• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • ČVUT vyrobilo robota na testování vzorků na koronavirus

    1.4.2020
    Eliška Stodolová

    S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na ČVUT. Robot je na Bulovce od včerejška, vědci ho nemocnici bezplatně zapůjčili.

    Podle ČVUT laboratoř původně standardně testovala desítky vzorků denně, s přibývajícími vzorky však byli laboranti velmi zatíženi. Robot jim ulehčí a pomůže každý den bezpečně zvládnout zhruba 400 vzorků. Za Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) to oznámila Ilona Prausová.

    „Součástí testování je i ruční pipetování vzorků s různými chemikáliemi, což vyžaduje pečlivou a soustředěnou práci. Při současném počtu vzorků se zvyšuje riziko chyby, a s tím by mohl pomoci právě robotický stroj,“ uvedla manažerka komunikace CIIRC Alena Nováková.

    Robot se skládá z univerzálního robotického manipulátoru, pumpy, která dokáže zastat právě ruční pipetování, a vestavné počítačem ovládané laboratorní váhy. Váha po pipetování každého vzorku ověřuje, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.

    Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal

    Piráti chtějí od vlády znát konkrétní kroky v boji proti koronaviru. Varují před posilováním moci

    S návrhem pomoci Bulovce přišel rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Od první plánovací schůzky po dnešní převoz robota uběhlo 15 dnů. Podle vedoucího projektu Václava Hlaváče z CIRRC vývoj zdrželo to, že bylo třeba zapojit znalosti a zkušenosti vědců z různých oborů i nutnost zapůjčení a nákupu potřebných zařízení. „Také jsme narazili na nečekané softwarové komplikace při řízení robotu kvůli skládání a chybám v několika softwarových prostředích, která jsme neprogramovali my,“ uvedl Hlaváč.

    Na robotovi dále spolupracovali Vladimír Smutný z CIIRC, jaderný chemik Daniel Seifert, který radil, jak naučit robota pipetovat, a také Lenka Richterová z oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice na Bulovce. Richterová podotkla, že automatizace některých kroků uvolní ruce personálu zejména na prvotní příjem a přípravu vzorků od pacientů k analýze.

    Nemocnice bude robota využívat pouze po dobu, kdy bude třeba testovat vzorky na nový typ koronaviru. Poté se vrátí na ČVUT, výzkumníci ho rozeberou a jeho nejdražší součástky poslouží k jiným výzkumným účelům.

    ČVUT se do boje proti koronaviru zapojila i několika dalšími projekty. Pro zdravotníky vyvinula a s pomocí spolupracujících organizací a firem vyrábí respirátor FFP3 tištěný na 3D tiskárnách i celoobličejové masky stejné třídy. Připravuje také dezinfekci, kterou dodává různým institucím, pražskému integrovanému záchrannému systému, sociálním službám či Horské službě ČR.

    est/čtk



    Nepřehlédněte