15℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Velké příběhy legendárního Otto Skorzenyho. Zachránil Mussoliniho a prý měl na svědomí Kennedyho

Další fotky

Proslavil se především v roce 1943 osvobozením Mussoliniho, o tom, co dělal po válce, už moc informací na veřejnost neproniklo. Něco ale dělal určitě. Žádná tajná služba sice nevydává o své činnosti nějaké ročenky, ale víme přece, že služební poměr každého agenta končí až jeho smrtí.

Reklama

Ta Skorzenyho zastihla až dlouho po válce a byla zcela civilní – šlo o rakovinu plic. Co všechno se odehrálo předtím?

 • Otto Skorzeny (června 1908 – 5. července 1975) byl původem Rakušan ze středostavovské rodiny. Jako buršák se věnoval šermu a při jednom ze zápasů utržil jizvu na tváři, která mu již zůstala. Buršácký spolek byl německý spolek vysokoškolských studentů. Jeho členové se označovali jako buršáci (Burschen). Měli v oblibě zvláštní druh soubojů s dlouhými šavlemi, tzv. mensuru, a jizvy z nich se pokládaly za tak obzvláště „čestné“, že si je někteří dokonce vytvářeli uměle. Tyto spolky byly vždy prodchnuty německým vlastenectvím a podporou velkoněmecké myšlenky.

Jeho stíhačky pomohly SSSR vyhrát 2. světovou válku. Vůbec však vzniknout nemusely

 • Vystudoval technickou univerzitu (stavební inženýr) a hlásil se k letectvu. Po odmítnutí sloužil u jednotek Waffen SS (např. Das Reich) na východní frontě, kde byl raněn. Pak pracoval v pomocných jednotkách.
 • V roce 1943 mu Adolf Hitler nabídl vedení riskantní operace, jejímž cílem bylo osvobození italského Duceho Benita Mussoliniho ze zajetí, což se povedlo. Skorzeny byl za tuto akci vyznamenán „Rytířským křížem“.
 • V roce 1944 zorganizoval v Budapešti převrat (operace Panzerfaust), jehož důsledkem bylo, že Maďarsko dále pokračovalo ve válce proti Sovětskému svazu. Dosáhl toho jednoduchým trikem – obsadil budovu, v níž měli své kanceláře maďarští ministři.

Německá mládež v Hitlerových drápech. Doplatily na to statisíce dívek a chlapců

 • Koncem roku zorganizoval záškodnickou akci „Greif“ v Ardenách, kdy němečtí vojáci, hovořící americkou angličtinou, předtím žijící v USA, v amerických uniformách tajně přešli frontu a v týlu americké armády prováděli záškodnické akce a měli ulehčit postup útočícím německým jednotkám. Přihlásilo se na 2000 dobrovolníků, ale z nich jen asi 600 disponovalo uspokojivou znalostí jazyka a jen zhruba 50 jich bylo schopno mluvit americkým vojenským slangem. Sabotážní komanda se měla zaměřit na ničení muničních skladů, skladů pohonných hmot, ničit telefonní vedení a zajistit radiové uzly, odkud by byla šířena falešná hlášení. Důležité bylo získat informace o přesunech amerických útvarů a jejich výzbroji. Uvažovalo se i o únosu hlavního velitele generála Einsenhowera a zabití ostatních spojeneckých velitelů.

Byl zřejmě svědkem Hitlerovy sebevraždy, dožil spokojeně v Mnichově. SS-Gruppenführer Hans Rattenhuber

