Na koronavirus jsme připraveni. Pár epidemií už lidstvo přežilo

Další fotky

I když nyní hrozící koronavirus má pandemický potenciál, oproti tomu, co jsme zažili v minulosti, lidstvo jako takové zas až tolik neohrožuje. Nejen proto, že moderní medicína dokáže hrozící pandemii čelit nesrovnatelně efektivněji než kdy jindy, ale i proto, že 90 % nakažených koronavirem tuto nákazu přežije. Dříve to bylo horší.

Mor neboli černá smrt

Nemoc má původ ve střední Asii, kde čas od času propukaly epidemie mezi kočovníky, kteří ji pak roznesli, zřejmě za účasti blech a vší, mezi usedlé obyvatelstvo. První zprávy o výskytu moru v Číně se objevují roku 1330, o 17 let později dorazil do Konstantinopole (dnešní Istanbul), kam připlouvaly lodě z východní Asie. Důvod rozšíření za hranice jejího původního výskytu zřejmě také souvisí s výboji Mongolů na velké vzdálenosti a rozšířením lodního obchodu s přístavy v Asii. V Itálii, v Janově a v Benátkách poprvé mor propukl kolem roku 1347.

Později pak bylo ve velkých námořních přístavech zavedeno opatření, že lodě, které připluly, nesměly hned zakotvit u mola v přístavu a začít vykládat náklad, ale musely i s posádkou čekat 40 dní dále na moři, než se ukázalo, že nepřivezly žádnou nákazu. Toho pochopitelně náležitě využili pašeráci k podloudnému obchodu.

Již v předminulém století zastavoval nebezpečné epidemie. Pokrokový doktor Kusý přišel také jako první s myšlenkou zdravotního pojištění

Z italského výrazu slova „quarante“ (čtyřicet) tak vzniklo dnešní slovo karanténa. První celoevropská epidemie moru (1348 – 1350), která zasáhla i Čechy, za sebou zanechala 25 miliónů mrtvých, tedy asi ⅓ obyvatel tehdejší Evropy.

Cholera zvaná též asijská

První prokazatelné zprávy o výskytu epidemie cholery pocházejí z Indie z 6. století př. n. l., kdy se vyplížila ze svého úkrytu v deltě Gangy. Nemoc se přenáší alimentární cestou, tj. požitím infikovaných potraviny a tekutin, nejčastěji pitnou vodou znečištěnou fekáliemi. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, popřípadě člověk – přenašeč. Poslední pandemie v tomto tisíciletí se objevily na Haiti (2010) a v Iráku (2015). Pokud cholera zůstává neléčena, je její úmrtnost asi 50 %, při adekvátní moderní léčbě klesá až pod 1 %.

Chřipka se s novým rokem rychle probudila, počty nemocných rostou

Španělská chřipka

Celosvětová chřipková pandemie zasáhla svět v letech 1918 – 1920. V roce 1917 se objevila v Číně a s vojáky USA se dostala do Evropy. Válečná cenzura však zprávy o výskytu nemoci a pozdější pandemii zakázala uveřejňovat, ale v neutrálním Španělsku se o ní psát mohlo, proto dostala i své přízvisko. Počet jejích obětí se udává mezi 50 až 100 miliony, což odpovídá úmrtnosti 10 – 20 %. Nejvíce ji podléhali mladí lidé, v jejichž organismech tento virus vyvolával mimořádně silnou imunitní reakci. Pozdější výzkumy vedly k závěru, že španělská chřipka se na člověka přenesla z ptáků stejně jako virus H5N1, podtyp tzv. ptačí chřipky, jehož výskyt ve světových ptačích populacích je znám od 30. let 20. století.

česnek zdraví

Období viroz a chřipek je tady. Vylepšete si svoji odolnost česnekovým sirupem

Ptačí chřipka, dříve tzv. mor drůbeže

Toto onemocnění ptáků způsobované chřipkovými viry typu A postihuje primárně ptactvo a pouze výjimečně může být přeneseno na některé druhy savců. Poprvé se vyskytla v Itálii roku 1878 a dnes je známo, že její virus je rozšířen po celém světě. Nejznámějším a nejsledovanějším typem ptačí chřipky na přelomu 2. a 3. tisíciletí je onemocnění způsobované virem H5N1, jak pro jeho rychlé šíření mezi ptáky, tak pro jeho schopnost, byť omezenou, infikovat člověka a vysokou úmrtnost, pokud k této infekci dojde.

Aktuálně: Virózy útočí, černý česnek táhne do boje. Připravíte si ho i sami

Prasečí chřipka, alias mexická

Typ chřipky přenosný na člověka, který se objevil v Mexiku v březnu 2009. Původně prasečí chřipkové onemocnění je přenosné na člověka a v dalších případech byl prokázán i přenos mezi lidmi. Onemocnělo několik set lidí v Mexiku a sedm občanů v USA, což stačilo k vyvolání celosvětového poplachu. Český stát tehdy objednal 700 000 vakcín proti prasečí chřipce, z toho zhruba 600 000 vakcín v ceně 110 miliónů korun se nikdy nepoužilo a muselo se zlikvidovat. Očkovat se tehdy u nás nechalo jen asi 66 000 lidí a chřipkou se nakazilo 2477 osob, z nichž na ni do března 2010 zemřelo 102 lidí, což znamená cca 5% úmrtnost. Na běžnou sezónní chřipku a komplikace s ní spojené, která každoročně postihne desítky až stovky tisíc obyvatel u nás přitom ročně umírá zhruba 2500 lidí. V souvislosti s prasečí chřipkou je pikantní i to, že se jí tehdy nakazil i hlavní hygienik ČR Michael Vít, který se proti ní nenechal očkovat.

FOTO: Pandemie hrozí

Pandemie hrozí - The Spanish Influenza. Emergency military hospital during influenza epidemic, Camp Funston, Kansas, United States – –Pandemie hrozí - Epidemics; how to meet them – 1919 – –Pandemie hrozí - cholera hospital with several empty beds, made up with plastic sheets and a hole for drainage-pouze jeden živý pacient- cholera, Dhaka, 2005-wikimedia.commosnPandemie hrozí - Edvard Munch – Self-Portrait with the Spanish Flu (1919) – –Pandemie hrozí - Biólogos y el microbio de la gripe espanola – –
Další fotky
Pandemie hrozí - Ein Armenviertel in Guayaquil, Ecuador in dem 1992 eine Choleraepidemie ausgebrochen war. Public Domain – wikimedia.commonsPandemie hrozí - Monument in the town of Garderen to Serbian soldiers who died in the Netherlands from the Spanish flu at the end of the First World War. – –Pandemie hrozí - Nurse wearing a mask as protection against influenza. September 13, 1918. – –Pandemie hrozí - Pacient zasažený dýmějovým morem – wikipediePandemie hrozí - Physician and patient. Sick. Cholera — France — 19th century – wikimedia.commonsPandemie hrozí - Plakát varující před španělskou chřipkou (Alberta, Kanada) – WIKIPEDIEPandemie hrozí - Před radnicí v Marseille roku 1720. Poslední epidemie moru v Evropě. – wikipediePandemie hrozí - The Naples Soldier (metaphor for the Spanish Flu in Spain) – –Pandemie hrozí - Velký londýnský mor v roce 1665 si vyžádal 70 až 100 tisíc obětí – wikipedie

A jaká nebezpečí nám hrozí do budoucna? V současné době, kdy se otepluje severní Sibiř, se z dříve věčně zamrzlé země (permafrostu) uvolňují hroby lidí, kteří v minulých stoletích zemřeli na různé epidemie, které se tak nyní mohou vrátit zpět „do oběhu“. Ostražitosti tak není a nikdy nebude nazbyt.

 

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama