Zápisky lorda Halifaxe
pátek, 23. září 1938
Německý tisk hlasitě volá po úplném rozbití Československa. K tomu se připojují Poláci a Maďaři se svými požadavky. Hitlerův dopis obsahuje jedině hrubé urážky Čechoslováků. Ministerský předseda Neville Chamberlain odevzdal československé vládě Hitlerovo memorandum s výčtem podmínek a mapou nového územního uspořádání a vrací se z Berlína do Londýna.
sobota 24. září 1938
Nálada ve Francii je malodušná až zbabělá, nikdy jsem neviděl něco takového. Francouzi řeší dilema války nebo zrady, plynoucí z francouzsko-československé smlouvy o zárukách. Hitler vydal memorandum, které je ultimativní. Jeho součástí je mapa, kde jsou vyznačené německé oblasti, které mají být obsazeny. Československá armáda, policie a úředníci mají být bez výjimky odvoláni a všechen materiál má být odevzdán neporušen. Britský premiér jej poslal Čechoslovákům a novinářům řekl: „Teď to závisí na Češích.“ Mezitím Čechoslováci začali mobilizovat a Francouzi vyhlásili částečnou mobilizaci. Chamberlain získal od Hitlera při půlnoční schůzce jediný ústupek – že odloží vojenské akce o šest dní.
neděle 25. září 1938
Chamberlain je se svou misí velmi spokojen, domnívá se, že Hitlerova nabídka není příliš špatná a že by se Čechoslovákům mělo doporučit, aby ji přijali. Domnívá se, že na něho zapůsobil a že mu Hitler důvěřuje. Ujišťoval kabinet, že si Hitler přeje přátelství s Anglií. Řekl, že po tomto urovnání nebude mít další územní nároky.
Jan Masaryk, náš velvyslanec v Anglii, předal oficiální nótu odmítající Hitlerovo memorandum. „Národ Svatého Václava, Jan Husa a Tomáše Masaryka se nestane národem otroků… Spoléháme na velké západní demokracie, že budou stát při nás.“
Delegace z Francie se zúčastnila v Anglii jednání ministerské rady, ale k žádnému výsledku nedošlo. Dohodli se jen, že povolají na další jednání francouzského vrchního velitele Gamelina.
pondělí 26. září 1938
Anglo-francouzské rozhovory pokračovaly, zapojil se do nich i generál Gamelin. Jediným jasným bodem byla zpráva, že Beneš nabídl Polákům Těšínsko pod podmínkou, když upustí od dalších požadavků. Hitlerův večerní projev byl jako vždy útočný.
úterý 27. září 1938
Chamberlain v reakci na Hitlerův projev prohlásil, že Anglie spolu s Francií jsou ochotny dohlédnout, aby československé sliby byly splněny v přiměřené době, ovšem za předpokladu, že se německá vláda uvolí nepoužít násilí. Co nejdříve by mělo být zahájení jednání mezi Anglií, Německem, Francii a Československem o demobilizaci a smluvních vztazích.
středa 28. září 1938
Chamberlain poslal Hitlerovi naléhavou výzvu, aby souhlasil s konferencí, a vlastně prohlašoval: „Všechno podstatné můžete dostat bez války.“ Nabídl, že znovu přijede do Německa a bude jednat s Hitlerem, a bude-li třeba, i s československými, francouzskými a italskými zástupci o způsobu převodu. Odpoledne přišla zpráva, že Hitler pozval Chamberlaina, Daladiera a Musoliniho zítra do Mnichova. Vzkaz byl Chamberlainovi odevzdán právě v tom čase, když hovořil v poslanecké sněmovně a tím se jeho projevu dostalo dramatického vyvrcholení. Okamžitě řekl, že přijímá. Znamená to Hitlerův ústup?
čtvrtek 29. září 1938
Chamberlain odletěl do Mnichova. Poláci zaujímají výhružný postoj a po vzoru Hitlera rozšiřují své požadavky. Nemohu se zbavit dojmu, že tento nový tah znamená Hitlerův ústup, způsobený snad různými příčinami – naší námořní mobilizací, francouzskou částečnou mobilizací, vnitřním nátlakem od umírněných činitelů, generálů a diplomatů povzbuzovaných naší pevností, Rooseveltovou výzvou, nespokojeností mezi dělnickou třídou v Německu. Obávám se, aby při jednání s Hitlerem Chamberlain, Wilson (důvěrný poradce premiéra) a Henderson (velvyslanec Anglie v Německu) – tito slaboši – neustoupili ještě více a nesnažili se vnutit Československu další oběti. Mussolini je polichocen, že se o něm píše na prvních stránkách novin a konečně se domohl čtyřmocenské konference; nepochybně se bude u Hitlera přimlouvat za mírové řešení. Celý problém záleží na tom, zda Daladier obstojí před Hitlerem a Mussolinim. Já o tom pochybuji. Domnívám se, že Chamberlain se postaví na stranu diktátorů a ti ho ovládnou. Odtrhl se od vlastního kabinetu a ani ho nenapadlo vzít s sebou do Berlína ministra zahraničí Halifaxe.
pátek 30. září 1938
Půlnoční dohoda, která byla v Mnichově podepsána, byla zveřejněna v tisku. Stanoví, že Německo, počínaje 1. říjnem, okamžitě obsadí oblasti, kde žije převážně německé obyvatelstvo. Konečně tedy dohoda a mou první reakcí byl pocit úlevy, že nebude válka. Usoužené československé vládě bylo brutálně řečeno, že musí okamžitě vyslovit souhlas. Bohužel se obávám, že jsme (jako Angličané) udělali jen jedno: odevzdali Československu německé ultimátum.
V poledne jsme se dozvěděli, že Československo se podvolí tomuto rozhodnutí, „přijatému bez něho a proti němu“. Ubozí Češi!
Chamberlain měl dnes ráno další rozhovor s Hitlerem a odpoledne se vrací. V Londýně zástupy lidí na ulicích, hysterické ovace, nadšení. Chamberlain na balkóně Buckinghanského paláce mává mnichovskou dohodou a vykřikuje: „Peace for our time – mír pro naši dobu.“ Mnozí se ale domnívají, že je to velké pokoření.