Hluchavka, kopřiva, nebo pampeliška. Za socialismu sbírali žáci léčivé byliny povinně

Další fotky

Ti starší si možná rádi zavzpomínají na výpravy do přírody za požadovanými léčivkami. Do notýsku si tehdejší žáci základní škol pěkně zapsali, co se sbírá, a kolik a jakých sušených bylin musí v propustných papírových sáčcích do školy v dané lhůtě každý dodat. Zároveň se obvykle také vyhlásila soutěž pro nejlepší sběrače.

S některými rostlinami co do množství problém nebyl. Na list a nať kopřivy a nať vlaštovičníku se vyráželo s gumovými rukavicemi, pochopitelně v oblečení, kterého už nebyla škoda. To hlavně kvůli žluté šťávě z vlaštovičníku, která snadno barvila a špatně pouštěla. Dnes se vykupuje jen kopřiva nať, vlaštovičník asi vyšel z módy.

Pampelišky pomohou v boji proti rakovině. Známe 10 důvodů, proč je milovat

Nejpracnější je hluchavka

Problém býval s listem podbělu, ten rostl jen pomálu stejně jako přeslička rolní, z níž se ovšem sbírala pouze letní nať- úplně jiná, než je ta jarní. List břízy se směl sbírat, bůhví proč, jen do určitého data, zato s fádní natí hojného řebříčku nebyly nikdy žádné problémy. Vykopávat kořen pampelišky bývalo otravné – moc práce, málo kořene. Nejmenší byly povinné dodávky květu hluchavky bílé, jehož sběr byl nejpracnější. Lezli z něj mravenci, zato příjemně voněl. Stejně jako heřmánek. Ten však bylo nutné správně odlišovat od velmi podobného rmenu – nehtem se rozloupl květní kalich, heřmánek ho má dutý, rmen ne. Pivoňka se směla odevzdávat jen ta červená a kontryhel se sbíral jen v některých letech, stejně jako květ jetele červeného.

Lahodný bezinkový sirup je přírodním lékem. Sesbírejte bílé květy, které rostou na loukách

Všechno, co se nasbíralo, se doma usušilo a zvážené odnášelo do školy. Tam se zapisovalo, kolik kdo čeho donesl, a byliny se pak sypaly do velkých papírových pytlů dodaných sběrnou. Nakonec žáci vyšších ročníků odnesli, samozřejmě s pedagogickým dozorem, voňavé pytle s bylinami na nádraží a vlakem poslaly odběrateli, státnímu podniku Léčivé rostliny. Ten měl už tehdy svoji tradici, vznikl v roce 1954. Škola pak za byliny utržila nějaké peníze a nakoupila za ně ceny pro vítěze sběračské soutěže.

Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

Funguje to i dnes

Kupodivu asi polovina základních školy sbírá léčivé rostliny i dnes a prodává je nástupci někdejších Léčivých rostlin, který je používá například k výrobě svých čajových směsí. Sběr už není povinný, slouží spíše jako aktivita ke zpestření výuky než k posílení školního rozpočtu. Oproti socialistickým časům se vykupuje pomerančová kůra, a to v hojném množství, byť za pouhých 18 Kč za kilogram. Ale když máte ve škole, řekněme, 18 tříd po 30 žácích, z nichž donese 1 kg sušené kůry, tak se dostanete k poměrně zajímavým číslům.

FOTO: Sběr léčivých bylin

Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 6Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 2Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 3Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 4Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 5
Další fotky
Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 7Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 8Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 11Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 13Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 9Sběr léčivých bylin - léčivé byliny10Sběr léčivých bylin - léčivé byliny 12

Za nejvyšší cenu se stále vykupuje hluchavka, za kilo jejího sušeného květu dostanete 2500 Kč. Získáte je snadno. Stačí nasbírat sedm kilo toho čerstvého. Sesychá totiž v poměru 7 : 1, takže všechno závisí jen na vaší píli a nadšení… Začne kvést co nevidět!

Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Dnes, 09:27
Svoboda tisku ve světě utrpěla i kvůli pandemii covidu-19, novinářské povolání je plně nebo částečně...
Reklama