„Periodika jako Náš REGION jsou nenahraditelná a důležitá,” říká exkluzivně pro nasregion.cz Jan Tuna.

10.10.2017
Andrea Cerqueirová

Vašimi nejznámějšími novinářskými počiny se staly reportáže o otřesných podmínkách slepic u některých chovatelů a váš tehdejší tvrdý a nesmlouvavý postoj k premiéru Grossovi kvůli pochybnému nákupu jeho bytu. Mediální tlak tehdy mimochodem vyústil v rezignaci premiéra Grosse. Kterou ze svých mnoha kauz vy sám považujete za nejdůležitější nebo nejvýznamnější?
Největší radost mám z jakékoliv reportáže nebo série reportáží, které něco změní k lepšímu. V mých úplných začátcích na Nově skoro před dvaceti lety se takto podařilo upozornit na totálně povodní zničenou vesnici v Orlických  horách Kounov, o které do té době většina země nevěděla, a po našich reportážích se jí dostalo potřebné finanční pomoci. Vypadalo to tam tehdy jak za války, protože voda s sebou vzala obrovské kameny připravené na stavbu hráze a ty vesničku doslova rozbombardovaly. Podobně pak o pár let později na středočeskou obec …. Paradoxně se mně ale daleko více věcí podařilo změnit k lepšímu s mým současným pořadem A DOST! na internetové televizi Stream.cz než na „velké“ Nově. Už jsou to desítky změn. Povedlo se nám například ze dne na den zastavit podvodnou televizní soutěž a televize okradeným lidem vracela peníze a také podvodné půjčky po telefonu, které měly za cíl jediné. Udržet lidi většinou v těžké finanční situaci dlouho „na drátě“, protože každá minuta vyšla skoro na stovku. Lidem nakonec místo půjčky přišel mnohatisícový účet za telefon. Mám radost i z mnoha reportáží, díky kterým potravinářské firmy změnily složení potravin, například přestaly do nápojů a potravin přidávat škodlivá barviva. A také třeba z toho, že jsme sérií reportáží zastavili prodej čajů s toxickými látkami, které jsme v nich objevily. Anebo odhalili skutečné složení hlavně mezi dětmi oblíbených nápojů bubble tea a lži firmy, která je prodává, což vedlo k tomu, že je přestali propagovat youtubeři, kvůli kterým je pily malé děti.

Je libo hranolky, brambůrky či kávu? Potraviny obsahují jedovatý akrylamid. Jaké nebezpečí od něj hrozí?

Odešel jste z Novy po otevřeném dopisu Jiřímu Paroubkovi, který nikdy nevyšel. Jak dnes, s mnohaletým odstupem, hodnotíte toto rozloučení?
Nad nikým se nepovyšuj a před nikým se neponižuj. A neohýbej svá záda. Tím se snažím celý život řídit. A tohle byl přesně ten případ. Byly to tehdy těžké dny a týdny a samozřejmě přišel i strach o budoucnost, ale jsem rád, že se to stalo. A znovu bych se nezachoval jinak. Navíc mně tehdejší vyhrocená situace dokonale vyfiltrovala přátele. V nouzi poznáš přátele. Což považuji za nejcennější přínos celé věci. Jsem přesvědčen, že vše, co se nám v životě děje, má nějaký smysl, který v tu chvíli třeba nejsme schopni pochopit a přijdeme na něj až později. Jak píše Kundera. Žijeme s šátkem na očích a teprve po čase nám ho sejmou a my pochopíme smysl věcí, které se děly. Navíc mně můj odchod z Novy dal svobodu. Což je pro mě nejcennější hodnota.

V době vaší práce na Nově jste politikům nic nedaroval a velmi nesmlouvavě se do nich opíral. Jak hodnotíte dnešní politiku, tím myslím kulturu a konání jednotlivých politických stran?
Jsem přesvědčen, že tato země byla po roce 89 v nebezpečí dvakrát. Poprvé, kdy ji chtěl ovládnout právě Jiří Paroubek a podruhé teď, kdy si ji privatizuje Andrej Babiš. Dnes je to ještě nesrovnatelně horší. Myslím, že volby, které nás čekají – ať už teď na podzim nebo v lednu prezidentské – jsou nejdůležitější v celé naší „porevoluční“ historii.

Posunula se z vašeho pohledu za ta léta někam práce televizního zpravodajství a zároveň také politické kultury?
Bohužel mám pocit, že především soukromé televizní kanály rezignovaly na to přinášet politiku v souvislostech a někdy, jak se bohužel ukázalo, manipulují zpravodajstvím podle zadání z vyšších míst. Nedokážu si představit, že by ještě před 15 lety měla stále licenci televize, u které se prokázalo, že reportéři musí na zakázku majitele televize a šéfredaktorky manipulovat skutečností a zobrazovat třeba uprchlíky jen jako hrozbu. Jinak jim hrozí vyhazov. To by se v době, kdy jsem působil ve zpravodajství celoplošných televizí, nikdo na žádné poradě nedovolil ani naznačit, natož přikázat.

