Mussolini dostal od Masaryka Řád Bílého lva a snil o Itálii tak velké, jak bývala v době antického Říma

Další fotky

To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po boku hitlerovského Německa, si nepřipouštěl. Chtěl vrátit Itálii její někdejší velikost, udělal pro to všechno a jeho národ ho za to miloval. A, tak trochu potají, ho mnozí Italové, a nejen oni, obdivují dodnes.

Benito Amilcare Andrea Mussolini (29. července 1883 – 28. dubna 1945) měl to štěstí, či smůlu, že svou vizi o opět velké Itálii mohl podpořit i svou značnou inteligencí a značným rozhledem nejen politickým. Při jednání v Mnichově jako jediný nepotřeboval tlumočníka, protože uměl anglicky, německy i francouzsky. Napsal pojednání „Jan Hus, hlasatel pravdy“ (1913) a obdivoval čs. legie za to, že dokázaly pro svůj národ vybojovat samostatnost. T. G. Masaryk ho i proto v roce 1926 vyznamenal Řádem Bílého lva.

Velké příběhy legendárního Otto Skorzenyho. Zachránil Mussoliniho a prý měl na svědomí Kennedyho

A co o Benitu Mussolinim víme ještě?

 • Jeho otec i děd byli rebelové od přírody, a proto také se mnohokrát ocitli ve vězení. Otec byl kovář, jako jeden z prvních se přihlásil k socialismu a prý se naučil číst jen proto, aby se seznámil s revoluční literaturou. I když Benitovi trvalo dlouho, než začal mluvit, a dokonce se zdálo, že bude dokonce němý, později si to svými projevy bohatě vynahradil.
 • Benitův otec byl, ostatně jako mnozí, zastáncem tělesných trestů, ale ty na Benita neplatily. Proto chlapec putoval do církevní školy, kde vládl tuhý režim. Několikrát byl vyloučen.

Portugalský diktátor Salazar byl možná podivín, ale svou zemi pozvedl

 • V roce 1902 nastoupil jako pomocný učitel ve vesnici Gualtieri nedaleko rodného Preddapia, ovšem ze všeho nejvíc ho začal zajímat alkohol, karty a vdané ženy. Na další rok mu už obec z pochopitelných důvod místo učitele nenabídla a Mussolini odjel do Švýcarska, aby se vyhnul povinné vojenské službě.
 • Někdy tvrdil, že se tam sešel i s Leninem, což nemusí být pravda. V každém případě pozorně sledoval počínání bolševiků a později i situaci v revolučním Rusku. Dokonce prohlašoval, že Lenin ho zná mnohem lépe než on jeho. V komunitě italských vystěhovalců se Švýcarsku vystupoval proti sociální nerovnosti a začal se projevovat jako schopný davový řečník.

Brutální smrt Piera Paola Pasoliniho. Jaký konec potkal jednoho z nejkontroverznějších umělců 20. století?

 • Zajímal se i o historii různých revolučních hnutí. Svůj hluboký zájem o husity a obdiv k nim promítl do svého již výše zmíněného pojednání o Janu Husovi.
 • Do první světové války narukoval v srpnu 1915. O svých zážitcích si vedl deník. V únoru 1917 byl těžce raněn při výbuchu miny, lékaři mu postupně z těla vyndali třiačtyřicet střepin.
 • Po skončení první světové války vstoupil do politiky a začal propagovat fašismus. Stejně jako Hitler i Mussolini uměl ovládat masy a získat pro své ideje miliony lidí.

Evropa před 80 lety zbrojila. Prohlédněte si dobové snímky ze září 1938

 • Začátkem 30. let se u něho projevila slabost pro uniformy, jak je vidět z fotografií. Rád se také předváděl s obnaženou horní polovinou těla. Údajně tím mířil proti Hitlerovi, který na takovou sebeprezentaci neměl vhodnou postavu, a který ho za to kritizoval.
 • Mussolini označoval Stalina za „tajného fašistu“, protože jasně viděl podobnost mezi „svým“ fašismem a Stalinovým bolševismem. Italští fašisté ovšem nikdy neprolili tolik krve jako Stalin a dokonce i nacisté vyhlazující Židy, Cikány a další „podlidi“ po milionech, se vyhýbali zabíjení „svých lidí“. Výjimkou byla pouze jednorázová čistka známá jako noc dlouhých nožů v roce 1934. Zato v Rusku trvala taková „noc dlouhých nožů“ od revoluce v roce 1917 až do Stalinovy smrti v roce 1953.

Ne všichni chtěli Hitlerovi ustoupit. Tajná zpráva o Mnichovské zradě v roce 1938

 • Mussoliniho současníci tvrdí, že Benito byl velmi samotářský, choval hluboký odpor k fyzickému kontaktu (s výjimkou mileneckého) a že kromě bratra Arnalda si nikoho nevážil. Nakonec i Mussolini sám prohlásil, že jedním z hlavních důvodů, proč zavedl fašistický pozdrav spočívající ve zvednutí ruky dlaní dolů, později převzatý Hitlerem, byl ten, že se jednalo o hygieničtější formu pozdravu než obvyklé podávání ruky.
 • Mussolini si potrpěl i na to, aby vypadal jako člověk, který neustále pracuje a nikdy neodpočívá. Propaganda o něm tvrdila, že denně pracuje 18 hodin a na stole nemá žádné papíry ani poznámky, protože všechny problémy, které řeší, si velmi dobře do podrobností pamatuje. Stačí mu spát pět hodin denně, a když je to nutné, nespí vůbec. Ve skutečnosti mu však jeho obvyklých devět hodin spánku nemohlo narušit vůbec nic.

