• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Co dříve bylo divné, dnes je běžné. Normální je chodit na veřejnosti se zakrytou pusou i nosem, vyzývá Hřib

  17.3.2020
  Marcel Mihalik

  Pohyb na veřejnosti se v Česku stává bez krytí dýchacích cest vysoce rizikovým. Primátor Zdeněk Hřib proto všechny vyzývá, aby si ústa i nos chránili. Městská policie v Praze podle něj bude dodržování takových hygienických opatření kontrolovat, případné hloučky lidí bez roušky rozhánět. Hříšníci mohou být řešeni ve správním řízení, řekl v ČT. Přísnější tón směrem k lidem nerespektujícím přísná státní opatření připustil na tiskové konferenci už i ministr vnitra Jan Hamáček.

  „Díky vám všem, kteří jste dokázali přes noc změnit význam toho, co je normální. Ještě včera bylo normální chodit na veřejnosti bez zakryté pusy a nosu, dnes už je normální chránit ostatní, a tím i sebe,“ napsal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na svém Facebooku.

  Pražany, ale i Čechy ve všech koutech republiky vyzývá, aby chránili sebe i okolí. Nejjednodušší cestou je zakrýt dýchací cesty rouškou či respirátorem nebo kteroukoli šálou či šátkem. Toto opatření vedení Prahy žádá po cestujících v pražské MHD, ale doporučuje ho i v obchodech.

  Obchodní dům Kotva ve vánoční výzdobě.

  Do obchodu mohou zákazníci jen s rouškou. V Praze k tomu vyzývá krizový štáb

  „Krizový štáb hl. m. Prahy doporučuje obchodníkům s potravinami, drogistickým zbožím apod., aby do prostor prodejen vpouštěli pouze zákazníky s ochrannými prostředky dýchacích cest,“ řekl Hřib včera.

  „Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky nebo využijete třeba šálu – všechno je lepší než nic!,“ uvedl Hřib na svém twitteru.

  Na koronavirus jsme připraveni. Pár epidemií už lidstvo přežilo

  Nerespektování pokynu se bude v úterý řešit pouze domluvou. Novou povinnost začali hlídat pražští strážníci. „Až 95 procent cestujících toto opatření respektuje. Mezi těmi, kteří ne, byli převážně cizinci,“ uvedla mluvčí strážníků Irena Seifertová.

  40 lidí vykázáno z přepravy, neměli roušku

  Hlídky zaznamenaly už první den kontrol 245 případů, kdy cestující neměli nos a ústa zakryty povinnou rouškou. „Většina z těchto hříšníků respektovala upozornění strážníků, 40 cestujících bylo z městské hromadné dopravy vykázáno,“ doplnila Seifertová. V kontrolách budou strážníci i nadále pokračovat.

  Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes na tiskové konferenci upozornil, že od středy budou policisté i městští strážníci přistupovat k tvrdším restrikcím. Nevyloučil ani pokutování v případě, že lidé budou tvořit hloučky a nebudou si dýchací cesty chránit. „Doufal jsem, že pochopí, že si tím říkají o průšvih, neboť je riziko, že někoho zabijou,” řekl šéf vnitra na tiskovce. Policie prozatím řešila podobné přestupky domluvou. „Pokud to nefunguje, budeme muset přitvrdit,” dodal Hamáček s tím, že pokud to nepůjde po dobrém, mohou zasáhnout pořádkové jednotky. Už dříve přitom řekl, co lidem nedodržujícím tvrdá vládní opatření hrozí. „Hrozí jim, že někoho nakazí, ten umře a jim to bude celý život líto,“ řekl Hamáček.

  Hlavní město před týdnem zakázalo nástup předními dveřmi autobusů a zrušen byl prodej jízdenek u řidičů. V tramvajích a metru jsou řidiči odděleni od cestujících ve svých kabinách. Dopravní podnik rozmístil do vestibulů metra zásobníky s dezinfekcí a zintenzivnil čištění vozů. Omezen byl zatím pouze provoz autobusů MHD. Metro a tramvaje jezdí podle běžných jízdních řádů.

  Vláda kvůli šíření koronaviru zakázala s účinností od půlnoci na pondělí do 24. března 6.00 volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.  Nepřehlédněte