Trpěla depresemi, zavraždila ženu s batoletem a zešílela. Mohla být i Jackem Rozparovačem

1.6.2021
Václav Pavlík

První nejasností je už informace uváděná o jejím otci Thomasovi Wheelerovi, a to že byl oběšen za vraždu. Historička Sarah Beth Hoptonová se ale domnívá, že jde o omyl novinářů a že mezi těmito osobami není žádná spojitost. Současníci Mary Eleanor Pearceyovou popisovali jako mladou ženu vysokou pět stop šest palců (asi 167 cm) s „krásnými červenohnědými vlasy a jemnýma modrýma očima“, s normální postavou a pěkně tvarovanýma rukama. Ve tváři nebyla příliš hezká, ale zdálo se, že nemá problém seznamovat se s muži, a to i z lepší společnosti. Nikdy nepracovala a ani pracovat nemusela. Jeden z jejích několika obdivovatelů, Charles Creighton, pro ni pronajal kolem roku 1888 apartmá v severním Londýně. Bylo o ní známo, že trpí depresemi a že poměrně značně holduje alkoholu.

5 nejvražednějších míst v Praze a okolí: Vedou okrajové části Prahy a Kladno

Když ji její partner Pearcey kvůli její nevěře opustil, začala Mary žít se stěhovákem Frankem Hoggem. Ani on věrností nevynikal, vedle Mary měl ještě jednu milenku, Phoebe Stylesovou. Když Phoebe otěhotněla, Hogg se s ní s Maryiným souhlasem oženil a odstěhoval se s ní do Kentish Town v Londýně. Nebylo to úplně šťastné manželství, ale Frank a Phoebe spolu dokázali žít. Po svatbě Phoebe porodila dceru, kterou pojmenovala Phoebe.

30 let pátrání, 80 milionů dolarů a nic. Vrah Olofa Palmeho zůstává nevypátrán

Onoho 24. října 1890 přišla Phoebe, bůhvíproč, i se svou tehdy 18měsíční dcerou k Mary Pearceyové na návštěvu. Snad proto, že Frank s Mary udržoval intimní vztah i po svatbě s Phoebe a ta snad nyní chtěla tento problém nějak zásadněji řešit. Kolem čtvrté hodiny slyšeli sousedé z bytu Mary Pearceyové křik. A večer téhož dne bylo na kupě odpadků v Hampsteadu nalezeno mrtvé tělo Phoebe Hoggové s rozbitou lebkou a téměř uříznutou hlavou. Nedaleko od jejího těla se našel také její zkrvavený černý dětský kočárek a ve Finchley se později našla udušená osmnáctiměsíční dívenka, dcera Phoebe Hoggové.

Nejbestiálnější vrah v dějinách Československa. Jak Václav Mrázek uspokojoval své sadistické choutky?

Frank Hogg a Mary Pearceyová nebyli tak diskrétní, aby se o jejich známosti nevědělo, takže ihned patřili mezi hlavní podezřelé. Když policie prohledávala Maryino obydlí, našla v kuchyni zjevné známky násilí, rozbitý nábytek, sklo a skvrny od krve. Dále policisté u Mary objevili sekeru, dva nože od krve a několik milostných dopisů, které si milenci poslali.

Pařížský Modrovous. Sériový vrah okrádal a zabíjel vdovy během první světové války

Mary se během domovní prohlídky zdánlivě nezajímala o to, co se kolem ní děje, hrála na klavír a hlasitě zpívala. Doufala také, že policie uvěří tomu, že krev pochází od myší, které se snažila zabít. Tak absurdní výmluvu jí ovšem nikdo neuvěřil. Později Mary zjevně nepříčetně skandovala slova: „Zabíjení myší, zabíjení myší, zabíjení myší“. Během šetření Maryini sousedé vypověděli, že večer osudného dne se ozýval od Mary křik a že viděli, jak Mary večer odjíždí někam pryč s kočárkem. Na základě toho byla Mary Pearceyové obviněna z vraždy, před soudem usvědčena a 23. prosince 1890 pověšena. Po celou dobu tvrdila, že je nevinná.

Vrah od jezu ubil sekyrou svou milou, když spala. Nevěřili byste, co bylo důvodem hrůzného činu

Tento případ vyvolal obrovskou pozornost tisku a zájem veřejnosti, muzeum voskových figurín Madame Tussaud pořídilo figurínu Mary Pearceyové do své síně hrůzy a rovněž zakoupilo kočárek a předměty z Maryiiny kuchyně, kde zjevně k vraždě Phoebe Hoggové a její dcery došlo. Při prvním vystavování těchto předmětů se na ně přišel podívat dav třiceti tisíc lidí. Oprátka, na níž byla Pearceyová oběšena, je vystavena v muzeu Scotland Yardu.

Kletba Christelhofu. Na šumavském statku Pohádka přebýval jeden z nejhorších českých sériových vrahů

Jako mnoho jiných vrahů z této doby byla i Mary Pearceyová, zřejmě jako jediná žena podezřívána z vražd připisovaných dosud neidentifikovanému vrahovi známému jako Jack Rozparovač. Byla patrně jedinou ženou, která byla ve své době podezírána. Teorii, že oním vrahem byla žena, zastával např. sir Arthur Conan Doyle, autor povídek o Sherlocku Holmesovi. Kdyby se vydávala za porodní bábu, mohla se na veřejnosti objevit ve zkrvaveném oděvu, aniž by vzbudila podezření. Tuto teorii rozvinul v roce 1939 William Stewart v knize „Jack the Ripper: A New Theory“, kde je už výslovně jmenována Pearceyová. Důkazy jsou ale pouze nepřímé, neexistuje žádný fyzický důkaz ani očité svědectví, které by Pearceyovou s vraždami spáchanými Jackem Rozparovačem spojovalo. Poslední z těchto vražd byla navíc provedena v době, kdy už byla Mary Pearceyová ve vězení.

Přesto DNA testy z května 2006 prokázaly, že sliny na známkách dopisů, které Jack Rozparovač údajně posílal do londýnských novin, patřily ženě. A zase je o čem pochybovat.Nepřehlédněte