Již v předminulém století zastavoval nebezpečné epidemie. Pokrokový doktor Kusý přišel také jako první s myšlenkou zdravotního pojištění

Emanuel Kusý se narodil v Mohelnici na Šumpersku 22. března 1844. Uplynulo tak již 175 let od narození tohoto moravského rodáka. Jeho otec byl lékař, a tak není divu, že Emanuel po úspěšném absolvování gymnázia v Olomouci zatoužil být lékařem. Rozhodl se pro studium medicíny na prestižní lékařské akademii Josefinum na vojenské lékařské akademii ve Vídni.

Po úspěšném ukončení vysoké školy působil jako vojenský lékař v hodnosti plukovníka ve Vídni. Zde se také oženil a po sedmi letech odešel do civilní služby. Pracoval pak jako lékař ve Znojmě nebo Velkém Meziříčí. Když se stal zemským zdravotním referentem na Moravě, všimli si jeho nadání nadřízení ve Vídni. Později se stal sekčním šéfem a ústředním bodem jeho snah se stala reforma zdravotní služby na Moravě. O tom, že to byl muž na svém místě, svědčí fakt, že zdravotní služba na Moravě se stala vzorem pro celou tehdejší monarchii.

Černá smrt kosila Pražany po tisících. Zůstaly nám po ní hřbitovy a morové sloupy

Cílem tohoto pokrokového lékaře se stalo především zlepšení hygieny obyvatelstva a potlačení šíření epidemií, zejména pak moru a cholery. Založil rovněž podniky na výrobu vakcín proti vzteklině, záškrtu a neštovicím ve Vídni, Krakově a v Jindřichově Hradci. Prosadil také zákon o zdravotní službě na Moravě. Zejména jeho zásluhou přijala Morava jako první korunní země v monarchii v roce 1870 sanitární zákon. Velmi brzy bylo díky statistikám zjištěno, že se úmrtnost snížila na polovinu.

Mor nebo otrava krve. Jak doopravdy skončil bratr Žižka

Když v roce 1888 zachvátila Halič epidemie cholery, právě díky Dr. Kusému se ji podařilo zastavit. Doktor Kusý zde osobně řídil vše potřebné s nasazením vlastního zdraví a života. Za tuto významnou zásluhu byl vyznamenán Řádem železné koruny, a dokonce byl povýšen do šlechtického stavu. Podle rodiště svého otce Dr. Antona Kussyho z Doubravice obdržel predikát „von Doubrav“. Zajímavostí je, že Dr. Kusý byl potomkem starého šlechtického rodu. Roku 1627 však jeho předkové přišli o majetky i titul díky konfiskaci císařem Ferdinandem II. Šlechtický titul se tak právem jeho rodině po necelých tři sta letech vrátil.

Tchoř, nejvzácnější severoamerický savec ohrožen morem. Před černou smrtí ho zachraňuje očkování psounů

V roce 1894 se Dr. Kusý významnou měrou zasloužil též o to, že monarchie zavedla pro dělníky povinné pojištění proti nemocem a úrazu. Díky Kusému se tak Rakousko-Uhersko stalo průkopníkem celosvětového zdravotního pojištění.

I když byl Dr. Kusý díky svému pokrokovému myšlení uznávaným odborníkem, nikdy nezapomínal, že je původem Čech a hrdě se ke své národnosti hlásil.

FOTO: Dr.Kusý

Dr.Kusý - Emanuel KusýDr.Kusý - Řád železné korunyDr.Kusý - Pacient zasažený moremDr.Kusý - Bakterie cholery

Zemřel jako velmi vážený muž 19. prosince 1905 v Pötzlensdorfu nedaleko Vídně. Město Vídeň tomuto rodákovi z Moravy věnovalo čestný hrob a pomník, na němž je vytesán nápis: ,,In providentia sanitas ipse sanitas“ (Zdraví tkví v prozíravém zdravotnictví). Dnes nám nezbývá než si přát, aby si odkaz tohoto na svoji dobu velice pokrokového lékaře vzali k srdci i dnešní instituce po celém světě.

Dnes, 04:07
Komunitní centrum Motýlek sídlící nedaleko stanice metra Rajská zahrada slaví 20. narozeniny. Ročně pomůže více...
Dnes, 04:00
Titulek článku je potřeba brát s trochou nadsázky, jak velká ta trocha ale je? Povinná...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Vláda schválila Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021 až 2030, která reaguje také...
Včera, 18:29
Film Cesta do Kandaháru vypráví příběh sourozenců Příhodových, Československých reprezentantů ve sjezdovém lyžování, kteří se...
Včera, 17:46
Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně...
Včera, 16:50
Blíží se narozeniny vašeho šéfa, případně jeho odchod do důchodu či jiná významná událost, a...
Včera, 15:35
Po zimě věnujte pozornost střeše domu, fasádě, oknům i dveřím a nakonec i cestičkám a...
Včera, 13:25
Musí to být velmi záhadný svět. Svět, ukrytý v temně narudlém přítmí. Mateřská hvězda je...
Včera, 11:20
Punková skupina Tři sestry, která je známá například díky hitům Průša nebo Život je takovej,...
Včera, 11:15
Manželé František Smolík a Milada Ortová, herecký pár rodilých Pražáků, kteří se v Praze narodili...
Reklama