Jak můžete onemocnět?
S nemocnými přišlo do kontaktu celkem 217 Středočechů. Podle MUDr. Rážové z Krajské hygienické stanice jsou vstupními branami viru do organismu dýchací cesty a oči. „Zejména na začátku onemocnění je vylučování kapének velmi masivní a ohrožení nákazou je vysoké. Onemocnění provázejí vysoké horečky a hrozí během něho závažné komplikace.“
Členy Bezpečnostní rady kraje, které svolala středočeská hejtmanka upozornila i na velké riziko možných závažných pozdních komplikací, jako je například zánět mozku s vážnými následky.
Pomůže jen očkování
Jedinou účinnou obranou je proto podle hygieniků očkování. „Pokud jsou ti, kteří se dostali do styku s infikovanou osobou očkováni do 72 hodin, snižuje se riziko o 90 procent. V rámci republiky se držíme sice na 87% proočkovanosti, ale jsou kraje, kde je nižší,“ konstatovala MUDr. Rážová. Krajská hygienická stanice Střední Čechy proto už v únoru doporučila všem pohotovostem, pediatrům a jejich personálu vyšetření protilátek proti spalničkám a očkování v případě jejich nízké hladiny.
Přeočkování
Stejně tak reagovala Bezpečnostní rada kraje a všem zaměstnancům středočeské záchranky i krajských nemocnic doporučila přeočkování na spalničky. „Nemocnice byly osloveny s požadavkem, aby jejich nejvíce exponovaní zaměstnanci byly přeočkováni a současně předpokládáme, že oslovíme starosty obcí, kteří jsou zřizovateli mateřských a základních škol, aby věnovali zvýšenou pozornost preventivním opatřením. Bude jim zaslán dopis s informacemi o výskytu spalniček i možnostmi jak mu předcházet a jak se při jeho výskytu zachovat,“ závěrem informoval JUDr. Robert Bezděk, CSc., radní pro bezpečnost a zdravotnictví.
V každém případě informace ohledně spalniček je možné konzultovat na Call centru Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, tel. číslo 800 888 155, SMS 720 002 655, email: [email protected]. Nezdravotnická veřejnost by se měla obracet na své praktické lékaře.
Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje