Výborný jarní čaj
Čerstvé kopřivové lístky přelijeme horkou vodou a připravíme tak zdravý jarní čaj, který je možné navíc obohatit čerstvými lístky pampelišek plátky citrónu či kousky zázvoru. Teplý čaj se pije co nejdříve po přípravě či vychlazený jako osvěžující nápoj.
Skvělé smoothie
Zde se meze fantazii nekladou – kopřiva může být součástí ovocného i zeleninového smoothie i jeho základní složkou. Obecně se jen nedoporučuje kombinovat více druhů zeleniny s ovocem.
Do salátů, polévek i pesta
Čerstvé kopřivové lístky lze také nasekané přidávat do zeleninových salátů nebo jimi na ozdobu posypat pokrmy. Kopřivy se dají také připravit vařené na způsob špenátu, vařením se ale ztratí mnoho pro zdraví důležitých látek. Podobně je můžeme použít také do polévek, kde je opět výhodné je nevařit, ale přidat až po mírném vychladnutí nebo kopřivy nakonec společně s pokrmem rozmixovat. Čerstvé kopřivy využijeme také na přípravu originálního pesta na těstoviny, kdy místo bylinek použijeme listy kopřiv a dochutíme kořením nebo česnekem. A nakonec ani tradiční velikonoční nádivku s kopřivami nemusíme připravovat jen jen o Velikonocích.
Na co platí kopřiva?
Zmírňuje projevy alergií, sennou rýma, artritidu, dnu a kožní problémy obecně, působí proti vypadávání vlasů, pomáhá při chudokrevnosti a lehčích formách cukrovky, povzbuzuje metabolismus (očista jater a žlučníku), harmonizuje ženský hormonální systém a menstruační cyklus, podporuje tvorbu mateřského mléka, čistí močové cesty (je močopudná, rozpouští ledvinové kameny) a vykazuje příznivý účinek na sliznice.