• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Další velkovýkrmny vyrostou kolem hranic s Rakouskem

  9.6.2023
  Ladislav Vlasák

  Záměry uskupení firem Josefa Koláře z Lovčovic, pod názvem Rhea holding, se dotýkají dalších obcí. Aby byl projekt vybudování velkovýkrmen a navazujícího masokombinátu funkční, a měl smysl, musí jednotlivé výkrmny vyprodukovat dostatek vykrmených kuřat.

  Na území Jihomoravského, kraje Vysočina a Jihočeského kraje by měly vyrůst další kapacity pro výkrm kuřat s ročním objemem produkce dvacet milionů kusů. To je deklarovaná kapacita budoucího masokombinátu, který má takové množství zpracovat při celoročním provozu na jednu směnu.

  V současnosti uskupení Rhea holding provozuje dvě velkovýkrmny. Jedna, s aktuální kapacitou pět set padesát tisíc kusů kuřat na turnus ve Stálkách, nedaleko státní hranice s Rakouskem v Jihomoravském kraji, a druhou v Hejnicích v katastru obce Staré Hobzí v Jihočeském kraji, s kapacitou 312 tisíc kusů.

  Tyto velkovýkrmny jsou od sebe vzdálené dvacet sedm kilometrů. Mezi nimi má, podle zatím dostupných informací, vyrůst dalších šest podobných velkovýkrmen. Firmy Rhea holdingu plánují, vybudovat velkovýkrmnu ve Dvoře Mitrov, Mešovicích, Plačovicích, Županovicích, Václavově, nebo Vratěníně.

  K prvnímu projednání zastupitelstvem obce se dostal projekt firmy Fredi, Josefa Koláře v Písečné nad Dyjí. Na zasedání zastupitelstva obce byl většinou schválený záměr výstavby velkovýkrmny nedaleko obce. Část přítomných obyvatel se schválením záměru samotného nesouhlasí. Zároveň kritizovali vedení obce za to, jakým způsobem obyvatele informovalo o prezentaci záměru na obecním úřadě v Písečné, která proběhla o týden dříve.

  „ Když šlo o příspěvek na hasičské auto, dostali jsme lístek do schránky, když se jednalo o anketu ke žlutým popelnicím, byla ve schránce. Představení záměru a projektu velkovýkrmny pro pět set tisíc kuřat na polích nedaleko obce a zdrojů pitné vody nebylo asi tak důležité,“ říká jedna z obyvatelek obce.

  „Informovali jsme standardním způsobem, a to na elektronické úřední desce, na vývěskách ve všech sedmi místních částech obce a místním obecním rozhlasem,“ uvedl na obranu Petr Bouška, starosta obce.

  „Informace, které občané mohli získat na prezentaci, nejsou nikde uveřejněné, šlo o živé seznámení se záměrem investora. Já osobně souhlasím se záměrem vybudování farmy pro chov drůbeže. Písečensko je historicky zemědělský kraj, kde se chovala a i nyní se chovají hospodářská zvířata i drůbež, a proto je to pro mne standardní farmaření. Podobné farmy mají běžné zemědělské podniky a družstva na Dačicku, Jindřichohradecku, Třebíčsku i Znojemsku, tedy v našem okolí,“ doplnil starosta k přestavenému záměru.

  Občané poukazují na zvýšené zatížení dopravou, desítky kamionů, které budou na konci každého turnusu odvážet vykrmená kuřata, spotřebu vody, nebo zápach. Jeden z chalupářů místní části Modletice se přihlásil k trvalému pobytu na své chalupě, aby se mohl vyjadřovat k dalším krokům záměru jako právoplatný občan obce.

  Existují i obavy o navýšení celé zátěže oblasti, pokud by měl plánovaný masokombinát navýšit svůj provoz na dvou, nebo dokonce třísměnný, musela by stoupnout i produkce vykrmených kuřat. Pak by mohlo dojít k výstavbě další velkovýkrmen nebo rozšiřování těch stávajících. Při třísměnném provoze by se pak jednalo o roční produkci šedesát milionů kuřat a extrémní zatížení celé pohraniční oblasti. Na dotazy k takovému případnému vývoji Josef Kolář do uzávěrky vydání neodpověděl.


  Témata:

  Nepřehlédněte