 • Skorzenyho „američtí“ vojáci byli odhaleni vcelku brzy. Neznali hesla ani správná pojmenování oddílů motorizovaného vojska, pro benzin třeba použili anglické slovo „petrol“ místo amerického „gas“ a k tomu ještě v naléhavé situaci slůvko „prosím“ (please) – když v armádě se neprosí. Někteří záškodníci se prozradili i tím, že neznali poslední výsledky amerického národního sportu, baseballu, a těžko se orientovali v této problematice i obecně. To, že pod americkými uniformami měli ty německé, už byla školácká chyba. Při výslechu se i proto rychle přiznávali a všichni dopadení byli ihned zastřeleni. Literárně tuto akci ve své knize „Křižáci na Západě“ ztvárnil spisovatel Stefan Heym.
 • V Sovětském svazu se bránilo pronikání nepřátelských agentů mezi partyzány tak, že v dotazníku musel každý uchazeč odpovědět asi na 200 otázek. Přitom se odhalili němečtí agenti téměř vždy. Zásluhou této náborové techniky bylo vyloučeno, aby se mezi partyzány uchytili nepřátelští agenti. A když si Kovpakovi partyzáni chtěli ověřit, zda mezi parašutisty, kteří k nim seskočili, nejsou nepřátelé, nařídili jim zazpívat Dunajevského „Píseň o vlasti“. Naproti tomu do různých západoevropských odbojových hnutí se lidem z Abwehru nebo gestapa podařilo proniknout téměř vždy.

Když demokracie selže, aneb jak se Hitler stal německým kancléřem a zrodil se Führer. Zcela legálně

 • Další Skorzenyho akcí měla být likvidace mostu u Remagenu, ale ta nevyšla.
 • Otto Skorzeny byl koncem roku 1944 pověřen vybudování tzv. Stíhacích svazů SS (SS-Jagdverbänd). Tyto speciální oddíly měly provádět protipartyzánské akce nebo za frontou uskutečňovat různé sabotážní akce.
 • Po válce se dostal Skorzeny do amerického zajetí. 26. ledna 1948 na něj vydal krajský soud v Uherském Hradišti zatykač pod číslem 7372, na jehož základě byla podána oficiální žádost o jeho vydání u komise OSN pro válečné zločiny. Skorzeny však v červenci 1948 z amerického zajateckého tábora uprchl do Španělska a od té chvíle byl „oficiálně“ na útěku.

FOTO: Skorzeny

Skorzeny - Otto Skorzeny (Norimberk, 24. listopad 1948) – wikipedieSkorzeny - Otto Skorzeny – wikipedieSkorzeny - Budapest, Otto Skorzeny, Adrian v. FölkersamSkorzeny - Gran Sasso, Mussolini mit deutschen FallschirmjägernSkorzeny - Buršácký spolek a jejich souboje (mensura) – panhzernet.net
Další fotky
Skorzeny - Buršácký spolek – wikipediaSkorzeny - Mensura – Palba.czSkorzeny - Hitlerův muž – Otto Skorzeny – StoplusjednickaSkorzeny - Skorzeny a osvobozený Nussolini – Militaria.czSkorzeny - Operace Greif – poprva diverzantů – PalbaSkorzeny - Operace Greif – poprava diverzantů – STOPLUSJEDNICKA.czSkorzeny - Gran Sasso, Mussolini vor HotelSkorzeny - Otto Skorzeny (vlevo) a Juan Perón (ve středu).Skorzeny - Po válce se stal Otto Skorzeny mj. farmářem – AangirfanSkorzeny - Gran Sasso, Anflug mit LastenseglerSkorzeny - Berlin, Skorzeny, Reinhardt, Zschirnt, Körner
 • Předpokládá se, že významně k jeho útěku přispěly špionážní služby USA. Později se Skorzeny v této souvislosti údajně podílel také na přípravě atentátu na J. F. Kennedyho v roce 1963. Pokud ano, tak to byla jeho vůbec nejdokonaleji provedená operace, protože její pozadí se nepodařilo objasnit dodnes.
 • Poté pracoval pro egyptskou a argentinskou vládu, a rovněž pro izraelskou tajnou službu Mosad. V době studené války, kdy bylo zastaveno vydávání osob mezi Východem a Západem, se již volně pohyboval i po Evropě. Zemřel července 1975 v Madridu a pochován je ve Vídni.

 

Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama