnictví zazněly na adresu Chebu bohapusté výmysly. Začátkem února náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že za problémy přetížené chebské nemocnice můžou pacienti z Německa. „V chebské nemocnici leží relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni do Německa, a to se neděje,“ uvedl Černý.
I tehdy se ukázalo, že pravda je poněkud jinde. „Do této chvíle hospitalizace německých pacientů byly pouze v řádu jednotlivců a poměrně rychle se tito pacienti překládali do Německa, pokud tam bydleli. V případě, že to byli pacienti žijící v Česku, tak jsou hospitalizováni jako kdokoli jiný,“ vyvrátil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký. Čehož si všimla i německá média. Deník Die Welt o tom napsal, že se z Prahy šíří fake news.
Místo rychlého vyjednání pomoci s Německem vláda převozy pacientů téměř měsíc odmítá. „Tady opravdu není čas na to honit si triko, jak co kdo dokáže zařídit. Takže, pane premiére: vezměte, prosím, ten telefon, zavolejte saskému premiérovi a udělejte to, co po vás obyvatelé Karlovarského kraje chtějí, než bude situace nezvladatelná,“ napsal místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.
Premiér Andrej Babiš ale dosud neudělal nic, za to Karlovarský kraj označil jako nejhorší v očkování. „Postará se o vás i Česká republika, není potřeba za každou cenu cestovat do zahraničí, Česká republika si váží každého života každého českého občana,“ uvedl začátkem února ministr Blatný. Přesto že je přeshraniční pomoc možná. Německá strana prý podle tvrzení náměstka Černého pomoc podmínila. „Německá strana přislíbila podle průkazné korespondence svou pomoc s tím, že nám pomůže, ale až ve chvíli, kdy v České republice nebudou dostatečné kapacity lůžek,“ uvedl náměstek Černý.
Slova německého velvyslance Christopha Isranga, to ale nepotvrzují.
„Nedostali jsme žádnou oficiální žádost, abychom převzali české pacienty s covidem. Pokud bychom ji obdrželi, posoudili bychom každý jednotlivý případ a vyšli vstříc. Nabídka pomoci, jak ji už na podzim formulovalo Bavorsko i Sasko, samozřejmě nadále platí,“ uvedl diplomat.
Možnost přijetí až stovky českých pacientů tlumočil velvyslanec už dříve. Německo už takto pomohlo například Itálii a Francii „Dle vyjádření německé strany se jedná o kapacitu v řádu jednotek pacientů,“ přesto tvrdilo Blatného ministerstvo. Ke konci února už opět ministerská tvrzení neplatí. „Pan ministr má ode mě žádost, aby česká vláda formálně o tu pomoc požádala, aby začaly faktické převozy těchto pacientů,“ uvedl Černý.
Původně náměstek Černý avizoval, že Česko se do zahraničí obrátí, až budou nemocnice naplněné z 90 procent. Země ale v takové situaci podle něj ještě není. Na fakt, že němečtí představitelé, hovoří o tom, že žádné limity pro počty pacientů nestanovilo, nedokázal odpovědět. „Nemám pro to vysvětlení,“ řekl k tomu Černý.
Mezitím vznikla petice Otevřete hranice sanitkám, její signatáři požadují po ministerstvu zdravotnictví umožnit převoz pacientů do německých nemocnic. Dosud jí podepsalo přes 4 600 lidí.