Sucho se podepsalo na ozimých plodinách. Žatecko leží v tzv. srážkovému stínu

23.6.2020
Redakce

Žatecko patří kvůli tzv. srážkovému stínu mezi nejsušší oblasti v zemi. „Ministerstvo zemědělství o tom ví, pokoušíme se vymyslet nějaký přijatelný dotační titul,“ uvedl předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka.

Intenzivní sucho v dubnu a na začátku května se podle něj výrazně podepsalo na ozimých plodinách, v kraji se pěstuje hlavně ozimá pšenice. „Kde byla trochu spodní voda, je klas normální, kde nebyla, je to znát,“ podotkl Brožka. Déšť z posledních dnů pomohl jarní pšenici, kukuřici, řepce.

Velmi slabá byla první seč na lukách a pastvinách v podhorských oblastech, také tady nynější srážky ale podpořily růst. „Doufejme, že druhá seč vyroste, nicméně dohnat ztráty už nelze,“ řekl Brožka.

Žně by se mohly uskutečnit v běžném období. „To znamená, že první ozimé ječmene by se mohly začít sekat zkraje července,“ uvedl.

Kvůli upouštění kaskády stojí v Děčíně protipovodňové stěny

Z portálu Intersucho vyplývá, že sucho zmizelo úplně z povrchové vrstvy do 40 centimetrů a lokální problémy právě na Litoměřicku a Lounsku jsou patrné v hlubších vrstvách půdy, tedy od 40 centimetrů do metru.

Podle předpovědi portálu na následující dva měsíce by se do 16. srpna měla situace zlepšit i v místech, kde v hlubších vrstvách půdy sucho zůstává. Podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu by následující čtyři týdny měly být teplotně průměrné až mírně nadprůměrné, srážky mají být průměrné. „Deficit v severních Čechách přetrvá s velkou pravděpodobností do září. Do konce listopadu je pak jen přibližně 30 až 70 procent naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy na území České republiky,“ uvádí odborníci na portálu v dlouhodobé předpovědi.

vera/čtk

Zisk z loňského roku využijí severočeští vodohospodáři na vylepšení infrastrukturyNepřehlédněte