Jitka Lenková
Žil pod falešným jménem, řídil nejslavnějšího sovětského špiona Sorgeho a přesto skončil na popravišti
Nebo právě proto? Jmenoval se Janan Karlovič Berzin (lotyšsky Jānis Bērziņš, (25. 11. 1889. – 29. 7. 1938), ale říkalo se mu Stařík. S bolševickou revolucí vyrostl a také s ní padl. Proč přesně, to věděl snad jen on sám. Obecně k tomu stačí říct jen tolik, že šéfoval GRU – sovětské vojenské rozvědce.
Sen o veliké Itálii. Mussolini dostal od Masaryka Řád Bílého lva a snil
To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po boku hitlerovského Německa, si nepřipouštěl. Chtěl vrátit Itálii její někdejší velikost, udělal pro to všechno a jeho národ ho za to miloval. A, tak trochu potají, ho mnozí Italové, a nejen oni, obdivují dodnes.
Populární Sacherův dort aneb Jak cukrářský učeň k hotelu přišel
Vrcholnou poctou vynálezci je zařazení jeho příjmení do jazykové zásoby bez velkého písmene na začátku. Jedním z takových slov v oblasti kulinářství je např. sendvič. A také sachr.
Trpěla depresemi, zavraždila ženu s batoletem a zešílela. Mohla být i Jackem Rozparovačem
Brutální vražedkyně se narodila zřejmě v roce 1866 jako Mary Eleanor Wheelerová, ale používala příjmení Pearceyová, podle Johna Charlese Pearceyho, povoláním tesaře, s nímž žila. Za vraždu, kterou spáchala, byla roku 1890 pověšena. Její případ však stále obestírá tajemství.
Kila nejdou dolů, i když držíte dietu? Víme, proč to nefunguje
„V koncentráku zhubnul každý,“ nechala se slyšet jedna nejmenovaná dietní poradkyně. Chtěla tím říct jen tolik, že stačí mít nad sebou pořádný bič a ono to půjde. Kéž by to bylo tak jednoduché!
StB byla horší než gestapo. A uměla se o sebe postarat i po sametové revoluci
Každý stát má svoji „tajnou policii“ zaměřenou na potírání svých vnitřních nepřátel. Pokud je zřizovatelem tajné policie totalitní stát, vzniknou instituce tak děsivé, jako bylo německé Gestapo, sovětská Čeka a NKVD anebo československá StB. Naše životy ovládala po dvě generace, neskutečných 45 let…
Hluchavka, kopřiva, nebo pampeliška. Za socialismu sbírali žáci léčivé byliny povinně
Ti starší si možná rádi zavzpomínají na výpravy do přírody za požadovanými léčivkami. Do notýsku si tehdejší žáci základní škol pěkně zapsali, co se sbírá, a kolik a jakých sušených bylin musí v propustných papírových sáčcích do školy v dané lhůtě každý dodat. Zároveň se obvykle také vyhlásila soutěž pro nejlepší sběrače.
Inkvizitor Konrád z Marburku potíral kacíře tak krutě, až na to sám doplatil
Hlavní oblastí jeho zájmu však nebyly čarodějnice, jejich čas měl teprve nastat, ale kacíři, konkrétně gnostické katarské sekty albigenských a valdenských. „Vyrobil“ však také jednu svatou, uctívanou dodnes. Sám byl hluboce věřící, pokání, která uděloval, podstupoval i sám. Co mu zlomilo vaz?
Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy
Proč musely čarodejnice shořet? Přivolávaly bouřky a krupobití, kravám braly mléko, ovšem ze všeho nejhorší bylo, když nějakému muži ukradly penis.
Sonda do mužského mozku. Muži tu nejsou k ohřívání párků
Vyslechla jsem nedávno pozoruhodný příběh. Vyprávěla mi ho emancipovaná žena zaměstnaná jak péčí o svoji firmu, tak výpomocí své sestře, vážně nemocné matce ročního dítěte. Přesto tato žena pamatovala na svého muže teplou večeří.
Štěchovický poklad, chiméra živená z mnoha zdrojů. Máme nové informace
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér, badatel a záhadolog Jaroslav Mareš. Co podle něj stojí v pozadí celého tohoto na výsost záhadného a snad ještě více zamotaného případu s kořeny hluboko v srdci Třetí říše? O překvapení nouze nebude.
Kazachstán je nejlepší místo pro osamělé cestování
Osamělé cestování je nový trend v cestovním ruchu, diktovaný globální pandemií. Co může Kazachstán nabídnout v reakci na novou realitu?
Věřil, že je převtěleným císařem a podle toho se i choval. A stal se válečným zločincem
Třetí říše by se nikdy nestala tím, čím se stala, kdyby se jedním z jejích čelných představitelů nestal Heinrich Himmler. Stalo se tak v době, kdy na vrcholu sil byl i on sám. Svými vizemi a nadšením si získal nejen Hitlera, ale i většinu německého národa. Bohužel.
V Krymské válce víc než kulky zabíjely nemoci, zima a hlad
Po staletí trvající konflikty mezi Ruskem a jeho jižním sousedem Tureckem vyústily v polovině 19. století do nové kapitoly – Krymské války. Do střetu těchto dvou impérií tehdy zasáhly evropské mocnosti. Hrozilo totiž, že ruský car dobude Istanbul.
Od buráků do Bílého domu. Jimmy Carterovi naše média křivdila
Hlavně proto, že jeho prezidentské období, tj. roky 1977 – 1981, zaznamenávala a komentovala naše tehdy ještě totalitní média. Podle toho, jak moc ho neměla ráda, jak proti němu štvala a posmívala se jeho skromným začátkům na farmě s burskými oříšky, lze soudit, že to zas až tak špatný prezident nebyl.
Hořká příchuť světoznámé slivovice. Nejprve štěstí, a pak tragédie
Vrchol a fatální konec. Takový zvrat osudu stihl „otce“ moravské slivovice Rudolfa Jelínka (20. 6. 1892 – 29. 9. 1944). K vzestupu jeho světoznámé firmy přispělo několik šťastných okolností, s okupací ji však štěstí opustilo. Nakonec ji znárodnili komunisté.
Jak se Německo dostalo do Afriky díky jednomu pochybnému hrdinovi
Jmenoval se Carl Peters a východní Afriku kolonizoval podle zásad sociálního darwinismu a filosofie „Völkisch“, německého etnického a nacionálního hnutí, aktivního od konce 19. století až do nacistické éry. Ústřední myšlenkou tohoto hnutí byl heslo „krev a půda“ (Blut und Boden).
Aba Kovner se stal z partyzána básníkem. Ale mohl být i masovým vrahem
Po válce se totiž chtěl pomstít za holokaust a zabít šest milionů Němců. Nepodařilo se mu to, ale ne proto, že by k tomu nebyl dost odhodlaný. To, co zažil v různých bojích, vtělil do svých veršů.