Hořká příchuť světoznámé slivovice. Nejprve štěstí, a pak tragédie

Vrchol a fatální konec. Takový zvrat osudu stihl „otce“ moravské slivovice Rudolfa Jelínka (20. 6. 1892 – 29. 9. 1944). K vzestupu jeho světoznámé firmy přispělo několik šťastných okolností, s okupací ji však štěstí opustilo. Nakonec ji znárodnili komunisté.

První šťastnou shodou okolností, která vedla ke vzniku světoznámé firmy R. Jelinek, bylo to, že Rakousko-Uhersko k sobě roku 1908 připojilo někdejší osmanskou provincii Bosnu a Hercegovinu. Tím se k nám dostala tzv. bosenská švestka (čerovača), na kterou naši předkové vzpomínali ještě v dobách socialismu. Ve srovnání s domácími odrůdami byly její plody podstatně větší, sladší a aromatičtější. Později vymizela pro svoji náchylnost k šarce, virovému onemocnění, které dokáže zlikvidovat i celé sady napadených stromů. Pražená jádra švestek se používala k výrobě kávové náhražky. I když slivovice se v „malém“ u nás pálila od středověku, teprve dovoz a pěstování velkých bosenských šestek umožnil průmyslovou výrobu tohoto destilátu.

Rudolf Jelínek  slivovice švestky Jelínek
Rudolf Jelínek s chotí (před rokem 1930)
(Rudolf Jelínek (1892-1944), commons.wikimedia, AnonymousUnknown author / Public domain)

S tou u nás začal i Zikmund Jelínek, který si začátkem 90. let 19. století nechal postavit malou palírnu, kterou potom dále rozvinul především jeho syn Rudolf. Nejprve spolu s bratrem Vladimírem, s nímž se však roku 1926 obchodně rozešel, ponechal mu rodinnou značku „Zikmunda Jelínka synové“ a sám v podnikání pokračoval pod svým jménem.

Ve 30. letech si uvědomil, že jeho výrobním kapacitám tuzemský odbyt stačit nebude a podařilo se mu prorazit do USA na tamní prohibicí uprázdněný trh, to se svojí košer slivovicí. Američtí židé tehdy také chtěli nákupem košer slivovice právě od nás podpořit nově vzniklé demokratické Československo a Jelínka k dodávce zkušebních vzorků sami vyzvali.

Švestková mánie je tady. Zkuste likér i pečená povidla!

Období konjunktury závodu však netrvalo dlouho. V dubnu 1939 Rudolf Jelínek sice ještě ilegálně opustil republiku, ale za půl roku se, bohužel, vrátil. Svůj podnik musel odprodat Němcům a 23. ledna 1943 byl zařazen do transportu do Terezína. Jako datum jeho úmrtí se potom uvádí den, kdy byl převezen do Osvětimi. Holokaust nepřežila ani jeho manželka Irena, jejich dvě nezletilé děti a obě Jelínkovy sestry a bratr. Naživu zůstali jen Rudolfovi starší synové. Jako první se k vedení firmy, ovšem ne jako majitel, ale pouhý správce, vrátil Zdeněk, který válku přečkal v ilegalitě a roku 1946 ve svých 25 letech zemřel na neléčenou tuberkulózu. Po něm podnik převzal tehdy teprve sedmnáctiletý Jiří. Dokázal přežít Osvětim, ale komunistický převrat, který ho o rodinnou firmu znárodněním připravil definitivně, vyhodnotil jako jasný důvod pro emigraci. Podařilo se mu odejít a v zahraničí také roku 1990 zemřel.

Vizovice nenabízí jen slivovici. Vydejte se do přírody, za výhledy i za historií

Firma, kterou se marně pokoušel zachránit, dnes patří k českému „rodinnému stříbru“ a dnes funguje pod názvem RUDOLF JELÍNEK a.s. Košer slivovice s obsahem 50 % alkoholu, která stála u začátku jejího úspěchu, se zde vyrábí dodnes, samozřejmě pod dozorem příslušného rabína. Od té nekošer se kromě vyšší ceny liší přísnějším výběrem ovoce s důrazem na dostatečnou cukernatost, a předvýrobním rituálním očištěním celé výrobní linky kvasným tankem počínaje, tedy 3x ohněm (horkou párou) a vodou. Jen ty původní bosenské švestky odnesl čas a nahradilo je cellem 9 jiných odrůd, které si destilerka dnes pěstuje ve vlastních sadech na Vizovicku a v Bulharsku.

Vydáváme se do Vizovic. Města, které bylo čtyřikrát zbořeno, aby vyrostlo do dnešní krásy

Dnes, 15:35
Před dvěma roky projednalo Zastupitelstvo Městské části Praha 8 návrh studie změny k územnímu plánu...
Dnes, 13:50
Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62 procent...
Dnes, 13:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:30
Olomoucký vrchní soud uznal vinnými Jaroslava Dobeše alias guru Járu a jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou...
Dnes, 13:25
Hrad Litýš najdeme na stejnojmenném kopci ve výšce 486 m.n.m v Českém středohoří. Hrad vybudoval,...
Dnes, 13:00
Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu rekordní. Překonána byla i...
Dnes, 11:15
Asi každý z nás se někdy setkal se zázvorem. Znáte zázvor jen v podobě sušeného...
Dnes, 10:40
Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování. Nově registrovaní senioři dostanou SMS s...
Dnes, 10:20
Ministr zdravotnictví Jan Blatný očekává dnes reakci ředitele VZP Zdeňka Kabátka na informaci o jeho...
Dnes, 10:09
Ministr zdravotnictví Jan Blatný bude navrhovat, aby aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES platila od...
Dnes, 05:49
Pokud bude systém on-line registrace na očkování proti koronaviru úspěšný, vládní zmocněnec pro IT a...
Reklama