Piráti chtějí od vlády znát konkrétní kroky v boji proti koronaviru. Varují před posilováním moci

Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal

Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii koronaviru. Pokud je dostanou, jsou připraveni podpořit ve Sněmovně prodloužení nouzového stavu, který nyní v Česku platí.

Vláda vyhlásila nouzový stav do 12. dubna, jeho případné prodloužení musí schválit poslanci, kteří o něm budou hlasovat příští týden.

„Veřejnosti není jasné, jakým způsobem a za jakých podmínek bude docházet k uvolňování současných opatření. Lidé ani podnikatelé nemají představu o variantách budoucího a dlouhodobého vývoje, se kterým vláda počítá. To bohužel aktuální situaci dělá ještě více nepřehlednou a znemožňuje podnikatelům a firmám připravit se na další ekonomický vývoj,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti proto požadují po kabinetu, aby zveřejnil podmínky pro trvání a případné zpřísňování nebo zmírňování nynějších restriktivních opatření. Vláda by podle nich měla informovat, kdy se začnou otevírat obchody a provozovny služeb a představit ekonomická opatření, která pomohou podnikatelům, jejichž provozy byly vládním nařízením uzavřeny. Piráti požadují i zveřejnění plánu distribuce ochranného materiálu do zdravotnických a sociálních zařízení.

Jan Tuna: Češi vydáni na pospas čínským komunistům

Pokud vláda informace sama nezveřejní, chtějí Piráti věc projednat na nejbližší schůzi Sněmovny. Uvedli také, že v případě zveřejnění požadovaných údajů jsou připraveni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu.

Varování před posilováním moci

Piráti zároveň varují před posilováním moci premiéra Andreje Babiše. „S Piráty uděláme vše proto, aby naše země nešla cestou Maďarska. Od vlády chceme jasný plán, jak vyřeší krizovou situaci s epidemií. Zatím ji ale zajímá, jak situaci co nejvíc zneužít k ohýbání demokracie,“ napsal Bartoš na svém facebooku.

Podle Pirátů Ministerstvo obrany v pondělí do vládního systému vložilo materiál, ve kterém navrhuje, aby v případě neakceschopnosti parlamentu krizové rozhodování přešlo zcela na vládu. „A v případě nefunkčnosti vlády má rozhodovat premiér. Důsledkem navrhovaného kroku by bylo vyhlašování stavu ohrožení státu nebo válečného stavu samotnou vládou nebo premiérem, aniž by tento vyžadoval potvrzení parlamentem v pevném časovém limitu. Jedná se o ohrožení principů parlamentní demokracie a dělby moci, kdy exekutiva se musí opírat o důvěru a souhlas parlamentu, který je brzdou pro převzetí moci ve státě, jak se nyní děje třeba v Maďarsku,“ říká poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal.

Vláda vyhlásila nouzový stav 13. března 14:00 na nejdelší možnou dobu, tedy na 30 dní. Prodloužit ho lze jen se souhlasem Sněmovny.

est/čtk

Dnes, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Dnes, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Dnes, 11:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Dnes, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Dnes, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Dnes, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Reklama