V Děčíně odvolali primátora Hroudu. Vedení města se rozpadlo

V Děčíně se dnes nečekaně rozpadlo vedení města. Zastupitelé odvolali pět radních včetně primátora Jaroslava Hroudy (ANO), další čtyři radní rezignovali. Funkce náměstka primátora se nejprve vzdal jediný zastupitel za ČSSD Václav Němeček, z koalice následně vystoupilo hnutí Náš Děčín. Do příštího jednání na konci srpna bude řídit padesátitisícové město Hrouda. V zastupitelstvu o 27 členech měla koalice těsnou většinu 14 hlasů.

S politickou rošádou zastupitelé při příchodu na jednání v kulturním domě nepočítali. Spekulovalo se jen o odvolání primátora, který krátce po svém zvolení vešel ve známost tím, že si pořídil luxusní služební vůz s registrační značkou PRIMATOR.

Jednání od počátku provázely silné emoce a padaly nejrůznější návrhy ohledně vedení města, místy se někteří politici v nepřehledné situaci ztráceli. Hrouda přiznal, že se v koalici nebyli radní schopni domluvit.

Nejprve byla oznámena rezignace městského strážníka Němečka a bývalého basketbalisty Jakuba Houšky (Náš Děčín). Oba shodně uvedli, že nefungovala komunikace v koalici.

Němeček navíc zkritizoval náměstka primátora Vladislava Rašku odpovědného za územní rozvoj (Náš Děčín) kvůli revitalizaci historické čtvrti Podmokly, kde znalecké posudky odhalily chyby. Němeček nato vyzval k Raškovu odvolání. Dlouholetý děčínský politik, bývalý primátor Raška následně oznámil, že Náš Děčín vypovídá koaliční smlouvu a pak rezignoval radní Ondřej Smíšek (Náš Děčín).

Sucho se podepsalo na ozimých plodinách. Žatecko leží v tzv. srážkovému stínu

Odvolaný primátor rozpad koalice kritizoval jako nezodpovědný. „Ti lidé si tady vyřizovali nějaké osobní účty,“ řekl Hrouda. „Dovolit si paralyzovat město po covidu, který nás neskutečně poškodil, kvůli nějakým osobním neshodám, je úplný nesmysl,“ řekl. „Vidím to jako obrovskou prohru tohoto města. Budu se snažit, aby po tu dobu, co ho ještě budu řídit, nastartované věci pokračovaly,“ dodal a varoval, že pokud se politici nedomluví, škoda pro město bude obrovská. „Vnímám to jako obrovskou chybu lidí, kteří si tu přišli zahrát divadlo,“ uzavřel Hrouda.

Ve vzrušené debatě opoziční zastupitelé navrhli odvolat celé vedení města. Ještě před hlasováním stihl rezignovat radní Martin Weiss (ANO). Primátor Hrouda, jeho náměstek Jiří Anděl (ANO), Jiří Chára (ANO) a Jan Palička (ANO) byli odvoláni 15 hlasy zastupitelů.

„Pro nás to bylo naprosto nečekané,“ řekl Raška. Dodal, že nic podobného v politice nezažil, zastupitelem města je od roku 1998. „Šli jsme na dnešní jednání zastupitelstva s tím, že se na sociálních sítích spekulovalo o odvolání primátora, ale my jsem se ničeho neúčastnili,“ prohlásil.

Fungovat bude odvolaných pět radních. Během léta budou politici dohadovat novou koalici.

vera/čtk

10.7.2020
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
8.7.2020
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
29.6.2020
Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své...
Reklama