• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hluchavka, kopřiva, nebo pampeliška. Za socialismu sbírali žáci léčivé byliny povinně

  21.5.2021
  Jitka Lenková

  Ti starší si možná rádi zavzpomínají na výpravy do přírody za požadovanými léčivkami. Do notýsku si tehdejší žáci základní škol pěkně zapsali, co se sbírá, a kolik a jakých sušených bylin musí v propustných papírových sáčcích do školy v dané lhůtě každý dodat. Zároveň se obvykle také vyhlásila soutěž pro nejlepší sběrače.

  S některými rostlinami co do množství problém nebyl. Na list a nať kopřivy a nať vlaštovičníku se vyráželo s gumovými rukavicemi, pochopitelně v oblečení, kterého už nebyla škoda. To hlavně kvůli žluté šťávě z vlaštovičníku, která snadno barvila a špatně pouštěla. Dnes se vykupuje jen kopřiva nať, vlaštovičník asi vyšel z módy.

  Pampelišky pomohou v boji proti rakovině. Známe 10 důvodů, proč je milovat

  Nejpracnější je hluchavka

  Problém býval s listem podbělu, ten rostl jen pomálu stejně jako přeslička rolní, z níž se ovšem sbírala pouze letní nať- úplně jiná, než je ta jarní. List břízy se směl sbírat, bůhví proč, jen do určitého data, zato s fádní natí hojného řebříčku nebyly nikdy žádné problémy. Vykopávat kořen pampelišky bývalo otravné – moc práce, málo kořene. Nejmenší byly povinné dodávky květu hluchavky bílé, jehož sběr byl nejpracnější. Lezli z něj mravenci, zato příjemně voněl. Stejně jako heřmánek. Ten však bylo nutné správně odlišovat od velmi podobného rmenu – nehtem se rozloupl květní kalich, heřmánek ho má dutý, rmen ne. Pivoňka se směla odevzdávat jen ta červená a kontryhel se sbíral jen v některých letech, stejně jako květ jetele červeného.

  Lahodný bezinkový sirup je přírodním lékem. Sesbírejte bílé květy, které rostou na loukách

  Všechno, co se nasbíralo, se doma usušilo a zvážené odnášelo do školy. Tam se zapisovalo, kolik kdo čeho donesl, a byliny se pak sypaly do velkých papírových pytlů dodaných sběrnou. Nakonec žáci vyšších ročníků odnesli, samozřejmě s pedagogickým dozorem, voňavé pytle s bylinami na nádraží a vlakem poslaly odběrateli, státnímu podniku Léčivé rostliny. Ten měl už tehdy svoji tradici, vznikl v roce 1954. Škola pak za byliny utržila nějaké peníze a nakoupila za ně ceny pro vítěze sběračské soutěže.

  Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

  Funguje to i dnes

  Kupodivu asi polovina základních školy sbírá léčivé rostliny i dnes a prodává je nástupci někdejších Léčivých rostlin, který je používá například k výrobě svých čajových směsí. Sběr už není povinný, slouží spíše jako aktivita ke zpestření výuky než k posílení školního rozpočtu. Oproti socialistickým časům se vykupuje pomerančová kůra, a to v hojném množství, byť za pouhých 18 Kč za kilogram. Ale když máte ve škole, řekněme, 18 tříd po 30 žácích, z nichž donese 1 kg sušené kůry, tak se dostanete k poměrně zajímavým číslům.Za nejvyšší cenu se stále vykupuje hluchavka, za kilo jejího sušeného květu dostanete 2500 Kč. Získáte je snadno. Stačí nasbírat sedm kilo toho čerstvého. Sesychá totiž v poměru 7 : 1, takže všechno závisí jen na vaší píli a nadšení… Začne kvést co nevidět!  Nepřehlédněte