Jizda je zde nebezpečná
„Celá trasa je příjemná, čisťoučká, všude jsou posezeníčka. Krásný býval i úsek v Brandýse-Královicích, lemovaly jej topoly, které pamatuju ještě jako malá holka. Pro tuto část cyklostezky byl ale v minulosti zvolen špatný technologický postup – kořeny topolů ji rozbily. Když po ni jedou lidé na kole, na bruslích nebo maminky s kočárky, není to příliš bezpečné, je třeba vyhýbat se výmolům,“ uvedla čtenářka, která si nepřála zveřejnit jméno, pro Náš REGION.
Úsek zatím dále chátrá
S tím, jaký technologický postup byl v minulosti zvolen (nebylo to za této radnice), se podle ní už nic dělat nedá, bylo by ale vhodné cyklostezku obrousit. Na místě byly vedle pokácených topolů vysázeny nové stromky, které jsou zatím malé. „Topoly už jsou pasé, zůstaly pařezy, které jsou především v létě krásně obrostlé,“ dodala čtenářka. Malé stromky vyrostou, problém ale podle ní je, že úsek „chátrá“…
Napsala i na radnici, v dopise uvedla, že úsek v Královicích výrazně kazí reputaci celé, jinak krásné Polabské cyklostezky. „Obracím se na vás s prosbou o prozkoumání celé situace. Určitě nejsem jediná, která je s technickým stavem tohoto úseku nespokojená,“ dodala. Radnice se dotázal i Náš REGION.
Snad na jaře…
„V letošním roce na jaře byla zpracována pasportizace poruch Polabské cyklostezky společností Dipro, spol s.r.o. Byly zpracovány dvě varianty, a to havarijní stav úseků, které je třeba řešit okamžitě, a místa, kde se zřejmě poruchy objeví během tak dvou až tří let. Kontrolní rozpočet na tyto práce je odhadován na cca 9,5 mililionu,“ uvedl pro Náš REGION Pavel Havlíček z odboru investic a správy majetku místního úřadu.
„Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav zkoušelo sehnat vhodný dotační titul, ale doposavad žádný odpovídající vypsán nebyl. Město zatím nemá finance na tuto celkovou opravu. V současnosti se plánuje rozpočet na rok 2018, tak budeme doufat, že se na jaře 2018 podaří dát dohromady nejvíce poškozené úseky. Ale vše záleží na financích,“ dodal.
Co se týče pokácení topolů, naší čtenářce v lednu letošního roku odpověděla Alice Urbánková z oddělení ekologie krajiny, lesa a zemědělství (odbor životního prostředí při Městském úřadu Brandýs nad Labem-Stará Boleslav). Podle ní o kácení požádalo Povodí Labe. „To už je pryč, s tím mohu jako laik těžko něco dělat, důležité ale je, aby byl opraven inkriminovaný úsek cyklostezky,“ zopakovala pro Náš REGION čtenářka.