„Je velmi důležité vědět, co se odehrává na obecní úrovni. Už jen proto, aby třeba naši obecní zastupitelé, radní a starostové věděli, že i oni jsou pod veřejnou kontrolou.“

Kdo pro vás byl v profesním životě nejdůležitějším mentorem nebo učitelem? Byl někdo takový?
Z hlediska zpravodajství mě hodně naučil Pavel Zuna. Tehdejší šéfredaktor a moderátor zpráv na Nově. Ačkoliv jsme měli na denní bázi nejeden spor, myslím, že za jeho éry vypadalo zpravodajství tak, jak by mělo vypadat. Zodpovědné ukazování světa a dění v souvislostech. Navíc formálně atraktivně zpracované. Pavla si vážím profesně i lidsky, i když se teď už bohužel moc nevídáme. A v současnosti si moc vážím spolupráce se šéfem Streamu Lukášem Záhořem, který dokáže neuvěřitelně spojovat lidi a vytvářet partu, ve které se skvěle pracuje.

Od Novy skočme rovnou do současnosti. Nyní opět ve svém pořadu tvrdě hájíte zájmy běžných občanů často proti ohromným firmám. Připadá vám ta práce stejná jako na Nově?
Baví a naplňuje mě o dost více. Nikdy neříkej nikdy, ale za denní zpravodajství bych ji neměnil. Kromě větší svobody mně dává i nesrovnatelně větší možnost, jak už jsem říkal na začátku, měnit věci k lepšímu. A navíc mám víc času na své čtyři děti, což je pro mě hodně důležité.

Pořad A Dost! zaměřený na kvalitu potravin a služeb má už skoro 300 dílů. Který pro vás byl nejtěžší nebo u kterého jste se setkal s největší protitlakem?
Když jsme informovali právě o podvodné televizní soutěži, která z lidí jen tahala peníze tím, že je držela dlouho na telefonu a do studia, aby mohli odpovědět na lehkou soutěžní otázku, je nikdy nepřepojila. Ta televize patří do koncernu Agrofert Andreje Babiše. Naštěstí ale tu soutěž hned po prvním díle A DOST! na toto téma zrušili. Nadšení v koncernu ale nepanovalo

Obrací se na vás lidé na ulici nebo třeba v dopisech s tím, že tam a tam jim prodali špatné maso, ať se na to podíváte?
Každý týden několik desítek lidí. Říkám, že to jsou vedle kolegy a kamaráda Martina Krušiny takoví naši dramaturgové. Mnoho témat pochází právě od diváků. I když samozřejmě není v našich silách pomoci všem.

Jak jste dříve na Nově, a v současnosti také, skloubil pracovní nasazení s rolí čtyřnásobného otce? Jde to?
Mnohdy je to těžké, ale život je otázkou priorit. A pro mě jsou prioritou právě moje děti. Mé současné působení mně umožňuje být s nimi daleko více, než kdybych se věnoval dennímu zpravodajství. Často je to sice na úkor neprospaných nocí, kdy doháním to, na co přes den nebyl čas. Třeba píšu scénáře. Ale děti za tu následnou únavu stojí. No a teď, když už jsou větší, mohl jsem kývnout i na nabídku cestovatelského pořadu Honza na cestách také na Stream.cz. Děláme na něm s kolegou a kamarádem Honzou Mikulkou a mám z toho velkou radost. Na natáčení prvních dílů nám na Srí Lanku letěla pomáhat i moje nejstarší dcera Zuzka. Teď, když spolu mluvíme, zrovna natáčíme na Mauritiu.

Od září také píšete reportáže do lokálních novin Náš REGION, který se novinářsky soustředí na mikroregiony a malé obce. Myslíte si, že tato cesta žurnalistiky je dnes, v globálním světě internetu a zpravodajských serverů, potřebná a přínosná?
Zcela jistě. Člověk by měl určitě vědět, co se děje ve světě. Znát souvislosti. Ale také to, co se děje „za jeho domem“. Na to ve velkých médiích není, pokud zrovna nejde o nějakou velkou a výjimečnou kauzu, prostor. A přitom je velmi důležité vědět, co se odehrává na obecní úrovni. Už jen proto, aby třeba naši obecní zastupitelé, radní a starostové věděli, že i oni jsou pod veřejnou kontrolou. V tom jsou periodika jako Náš REGION nenahraditelná a důležitá.


Témata:

Nepřehlédněte