Pampelišky pomohou v boji proti rakovině. Známe 10 důvodů, proč je milovat

10.5.2018
Šárkos

S jarem přichází nebezpečí. Klíšťata už číhají v trávě

 1. Proč si natrhat pampelišky? Protože pomáhají v boji proti nejzákeřnější nemoci vůbec – proti rakovině. Jak ukázala nedávná studie, extrakt z kořenů pampelišky může zabíjet rakovinné buňky, zatímco okolní zdravé buňky zůstávají neporušeny.
 2. Pampelišky pomáhají i lidem s cukrovkou. Stačí si jen udělat pampeliškový čaj nebo džus. Stimulují totiž produkci inzulínu z pankreatu a udržují nízkou hladinu cukru v krvi.

  Spalničky ve středních Čechách. Jak si dát pozor a co proti nim pomůže?

 3. Ač je to k nevíře, pampelišky se starají o silné kosti. Jsou totiž plné živin jako vápník, hořčík, vitamin D a vitamin K.
 4. Sníte o dokonalé pleti? Pak zlomte pampelišku napůl a uvidíte mléčnou bílou látku, která vytéká ze stonku. Tato látka je skvělá „maska“ pro vaši pleť. Je vysoce alkalická a má baktericidní a fungicidní vlastnosti. Tuto láku můžete navíc použít i při problémem s ekzémem, při svědění, při psoriáze a dalších kožních infekcích. Vyrobte si třeba pampeliškový krém, receptů na něj najdete hromadu.
  Tip: Máte na těle nevzhlednou bradavičku? Aplikujte bílou šťávu, která vytéká ze stonku přímo na bradavice několikrát denně. Uvidíte, že zmizí.

  Kokosový cukr, agávový sirup nebo melasa. Které cukry škodí zdraví nejvíc?

 5. Pampelišky vám pomohou od bolesti. Stačí si jen vyrobit z nich olej. Ten je doslova zázrakem na bolavé svaly a klouby.
 6. Pampelišky obsahují velké množství vitaminu A. Proto jsou skvělé pro vaše oči. Dokonce lepší než mrkev.
 7. Bolí vás břicho? Když si dáte hlavičku, může to stimulovat chuť k jídlu a zklidnit žaludek. Ale pozor, pokud naopak sníte kořen rostliny, může to působit jako mírné projímadlo, jak ukázaly výzkumy.
 8. Pampelišky také čistí játra. Vitaminy a živiny v nich obsažené totiž filtrují a detoxikují naši krev, rozkládají tuky a aminokyseliny a regulují cholesterol.

  Konopí je zdraví prospěšné. Čaje z něj už méně. Jaké potíže mohou přivodit?

 9. Jestli máte problémy s močovým měchýřem, je pampeliška rovněž to pravé. Pampeliškový čaj může pomoci zabránit infekcím močových cest, stejně jako poruchám močového měchýře a problémům s ledvinami.
 10. A co takhle začlenit pampelišku pro všechny její pozitivní účinky do svého jídelníčku? Přijdete na to, že má výjimečnou chuť – jen tak někdo totiž pampelišky nejí. Přimíchat ji můžete do salátu, vyrobit pampeliškové pesto nebo je přidat do čaje. Květy můžete také obalit v trojobalu a usmažit si pampeliškové řízky. A co takhle pampeliškové víno, sirup nebo med?

Děti s cukrovkou mohou všechno. Přesto je jim leccos zbytečně upíráno. Proč?

 

 

Zdroj: returntonow.net/2018/04/10/16-reasons-to-go-pick-dandelions/Nepřehlédněte