Piráti chtějí od vlády znát konkrétní kroky v boji proti koronaviru. Varují před posilováním moci

Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal

Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii koronaviru. Pokud je dostanou, jsou připraveni podpořit ve Sněmovně prodloužení nouzového stavu, který nyní v Česku platí.

Vláda vyhlásila nouzový stav do 12. dubna, jeho případné prodloužení musí schválit poslanci, kteří o něm budou hlasovat příští týden.

„Veřejnosti není jasné, jakým způsobem a za jakých podmínek bude docházet k uvolňování současných opatření. Lidé ani podnikatelé nemají představu o variantách budoucího a dlouhodobého vývoje, se kterým vláda počítá. To bohužel aktuální situaci dělá ještě více nepřehlednou a znemožňuje podnikatelům a firmám připravit se na další ekonomický vývoj,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti proto požadují po kabinetu, aby zveřejnil podmínky pro trvání a případné zpřísňování nebo zmírňování nynějších restriktivních opatření. Vláda by podle nich měla informovat, kdy se začnou otevírat obchody a provozovny služeb a představit ekonomická opatření, která pomohou podnikatelům, jejichž provozy byly vládním nařízením uzavřeny. Piráti požadují i zveřejnění plánu distribuce ochranného materiálu do zdravotnických a sociálních zařízení.

Jan Tuna: Češi vydáni na pospas čínským komunistům

Pokud vláda informace sama nezveřejní, chtějí Piráti věc projednat na nejbližší schůzi Sněmovny. Uvedli také, že v případě zveřejnění požadovaných údajů jsou připraveni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu.

Varování před posilováním moci

Piráti zároveň varují před posilováním moci premiéra Andreje Babiše. „S Piráty uděláme vše proto, aby naše země nešla cestou Maďarska. Od vlády chceme jasný plán, jak vyřeší krizovou situaci s epidemií. Zatím ji ale zajímá, jak situaci co nejvíc zneužít k ohýbání demokracie,“ napsal Bartoš na svém facebooku.

Podle Pirátů Ministerstvo obrany v pondělí do vládního systému vložilo materiál, ve kterém navrhuje, aby v případě neakceschopnosti parlamentu krizové rozhodování přešlo zcela na vládu. „A v případě nefunkčnosti vlády má rozhodovat premiér. Důsledkem navrhovaného kroku by bylo vyhlašování stavu ohrožení státu nebo válečného stavu samotnou vládou nebo premiérem, aniž by tento vyžadoval potvrzení parlamentem v pevném časovém limitu. Jedná se o ohrožení principů parlamentní demokracie a dělby moci, kdy exekutiva se musí opírat o důvěru a souhlas parlamentu, který je brzdou pro převzetí moci ve státě, jak se nyní děje třeba v Maďarsku,“ říká poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal.

Vláda vyhlásila nouzový stav 13. března 14:00 na nejdelší možnou dobu, tedy na 30 dní. Prodloužit ho lze jen se souhlasem Sněmovny.

est/čtk

Dnes, 10:29
Kosmické smetí, zbytky stavebního materiálu sluneční soustavy. Někdy zbytky komet, které podlehly gravitaci takových obrů,...
Dnes, 08:12
Dne 12. srpna 1881, tedy pouhé dva měsíce po slavnostním otevření, došlo k požáru Národního...
Včera, 16:27
Hlavní a největší výhodou vlastního záhonku je bezesporu čerstvost vypěstované zeleniny. Čerstvá obsahuje nejvíce vitaminů,...
Včera, 14:14
Ještě obléci kabát s ohrnutým límcem a klobouk s širokým okrajem. Plynové lampy již svítí,...
The Art of Dissent – Umění disentu
Včera, 12:02
The Art of Dissent – Umění disentu, takový název nese česko-americký koprodukční film o umělecké...
Včera, 10:29
Podle řecké mytologie byla Minthé nymfa, do které se zamiloval Pluto. Jeho žárlivou ženu to...
Včera, 08:11
Posázavský pacifik je lidové označení pro železniční tratě z Prahy přes Vrané nad Vltavou do...
10.8.2020
Před několika dny, konkrétně 3. srpna ve večerních hodinách, byl za účasti italského premiéra Giuseppa...
10.8.2020
Kotouček načervenalé barvy, který je na obloze nepřehlédnutelný. Téměř jistě náš budoucí domov a možná...
10.8.2020
Jindřich Matiegka byl český lékař a antropolog. Působil také jako profesor a později rektor Univerzity...
Reklama