Piráti chtějí od vlády znát konkrétní kroky v boji proti koronaviru. Varují před posilováním moci

31.3.2020
Eliška Stodolová

Vláda vyhlásila nouzový stav do 12. dubna, jeho případné prodloužení musí schválit poslanci, kteří o něm budou hlasovat příští týden.

„Veřejnosti není jasné, jakým způsobem a za jakých podmínek bude docházet k uvolňování současných opatření. Lidé ani podnikatelé nemají představu o variantách budoucího a dlouhodobého vývoje, se kterým vláda počítá. To bohužel aktuální situaci dělá ještě více nepřehlednou a znemožňuje podnikatelům a firmám připravit se na další ekonomický vývoj,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti proto požadují po kabinetu, aby zveřejnil podmínky pro trvání a případné zpřísňování nebo zmírňování nynějších restriktivních opatření. Vláda by podle nich měla informovat, kdy se začnou otevírat obchody a provozovny služeb a představit ekonomická opatření, která pomohou podnikatelům, jejichž provozy byly vládním nařízením uzavřeny. Piráti požadují i zveřejnění plánu distribuce ochranného materiálu do zdravotnických a sociálních zařízení.

Jan Tuna: Češi vydáni na pospas čínským komunistům

Pokud vláda informace sama nezveřejní, chtějí Piráti věc projednat na nejbližší schůzi Sněmovny. Uvedli také, že v případě zveřejnění požadovaných údajů jsou připraveni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu.

Varování před posilováním moci

Piráti zároveň varují před posilováním moci premiéra Andreje Babiše. „S Piráty uděláme vše proto, aby naše země nešla cestou Maďarska. Od vlády chceme jasný plán, jak vyřeší krizovou situaci s epidemií. Zatím ji ale zajímá, jak situaci co nejvíc zneužít k ohýbání demokracie,“ napsal Bartoš na svém facebooku.

Podle Pirátů Ministerstvo obrany v pondělí do vládního systému vložilo materiál, ve kterém navrhuje, aby v případě neakceschopnosti parlamentu krizové rozhodování přešlo zcela na vládu. „A v případě nefunkčnosti vlády má rozhodovat premiér. Důsledkem navrhovaného kroku by bylo vyhlašování stavu ohrožení státu nebo válečného stavu samotnou vládou nebo premiérem, aniž by tento vyžadoval potvrzení parlamentem v pevném časovém limitu. Jedná se o ohrožení principů parlamentní demokracie a dělby moci, kdy exekutiva se musí opírat o důvěru a souhlas parlamentu, který je brzdou pro převzetí moci ve státě, jak se nyní děje třeba v Maďarsku,“ říká poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal.

Vláda vyhlásila nouzový stav 13. března 14:00 na nejdelší možnou dobu, tedy na 30 dní. Prodloužit ho lze jen se souhlasem Sněmovny.

est/čtkNepřehlédněte