Chtěl prodat brusle. Přišel o skoro půl milionu

22.6.2022
Redakce

Při prodeji bruslí na internetovém portále zabývajícím se prodejem použitého zboží přišel muž ze Zlína podle policie o více než 400 tisíc korun. Případem podvodu se nyní zabývají kriminalisté. Pachateli, který peníze z muže nelegálně vylákal, hrozí v případě vypátrání až pětileté vězení.

„Muž inzeroval na prodej brusle, v polovině června se mu prostřednictvím komunikační aplikace WhatsApp ozvala zájemkyně s tím, že platbu provede přes aplikaci České pošty. Následující den mu poslala podvodný odkaz na údajné stránky České pošty, kterými se měl prodejce přihlásit do svého internetového bankovnictví,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Muž se podle ní opakovaně zkoušel přihlásit svými přístupovými hesly, což se mu nepodařilo. „Nicméně pachatelka díky tomu znala jeho přihlašovací údaje a také jich náležitě využila. Následující den muž zjistil, že mu v devíti splátkách téměř po 50 tisících korunách odešlo z jeho bankovního účtu celkem 438 tisíc korun na dva zahraniční účty,“ uvedla Kozumplíková.

Za podvod hrozí pachateli v případě dopadení a odsouzení jeden rok až pět let vězení. „Vypátrat pachatele této sofistikované trestné činnosti je ale velmi složité, nejen kvůli jejímu přesahu do zahraničí a navazující přeshraniční spolupráci,“ doplnila mluvčí.

V souvislosti s opakujícími se případy podvodů na internetu policie varuje, aby se lidé na stránky svého internetového bankovnictví nikdy nepřihlašovali přes odkazy v e-mailu nebo v sms zprávách. Vyzývá, aby se uživatelé vždy přihlašovali přes stránky své banky. Pokud už lidé vlastní nepozorností o peníze přijdou, neměli by otálet s oznámením případu policii.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte