• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Co vyroste v Plzni místo „skleněného pekla“? Plocha je na prodej

  21.6.2024
  Simona Knotková

  Plzeň prodá pozemky, kde stála ještě minulý měsíc největší nepovolená stavba autosalonu, která hyzdila město téměř čtvrt století a místní jí přezdívali „skleněné peklo“.

  Plochu o výměře téměř 7800 metrů čtverečních na hlavním tahu od Prahy koupí téměř za 50 milionů Kč s DPH místní developerská skupina InterCora. Mezi ulicemi Těšínská, Jateční a Rokycanská, kde už vlastní většinu pozemků, vybuduje obchodní a kancelářské Centrum Úslava. Smlouvu o prodeji ve čtvrtek schválili zastupitelé, řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

  Hlavní sedmipodlažní budovu bývalého autosalonu Carimex zbouraly bagry a jeřáby minulý měsíc. Nedostavěný objekt léta chátral a obývali ho bezdomovci a squatteři. Demolici musel developer provést kvůli tomu, aby mu město prodalo zbylé pozemky. Výstavba na prodávaných pozemcích musí podle smlouvy začít nejpozději 30. června 2027 a dokončena musí být do čtyř let. V případě prodlení dokončení této první etapy výstavby zaplatí kupující smluvní pokutu 25 procent z kupní ceny. „Pokud se do deseti let ode dne účinnosti smlouvy změní funkční využití některého z objektů tak, že v něm bude převažovat bydlení, bude městu doplaceno společností InterCora za každý metr čtvereční části pozemku zasažené takovým objektem 6100 korun bez DPH, tak aby cena za metr čtvereční činila 11.500 korun bez DPH, což je podle znalce cena v místě a čase obvyklá pro výstavbu bytů,“ uvedl radní města Vlastimil Gola (ANO).

  Podle šéfa projektu Pavla Šindeláře z InterCory začne letos na podzim stavba obchodního centra za stovky milionů korun, které bude hotové koncem roku 2025. Pokračovat se bude polyfunkčním objektem. Poslední přijde na řadu zhruba 250 bytů, které vybuduje u řeky vedle obchodů a kanceláří další plzeňský developer BC Real, partner InterCory. „Bytová investice bude větší. BC Real má v plánu tři bytové domy a ve špičce polyfunkční objekt, kde budou kanceláře, obchody a možná i byty,“ řekl. Nejzazší termín na dokončení celé lokality je podle Šindeláře rok 2031. „Ale myslím si, že BC Real to i vzhledem k poptávce na trhu dokončí dřív,“ dodal.

  InterCora a BC Real nechají teď ještě srovnat se zemí sousední servis a prodejnu automobilů a další dva objekty, myčka aut se rozebere a odveze. Zůstane jen čerpací stanice u křižovatky s Těšínskou ulicí.

  InterCora bude výstavbu Centra Úslava koordinovat s obvodem Plzeň 4, který tam plánuje okružní křižovatku Těšínská.

  Plzeňský podnikatel začal stavět areál Carimexu v roce 1997. Bez povolení postavil tři nejvyšší podlaží. Vydání dodatečného povolení, o něž požádal v roce 2007, město zamítlo. Téměř 15 let trvající soudní spory kvůli vlastnictví pozemků ukončily až firmy InterCora, RP Letná a. s. a MS Letná a. s., které areál v roce 2020 od původního vlastníka odkoupily.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte