• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Balené vody jsou horší než voda z kohoutku. Víte, které škodlivé látky obsahují?

  10.3.2018
  Jan Tuna

  Naprosté většině z nás teče nezávadná voda z kohoutku. Tím se lišíme od řady zemí na světě. I přesto si kupujeme vodu balenou. Ta ale nemusí být nezávadná.

  V pořadu A DOST! na Stream.cz se rozhodli provést velké nezávislé testy právě této vody.

  Zaměstnance sedřou do úmoru. Přesto jsou české platy extrémně nízké. Kde je zakopaný pes?

  Piji nejraději

  Kohoutkovou vodu
  58%
  Balenou vodu
  26%
  Vodu z barelu
  6%
  Něco jiného než vodu
  10%

  V obchodech nakoupili 29 u nás prodávaných neperlivých vod pramenitých, pitných, minerálních a kojeneckých. Velké nezávislé testy prováděly špičkové laboratoře firmy Aquatest, které testují například podzemní vodu pro Český hydrometeorologický ústav. Pokud laboratoř objevila nadlimitní či podezřelé hodnoty, byly provedeny kontrolní testy, aby nevznikly jakékoliv pochybnosti.

  A bohužel se ukázalo, že některé balené vody obsahují nadlimitní hodnoty škodlivých pesticidů, přesněji řečeno jejich metabolitů, a také bakterií. A bohužel i vody kojenecké. Kromě dvou vod původem z Itálie byly všechny vody balené v plastu. Přitom například v Německu si třeba minerálky mohou běžně koupit i ve skle. A také tam jsou skleněné i plastové láhve vratné. U nás je vyhazujeme do odpadu.

  Žluté lány hyzdí naši krajinu a pesticidy nám otrávily podzemní vody. Kde je situace nejhorší?

  Co objevily laboratorní testy?

  Citlivé laboratorní metody objevily ve většině testovaných vod, v devatenácti z dvaceti devíti, cizorodé látky, které se mohou uvolňovat právě z plastových obalů. Konkrétně jde o stopové množství bisfenolu A. Obsahovaly ho bohužel kromě jedné i všechny vody kojenecké. Paradoxem je, že tato škodlivá látka nesmí být obsažena v kojeneckých láhvích určených pro přípravu příkrmů, ale její obsah v láhvích pro kojeneckou vodu zákony neřeší. V jedenácti testovaných balených vodách a to opět i v kojeneckých nezávislé testy objevily stopy nebo nadlimitní hodnoty pesticidních látek.

  Muzeum pražského vodárenství vzniklo v Podolí před 26 lety. Nahlédněte do jeho útrob

  Nejvíce ve vodě Sedmihorka, která pochází z Mnichova Hradiště u Mladé Boleslavi. Pesticidních látek v ní bylo látek skoro patnáctinásobně více, než jsou maximální povolené limity, a neměla by se tak vůbec prodávat. Stejně tak i pramenitá voda Rajec od stejného výrobce, Kofoly, která také obsahovala nadlimitní hodnoty pesticidních látek. Voda Rajec kojenecká sice limit splnila, ale s odřenýma ušima. Mikrobilogické limity nesplňovaly čtyři testované balené vody, z toho dvě kojenecké. Nartes aqua sport neperlivá, kojenecké vody Nartes a Aqua anna.

  Populární chia semínka mohou ohrožovat váš život

  Z hlediska obsahu škodlivých bakterií dopadla úplně nejhůře voda v barelu – Crystalis Water. Ta obsahovala dokonce i nebezpečné koliformní bakterie. V dalších pěti balených vodách byly hodnoty bakterií sice vysoké, ale limity se na ně nevztahují. Překvapivý byl nález zbytků chloroformu v minerálce Mattoni a v kojenecké Aquile. Není jasné, jak se do těchto vod dostal, protože by neměly být chlorovány. Zbytky chloroformu potvrdily i opakované testy dalších šarží těchto vod.

  FOTO: Kohoutková, balená a barelová voda

  Kohoutková, balená a barelová voda - Voda (1)Kohoutková, balená a barelová voda - Voda (2)Kohoutková, balená a barelová voda - Kohoutková voda

  Naopak na výbornou dopadly u všech vod analýzy těžkých kovů, dusičnanů a dusitanů. Vítězi nezávislých testů A DOST! se staly vody, které neobsahovaly žádné škodlivé látky. Jde o pramenité neperlivé vody Toma natura, San Terra Aqua Bella, Bonny korrekt a minerálky Magnesia, Aqua Panna Toscana Italia a Evian. Kompletní výsledky najdete samozřejmě v pořadu A DOST! na Stream.cz.

  „Periodika jako Náš REGION jsou nenahraditelná a důležitá,” říká exkluzivně pro nasregion.cz Jan Tuna.

     Nepřehlédněte