Coming out či budování komunit. V Praze se tento týden koná Prague Pride i alternativní Act*Pride!

2.8.2021
Andrea Cerqueirová

Program zahrnuje plno debat, výstav, bezplatné testování na HIV, jógu, projekci filmů, mezigeneračních akcí, sportovních aktivit či párty. Na většinu akcí je vstup zdarma, pokud se platí vstupné, je to u konkrétní akce uvedeno na portálu festival.praguepride.com. Stěžejním tématem letošního ročníku je coming out, což je proces, kdy si člověk orientaci či identitu uvědomí nejprve sám, posléze případně veřejně.

Manželství pro všechny má i symbolickou rovinu, kterou příznivci a odpůrci vnímají odlišně

Například v prostoru Kasáren Karlín se v rámci festivalu koná program Identita ve městě, jehož pořadatelem jsou Mezipatra. Hlavním snímkem je předpremiéra snímku Nic ve zlým (No Hard Feelings) režiséra Faraze Shariata (úterý 3. srpna ve 21 hodin). Tento snímek získal na loňských Mezipatrech hlavní cenu poroty pro nejlepší celovečerní film a z Berlinale si odvezl prestižní Teddy Award. Je to film o hledání vlastních kořenů skrze příběh íránských imigrantek a imigrantů.

Alternativní festival

V Praze se zároveň tento týden (do 7. srpna) koná druhý ročník alternativního festivalu Act*Pride. Nese podtitul „Budujeme komunitu“ a je zaměřený na kritický pohled týkající se vztahů v LGBTQ+ komunitě. Většina akcí se uskuteční v Prostoru39 na pražském Žižkově. Mluvčí české pobočky mezinárodního hnutí ACT UP Michael D. Jettmar mimo jiné uvedl, že na Act*Pride nejsou VIP zóny. „Act*Pride chce být inkluzivnější, veškeré aktivity jsou zdarma a dostupné,“ řekl.

Brazilští policisté založili instagramový účet na podporu gayů, leseb či transgender lidí, proti násilí a předsudkům

V rámci programu Act*Pride se koná deset akcí, jejichž soupis lze nalézt na actup-prague.cz. Podle organizátorů to budou kupříkladu diskuse „o marginalizovaných skupinách mezi queer lidmi, jako jsou například lidé s postižením, lidé ve výkonu trestu, lidé bez domova nebo poskytující placené sexuální služby. Dále program nabízí například workshop inkluzivní jógy nebo svépomocnou skupina sdílení a podpory.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte