• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

  13.5.2018
  Edit Doležalová

  Těšíte se na rodinnou procházku o víkendu do pražských parků či pojedete s rodinou na výlet někam v okolí Prahy? Jistě narazíte na místa mimo rušnou a prašnou silnici, kde rostou právě kopřivy. Nasbírejte si jejich listy, ideálně ty z vrcholových částí, a zkuste je použít podle následujících osvědčených receptů.

  Kokosový cukr, agávový sirup nebo melasa. Které cukry škodí zdraví nejvíc?

  Výborný jarní čaj

  Čerstvé kopřivové lístky přelijeme horkou vodou a připravíme tak zdravý jarní čaj, který je možné navíc obohatit čerstvými lístky pampelišek plátky citrónu či kousky zázvoru. Teplý čaj se pije co nejdříve po přípravě či vychlazený jako osvěžující nápoj.

  Skvělé smoothie

  Zde se meze fantazii nekladou – kopřiva může být součástí ovocného i zeleninového smoothie i jeho základní složkou. Obecně se jen nedoporučuje kombinovat více druhů zeleniny s ovocem.

  Spalničky ve středních Čechách. Jak si dát pozor a co proti nim pomůže?

  Do salátů, polévek i pesta

  Čerstvé kopřivové lístky lze také nasekané přidávat do zeleninových salátů nebo jimi na ozdobu posypat pokrmy. Kopřivy se dají také připravit vařené na způsob špenátu, vařením se ale ztratí mnoho pro zdraví důležitých látek. Podobně je můžeme použít také do polévek, kde je opět výhodné je nevařit, ale přidat až po mírném vychladnutí nebo kopřivy nakonec společně s pokrmem rozmixovat. Čerstvé kopřivy využijeme také na přípravu originálního pesta na těstoviny, kdy místo bylinek použijeme listy kopřiv a dochutíme kořením nebo česnekem. A nakonec ani tradiční velikonoční nádivku s kopřivami nemusíme připravovat jen jen o Velikonocích.

  Pampelišky pomohou v boji proti rakovině. Známe 10 důvodů, proč je milovat

  Na co platí kopřiva?

  Zmírňuje projevy alergií, sennou rýma, artritidu, dnu a kožní problémy obecně, působí proti vypadávání vlasů, pomáhá při chudokrevnosti a lehčích formách cukrovky, povzbuzuje metabolismus (očista jater a žlučníku), harmonizuje ženský hormonální systém a menstruační cyklus, podporuje tvorbu mateřského mléka, čistí močové cesty (je močopudná, rozpouští ledvinové kameny) a vykazuje příznivý účinek na sliznice.

  FOTO: Kopřiva – královna bylinek

  Kopřiva – královna bylinek - Kopřiva – královna bylinek 5Kopřiva – královna bylinek - Kopřiva – královna bylinek 4Kopřiva – královna bylinek - Kopřiva – královna bylinek 1Kopřiva – královna bylinek - Kopřiva – královna bylinek 2Kopřiva – královna bylinek - Kopřiva – královna bylinek 3
  Další fotky
  Kopřiva – královna bylinek - Kopřiva – královna bylinek 6


  Nepřehlédněte