• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chybějící lékaři i nedostatek peněz na údržbu silnic trápí starosty horských obcí Karlovarského kraje

  18.2.2022
  Roman Kořinek

  Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) a jeho radní Vít Hromádko (SNK1) absolvovali další výjezd do obcí. Tentokrát jejich cesta směřovala do obcí Potůčky, Horní Blatná a Nové Hamry. Starosta Potůček Vlastimil Ondra kladl důraz na nutnost zkoordinovat činnost zdravotnických záchranářů na české a německé straně.

  „Podle informací obce v současnosti funguje spolupráce mezi operačním střediskem naší krajské záchranky a nemocnicí v německém Erlabrunnu, nicméně podmínky této spolupráce je třeba upřesnit. I v souvislosti s projektem Babylon, který propojil záchranáře v příhraničí u města Cham, se na jaře uskuteční velké jednání, jehož cílem by mělo být právě dotažení detailů spolupráce. Jde konkrétně o možnost záchranářů bez omezení zasahovat na obou stranách hranice a zkrátit tak dojezdové časy posádek, o úhrady výjezdů a podobně,“ uvedl hejtman.

  Dalším tématem byla podle mluvčí kraje Jany Pavlíkové také možnost vyjmout z krajské silniční sítě úsek z Potůčků směr Ryžovna a přeměnit jej na účelovou komunikaci, kde by mohla být například cyklostezka.

  „Hejtman přislíbil zástupcům obce, že o věci bude jednat s Krajskou správou a údržbou silnic Karlovarského kraje a dále s policií probere možnost zrealizovat plánovaný kamerový systém v obci, který by mohl pomoci monitorovat problémy s prodejem či převozem drog přes hranici,“ doplnila mluvčí.

  V Horní Blatné upozornil starosta Robert Petro na problém s chybějícím dětským lékařem a zubařem, který má jít do penze. „Tohle nás pálí plošně v celé v republice. Proto se u nás snažíme alespoň krajskými stipendii motivovat studenty lékařských fakult, aby po ukončení studia pracovali v regionu. Pro příchozí lékaře budeme chtít ve spolupráci s obcemi nastavit takové podmínky, aby tady zdravotníci našli bydlení a zázemí i pro své rodiny,“ dodal hejtman.

  Starosta také informoval zástupce kraje o záměru města nabídnout k prodeji nově připravené parcely k vybudování rodinného i rekreačního bydlení, připravena je i stavba parkoviště pro turisty a návštěvníky obce.

  Poslední zastávkou byly Nové Hamry, kde se diskutovalo o situaci ohledně oblíbeného bufetu Celnice v blízkosti Jelení na hranici se SRN. Ten zřejmě končí s provozem kvůli nedořešeným majetkoprávním vztahům. Starostka Eva Machková dále popsala problém obce s financování obnovy techniky na údržbu místních komunikací hlavně v zimním období. „Není to poprvé, kdy obce zmiňují, že by uvítaly dotaci na nákup techniky k údržbě silnic. Na základě takových podnětů můžeme rozšířit možnosti čerpání příspěvků z Programu obnovy venkova,“ sdělil krajský radní s tím, že Nové Hamry trápí i častý průjezd nákladních vozů se dřevem, jež poškozují nedávno opravené silnice.

  Zdroj: vz


  Témata:

  Nepřehlédněte