Jak měl severský pes horkou půdu pod nohama. Ale podařilo se

 • Svou dobrou tělesnou kondici, přisuzoval správné životosprávě. Nekouřil, nepil alkohol, zato vypil tři litry mléka denně, ovoce jedl alespoň šestkrát denně a byl zastáncem diety založené pouze na tekuté stravě. Když začal šedivět, rozhodl se holit si hlavu a z brady shodil černé vousy. Dával si záležet i na tom, aby bylo vidět, že miluje všechny druhy sportu a pro každý z nich má vlohy, i když to skutečnosti odpovídalo jen částečně.
 • Podle dobových svědectví prý trpěl neustálou potřebou sexuálního vybití a pro blaho svého těla udělal údajně i to, že si do intimních partií nechal dát piercing.
 • Na rozdíl od Lenina a Hitlera nebyl Mussolini krvavý tyran, a ani jím být nepotřeboval – obdivoval ho a miloval téměř celý italský národ. Ostatně třeba hrnečky a další předměty s jeho portrétem jsou v Itálii ke koupi i dnes, byť v poněkud suvenýrové podobě.

I když je to těžko uvěřitelné, Chorvat Ante Pavelić, pokud jde o zvěrstva, předčil i Hitlera. A ještě si myslel, že spasí svůj národ

 • Mussolinimu nelze upřít ani to, že představitelé dalších evropských zemí, jeho současníci, ho vnímali jako pozoruhodného muže, který neúnavně pracuje pro velikost své země. Jak by také ne, když Mussolini snil o tom, že Středozemní moře promění v „římské jezero“ a na jeho březích obnoví starou Římskou říši.
 • Jeho život i sny skončily na jaře 1945, když ho komunističtí partyzáni zajali s jeho milenkou Clarou Petacciovou a s dalšími spolupracovníky. Na smrt vyděšený diktátor se prý třásl strachy ne před partyzány, ale proto, že se jeho žárlivá manželka nyní dozví o jeho dámském doprovodu. To mu však už mohlo být ale jedno. Lidový soud ho odsoudil k smrti a 28. dubna byl Mussolini popraven. Jeho tělo převezli do Milána, kde bylo spolu s Petacciovou a dalšími u benzinové pumpy pověšeno za nohy.

FOTO: Benito Mussolini

Benito Mussolini - Mussolini v roce 1930 – wikipedieBenito Mussolini - Mussolini s Hitlerem (1943) – pri,orgBenito Mussolini - Mussolini provádějící inspekci vojsk během války v italské Etiopii – wikipedieBenito Mussolini - Mussolini v roce 1930, pronášející svůj typicky prožívaný projev – wikipedieBenito Mussolini - Zleva doprava- Chamberlain , Daladier , Hitler, Mussolini a italský ministr zahraničí hrabě Ciano , kteří se připravují na podepsání mnichovské dohody – wikipedie
Další fotky
Benito Mussolini - Gran Sasso, Mussolini mit deutschen FallschirmjägernBenito Mussolini - solini v roce 1917, během první světové války – wikipedieBenito Mussolini - Portrét Benita Mussoliniho jako diktátora Itálie (mezi lety 1922 a 1943). – wikipedieBenito Mussolini - Otec Mussoliniho, Alessandro – wikipedieBenito Mussolini - Osobní stanfarta Mussoliniho – wikipedieBenito Mussolini - Obálka časopisu Newsweek s titulkem – Ii Duce, klíčový muž Středomoří (13. květen 1940) – wikipediaBenito Mussolini - Mussoliniho spis po jeho zatčení ve Švýcarsku (19. červen 1903) – wikipedieBenito Mussolini - Benito MussoliniBenito Mussolini - Mussoliniho milenka Clara Petacci (1912 – 1945) – the spectatorBenito Mussolini - Mussoliniho matka, Rosa – wikipedieBenito Mussolini - Mussolini v březnu 1922 (Řím) – wikipedieBenito Mussolini - Mussolini během 1. světové války – wikipedieBenito Mussolini - Clara Petacci – The IndependentBenito Mussolini - Benito Mussolini (1883 – 1945) – wikipedieBenito Mussolini - Mussolini (druhý zleva), jeho milenka Clara Petacci (uprostřed) a jiní fašisté lynčovaní na benzínce v Miláně – wikipedieBenito Mussolini - Kříž označuje místo, kde byl Mussolini zastřelen – wikipediaBenito Mussolini - Hrobka Mussoliniho v rodinné kryptě na hřbitově Predappio – wikipedia

Bylo to ale opravdu tak? Až po mnoha desetiletích, kolem roku 2000, se objevila informace o tom, že oficiální zpráva o Mussoliniho smrti neodpovídá zcela pravdě. Ve skutečnosti prý byl Mussolini zabit po svém zatčení v potyčce s komunistickým partyzánem, který ho měl hlídat a celý soud a poprava byly jen následně „dekorativně“ vymyšleny, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost. Copak by to tehdy šlo, aby Duce unikl trestu jenom proto, že byl zabit svým strážným? Pro Mussoliniho samozřejmě také příběh o tom, že bojoval až do konce, vyznívá podstatně lichotivěji. Tehdy, i teď.

 

Dnes, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Dnes, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Dnes, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Dnes, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Dnes, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
Včera, 19:32
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
Včera, 13:25
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
Včera, 11:45
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
Včera, 11:15
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Reklama