Kazachstán je nejlepší místo pro osamělé cestování

Osamělé cestování je nový trend v cestovním ruchu, diktovaný globální pandemií. Co může Kazachstán nabídnout v reakci na novou realitu?

Globální výzvy spojené s pandemií diktují nové podmínky pro všechny turistické destinace na světě. Pro rychlé zotavení prakticky paralyzovaného cestovního ruchu je nutné vyvinout vlastní přístupy k minimalizaci negativních důsledků způsobených koronavirovou infekcí. Obecně přijímaná kánony, vytvářená v průběhu staletí, nyní vyžadují zohlednění nových klíčových prvků v řetězci vytváření produktů cestovního ruchu, jako je dodržování norem „sociálního distancování“. A Kazachstán, vzhledem k jeho rozsáhlému území, nízké hustotě obyvatelstva a množství přírodních parků, je jedinečným místem pro odlehlé cestování, ve kterém bude sociální distancování něco nenápadného a přirozeného – Natural Social Distancing (ESD).

Krásy Kazachstánu 1
(Kazachstan Travel)

V posledních letech Kazachstán stále více označován na mapě světového cestovního ruchu jako ekologická destinace, o čemž svědčí zahrnutí naší země do různých hodnocení ekoturistiky. Například na začátku letošního roku označila Britská společnost pro batůžkáře Kazachstán do seznamu TOP-5 seznamu povinných návštěv pro rok 2020 pro fanoušky aktivního ekologického cestování a podle autoritativního vydání Gulf News bylo jezero Big Almaty Lake zařazeno do TOP-5 destinací pro obyvatele Spojených arabských emirátů. Kazachstán je navíc velmi bohatý na další přírodní zajímavosti. Na rozlehlých plochách Velké stepi se nachází 13 národních parků, 10 přírodních rezervací, 6 rezervací, 50 rezervací zvěře, 5 přírodních rezervací, 79 přírodních památek a celková plocha všech zvláště chráněných přírodních oblastí zabírá asi 9% celkové rozlohy republiky, které se ve srovnání snadno vejdou do celé Velké Británie.

Pokud jde o produkty ekologického cestovního ruchu, je třeba si uvědomit, že nedílnou součástí mnoha z nich je dobrodružná dovolená, která je nabízena v široké škále přírodních zón a klimatických podmínek. Když si turista v Kazachstánu vybere pouze jednu zemi a dokonce jen jedno místo, bude moci plně prožít všechna roční období. Takové jedinečné výlety jsou aktivně nabízeny v okolí Almaty, východního a jižního Kazachstánu, což jistě usnadňuje vhodné podnebí a přítomnost majestátních horských pásem a řek.

Odvážní cestovatelé ve starověku procházeli rozsáhlým územím Kazachstánu, v souvislosti s nimiž si člověk měl připomenout dědictví Velké hedvábné stezky a nomádský život nomádů. Kočovná kultura, jako by byla v protikladu k tomu, co se děje ve světě, může poskytnout odpovědi na nejnaléhavější otázky každodenního života. Například i obvyklý pozdrav nomádů se uskutečňoval na dálku rukou na hrudi a malým úklonou.

Zvláštní pozornost byla věnována také kultuře konzumace potravin, hygieně, čisté krvi a mnoha dalším aspektům života. A toto je jedinečný turistický produkt, který je nyní třeba zdůraznit. Jako nedílná součást této Velké přeshraniční obchodní cesty jsou naše země stále naplněny duchem té doby.

Krásy Kazachstánu 2
(Kazachstan Travel)

Při výběru prohlídek po Hedvábné stezce se můžete stát součástí slavných cest Marca Pola a mnohonárodnostní chuť jižní části Kazachstánu, zejména dva tisíce let starého Tarazu a centra turkického světa – Turkestánu, obohatí kulturní výzkum turistů. Na celé trase jsou jedinečné struktury a místa, jmenovitě: mešita Zharkent postavená bez jediného hřebíku, buddhistické chrámy, majestátní mauzolea a také jedno z nejlepších selfie míst na světě na obnoveném území starověkého města Otrar.

Při výběru prohlídek po Hedvábné stezce se můžete stát součástí slavných cest Marca Pola a mnohonárodnostní chuť jižní části Kazachstánu, zejména dva tisíce let starého Tarazu a centra turkického světa – Turkestánu, obohatí kulturní výzkum turistů. Na celé trase jsou jedinečné struktury a místa, jmenovitě: mešita Zharkent postavená bez jediného hřebíku, buddhistické chrámy, majestátní mauzolea a také jedno z nejlepších selfie míst na světě na obnoveném území starověkého města Otrar.

Kazachstán je bezpochyby zemí s neuvěřitelnou přírodou a příležitostmi pro dobrodružnou dovolenou podél Velké hedvábné stezky. Kromě fascinujících lesů, jezer a hor zde mohou turisté vidět „potopený les“ – jezero Kayindy v oblasti Almaty a mimozemské krajiny Bozzhyr, Tuzbair, Torysh, Airakty v oblasti Mangistau, a kousek Marsu na Zemi – Kiin-Kerishův trakt na východě a pohoří Akzhar ve střední části Kazachstánu. Kdo si přeje, může navštívit skutečně historické místo – kosmodrom Bajkonur, odkud byl proveden první let s posádkou do vesmíru!

PR

Dnes, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Dnes, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Dnes, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama