• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Debata s prezidentem byla v Uherském Hradišti vyprodaná do půlhodiny

  12.4.2024
  Simona Knotková

  Hlediště Slováckého divadla je pro středeční debatu s prezidentem Petrem Pavlem vyprodané. Místa v sále s téměř 400 sedadly zájemci zaplnili 33 minut po spuštění rezervačního systému.

  Uherskohradišťskou scénu navštíví úřadující prezident podruhé. Poprvé se tak stalo v roce 1992, kdy do Slováckého divadla dorazil Václav Havel, sdělil mluvčí a herec divadla Josef Kubáník. Prezident Pavel oficiálně navštíví Zlínský kraj v úterý 16. a ve středu 17. dubna.

  Debata se v divadle uskuteční druhý den prezidentské návštěvy, a to od 16:30 do 18:00. „Ačkoliv bude v hledišti spousta hostů z řad představitelů kraje, města a dalších institucí, hlavní požadavek Hradu je dát prostor k otázkám běžným občanům. Pan prezident chce slyšet jejich názory a chce vědět, jaká témata jsou pro ně důležitá,“ uvedl Kubáník, který bude spolu s novinářkou Kateřinou Perknerovou debatu moderovat.

  Ve funkci prezidenta Pavel navštíví Slovácké divadlo poprvé, není mu však neznámé. Zastavil se v něm v říjnu 2022 v době prezidentské kampaně. Zajímal se tehdy nejen o život divadelníků, ale vyjádřil i přání zhlédnout inscenaci Teror. Uherskohradišťský soubor ji hraje v autentickém prostředí okresního soudu a její děj se podle divadelníků zabývá otázkami, se kterými se Pavel setkával coby předseda vojenského výboru NATO.

  Prezident Havel navštívil Slovácké divadlo v březnu 1992. „V hledišti tenkrát seděl celý soubor, na jevišti byly připravené židle, ale Václav Havel říkal: ‚Přece tu nebudeme sedět jako na schůzi‘ a posadili jsme se na okraj jeviště. Pak jsme si dlouze povídali, velmi ho zajímalo, jak funguje oblastní divadlo. Shodli jsme se pak s kolegy, že jsme v tu chvíli Václava Havla nevnímali jako prezidenta, ale jako kolegu, který se stavil, když jel zrovna okolo,“ zavzpomínal na návštěvu prvního polistopadového prezidenta tehdejší ředitel divadla Igor Stránský.  Nepřehlédněte