• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

  16.4.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Na větší nezávislost lidí se zrakovým postižením byl zaměřen letošní ročník konference INSPO, která se v sobotu 7. dubna uskutečnila v Kongresovém centru Praha. Představeny tam byly nejrůznější pomůcky, aplikace a programy usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením.

  Konopí je zdraví prospěšné. Čaje z něj už méně. Jaké potíže mohou přivodit?

  Zajímavé bylo například zařízení OrCam MyEye, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké lidi a pro lidi s poruchami čtení. Omer Elad z Izraele uvedl, že zatím není k dispozici v České republice, což by se ale mělo brzy změnit, lidé ho využívají už ve třiceti zemích a ve dvaceti jazycích. Jedná se o malou chytrou kamerku připevněnou na brýlích, která umožňuje okamžité a diskrétní přečtení tištěných textů z jakéhokoli povrchu (zastávky tramvají, nápisy na obchodech atd.), rozpoznání totožnosti lidí, identifikování produktů, barev a bankovek. Vyjde na 4 500 dolarů, což je podle stávajícího kursu v přepočtu něco přes 90 tisíc korun.

  Používáte počítačovou myš každý den a zuřivě klikáte? Možná máte myšitidu

  Doslovný záznam mluveného slova v reálném čase

  Cenu Nadace Vodafone Rafael za ICT pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením, spojenou s částkou 200 000 korun, na konferenci získal sociální podnik Transkript online za projekt eScribe, což je doslovný záznam mluveného slova v reálném čase s cílem zprostředkovat člověku s postižením řeči slyšící osoby a umožnit tak vzájemnou plnohodnotnou komunikaci. Uživatel se prostřednictvím aplikace spojí přes internet s profesionálním rychlopísařem, který převádí řeč slyšícího člověka do písemné podoby pomocí klávesnice, přičemž zapisovaný text se zobrazuje člověku s postižením sluchu na displeji tabletu, chytrého telefonuč či notebooku.

  FOTO: Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze

  Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - OrCam MyEye 2.0 – foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 1 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 2 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 3 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 1 – foto AC
  Další fotky
  Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 2 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 3 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 4 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 5 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 6 – foto AC

  Pozitivní účinky digitalizace pomáhají lidem s handicapem

  Podle organizotárů se za poslední čtvrtstoletí technologie pomáhající lidem s handicapem posunula o obrovský kus cesty. Organizátor konference Jaroslav Winter uvedl, že digitalizace hýbe světem a její pozitivní účinky pomáhají lidem s handicapem zařadit se do běžného života. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy lidem s postižením velmi pomohl zákon o sociálních službách z roku 2006. „Bezesporu jde o zákon, který je v naší komunitě zlomový. Díky němu mohou lidé s postižením žádat o příspěvek na péči a sami si zajišťovat služby,“ uvedl.

  Vážný problém! Do roku 2050 bude polovina lidstva krátkozraká. Jak se tomu bránit?

     Nepřehlédněte