Zaměstnance sedřou do úmoru. Přesto jsou české platy extrémně nízké. Kde je zakopaný pes?

Možná si to od některých schytám, ale je to téma, o kterém je nutné mluvit a psát. Výše platů v naší zemi. Týká se všech bez ohledu na to, co dělají.

Jedním obchodním řetězcem odstartovaný růst mezd je cesta dobrý směrem. Zároveň ale ukazuje, jak bídně jsou na tom lidé, bez kterých by se tato, stejně jako žádná jiná země, neposouvala dál a bez kterých jsme odsouzeni být jen levnou montovnou pro země vyspělé. Ano hovořím o mozcích naší země.

V některýchdůležitých profesích, na které lidi musí povinně studovat dlouhá léta, se mnohdy nedostanou ani na plat pokladní či skladníka. A tak když opustí vysokou školu, táhne jim pomalu na třicítku, je pro ně finančně výhodnější nastoupit za pokladnu do obchodu nebo do skladu a nedělat to, na co několik let studovali.

Tak třeba mladí lékaři, kteří nastoupí do nemocnice a zároveň provádějí vědeckou práci v rámci takzvaného PhD programu, dostanou jen poloviční úvazek a tedy i plat. Čtrnáct tisíc hrubého plus stipendium. Tedy čistého okolo sedmnácti tisíc. Přitom ve skutečnosti v nemocnici dělají na úvazek plný. Jedinou možností, jak si zvednout výplatu, je sloužit pohotovosti. Kvůli nedostatku lékařů je to de facto i nutnost. Třeba i šestkrát do měsíce pracovat v nemocnici čtyřiadvacet a více hodin v kuse. Nerozhodují přitom o tom, jaké zboží doplní do regálu, ale o zdraví a životech lidí.  Každá chyba třeba kvůli únavě a nevyspání může mít fatální následky.

Ještě hůře jsou na tom v nemocnicích ošetřovatelé a zdravotní sestry. Tarifní nástupní hrubý plat ošetřovatele není ani třináct tisíc a zdravotní sestry devatenáct tisíc a necelé čtyři stovky k tomu. I když se jim výplata může zvednout za práci ve dnech pracovního klidu, nebo například přesčasy, za tak těžkou, zodpovědnou a pro každého z nás tak důležitou profesi mně to připomíná otrocké podmínky. A rozumím tomu, proč v mnohých nemocnicích chybějí lékaři a sestry. A utíkají do soukromých ordinací nebo do zahraničí. Kdo nás ale jednou bude v nemocnicích léčit a starat se o nás?

A velmi špatně jsou na tom platově také vědečtí pracovníci, kteří se po pěti až šestiletém magisterském studiu věnují výzkumu a nemají jako lékaři úvazek v nemocnici. PhD programu se sice říká doktorandské studium, ale přitom jde o práci, která je v zahraničí normálně placena. U nás bohužel ne. Dostávají v průměru okolo sedmi tisíc. Co na tom, že například provádějí výzkum, který je zaměřen na léčbu rakoviny? A tak přes den zkoumají a po nocích pracují jako hlídači parkovišť, číšníci nebo doplňují zboží v supermarketech.

No a mnozí učitelé, jejichž nástupní plat je ani ne třiadvacet hrubého, chodí po večerech uklízet nebo za kasou supermarketů obsluhovat své žáky a jejich rodiče.

Země bez vzdělaných lidí nemá šanci. A naše země už několikrát ve své nedávné historii zažila exodus mozků. Ať už po nástupu Hitlera, komunistů nebo po sovětské okupaci. A dnes bohužel mnozí nejlepší také, byť z ekonomických důvodů, mizí za hranicemi. Vláda sice slibuje a schvaluje navyšování některých mezd.  Někteří populističtí politici jsou schopni kvůli tomu, aby získali ještě větší moc, naslibovat i padesátiprocentní zvýšení platů. A to přestože sami donedávna šéfovali státní kase. Tak uvidíme, co s tím udělají ti, které si teď zvolíme.  Držme si pěsti. Mějte se hezky a za 14 dní se těším napočtenou.

Váš Honza Tuna

Dnes, 16:27
Nastalo období výletů, a tak mnoho z nás přemýšlí, kam se vydat. Jeden z vděčných...
Dnes, 16:13
Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů indické mutace delta nového typu koronaviru. V...
Dnes, 13:38
Komerční článek
Český patent na třídění odpadu z dílny beskydského kreativního studia MamiArt je unikátní v tom,...
Dnes, 13:38
Pánové z Londýnské královské společnosti jsou opravdu smutní. Vážili svoji cestu tak daleko na východ...
Dnes, 13:21
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za...
Dnes, 09:03
Po první dávce očkování od firmy AstraZeneca je možné aplikovat druhou dávku od jiného výrobce,...
Dnes, 08:23
Po nočních bouřkách je v Česku bez elektřiny zhruba 45 tisíc odběrných míst, hlavně ve...
Dnes, 08:18
Prostředek k očipování obyvatelstva, škodlivá látka způsobující neplodnost a krvácení z nosu, či dokonce nástroj...
Dnes, 07:08
Není čas ztrácet čas, řekla si čínská firma, která postavila obytný dům o deseti patrech...
Dnes, 06:54
Není příliš známá a vlastně ani příliš velká, se svými 386 obyvateli je Spillville skutečně...
Včera, 14:09
Příští týden v pondělí má vláda představit opatření ve školách, která mají od nového školního...
Reklama