• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • S jarem přichází nebezpečí. Klíšťata už číhají v trávě

  18.4.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Naplno se rozjelo teplejší období roku a s ním, vedle radovánek, koupání či procházek lesem, také bohužel výskyt klíšťat, která se probouzejí spolu s přírodou. Ta přenášejí mimo jiné klíšťovou encefalitidu, která může mít trvalé následky a v ojedinělých případech může vést k úmrtí. Předejít jí lze očkováním. Stejně jako meningokokové infekci.

  „Klíšťová encefalitida je virové onemocnění probíhající jako nehnisavý zánět mozkových blan nebo zánět mozku. Inkubační doba je tři až třicet dní. V první fázi onemocnění se objevují horečky, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, bolesti v kloubech, které trvají několik dní,“ uvedla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

  Souboj Davida s Goliášem: Žena trpící rakovinou vyhrála soudní spor se zdravotní pojišťovnou

  Někdy to končí trvalými následky

  Druhá fáze je drsnější: kruté bolesti hlavy, horečky, světloplachost, nevolnost, zvracení, poškození nervového systému, ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervová obrna, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. „Tento akutní stav trvá dva až tři týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování. Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze,“ dodala primářka.

  Balené vody jsou horší než voda z kohoutku. Víte, které škodlivé látky obsahují?

  V roce 2015 bylo v České republice zjištěno 355 onemocnění, o rok později již 565 a loni 687. „Přitom existuje ochrana, očkování, které lze provádět celý rok, nejvhodnější je ale nyní,“ řekla Roháčová. S tím, že u jedné čtvrtiny nemocných dojde ke vzniku trvalých následků, například k obrně horních končetin, ke chronickým bolestem hlavy, k poruchám koncentrace, nálad, spánku nebo i k depresím. Úmrtí přichází v ojedinělých případech. „Prevence je vždy lepší,“ dodala lékařka Zarina Karimová.

  FOTO: Očkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida

  Očkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - KlíštěOčkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - KlíštěOčkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - KlíštěOčkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - KlíštěOčkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - Nemocnice Na Bulovce 1 – foto AC
  Další fotky
  Očkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - Na tiskové konferenci v Nemocnici Na Bulovce vystoupily (zprava) primářka Hana Roháčová, hlavní hygienička Eva Gottvaldová a Olga Menzelová – foto ACOčkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - Klinika infekčních parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce 2 – foto ACOčkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - Klinika infekčních parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce – foto ACOčkování – klíšťová encefalitida a meningokoková menigitida - Nemocnice Na Bulovce 2 – foto AC

  Zákeřná meningokoková infekce

  Závažným onemocněním je také meningokoková infekce, kterou způsobují meningokok, pneumokok a bakterie Haemophilus influenzae typu b (Hib). Nemoc, která se může projevit jako zápal mozkových blan, infekce míchy nebo krevní infekce, je zákeřná v tom, že je těžko rozpoznatelná, zpočátku působí jako běžná viróza, do několika hodin ale může být zle. Proto je třeba rychlé lékařské pomoci hned v začátku. „Bakterie je přítomna v nosohltanu 10 až 20 procent zdravých lidí,“ uvedla Roháčová. Nemoc se může šířit líbáním, kýcháním, sdílením jídla či nádobí.

  „Sestra Smrt“. Děsivý cejch dostala sestra neprávem. Pochybnosti panují i v případě heparinového vraha

  Mezi příznaky patří: ospalost, horečka, podrážděnost, netečnost a snížená vnímavost, bolesti svalů, nohou nebo kloubů, úporná bolest hlavy, světloplachost či zvracení. Objevit se může i vyrážka nebo skvrnky na kůži. Důsledky mohou být závažné, například amputace končetin, ztráta sluchu, problémy se soustředěním, selhávání orgánů, pískání v uších, agresivní chování, problémy s rovnováhou, deprese, nepozornost, opoždění vývoje u dětí, epilepsie či bolestivost kloubů.

  Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

  Očkování proti pneumokoku je od 65 let zdarma

  V letech 2011 až 2015 v Česku onemocnělo invazivní meningokokovou meningitidou 278 lidí, z nich 23 zemřelo, v roce 2016 onemocnělo 47 lidí, loni 68. Problém se netýká jen dětí, i když těch nejvíc. Kvůli pneumokoku loni onemocněl i režisér Jiří Menzel, kterému letos bylo osmdesát let. „Hlavním poselstvím je, že je důležité nechat se proti pneumokoku očkovat. Tím lze až z 90 procent onemocnění uniknout, od 65 let je navíc očkování zdarma,“ řekla manželka režiséra Olga Menzelová. Tato novinka byla loni přijata zákonodárci.

  Používáte počítačovou myš každý den a zuřivě klikáte? Možná máte myšitidu

  Podle výzkumů je většina meningokokových invazivních onemocnění způsobena pěti sérologickými skupinami (A, C, Y, W a B), z nichž lze všem  předejít právě očkováním. „V Česku jsou dostupné vakcíny proti všem séroskupinám meningokoka,“ uvedla primářka Roháčová. Nejčastější typ u nás je séroskupina B. „Očkovat se mohou děti od dvou měsíců, tato ochrana je považována za jedinou účinnou a smysluplnou,“ uzavřela Roháčová. Prevenci podpořila i hlavní hygienička Eva Gottvaldová.  Nepřehlédněte