Demence je porucha, při které dochází ke zhoršování rozumových schopností, paměti i osobnosti. To narušuje běžné denní fungování a znepříjemňuje to život člověku trpícímu demencí i jeho okolí.
S věkem se zvyšuje pravděpodobnost rozvoje demence, ale její příznaky rozhodně nepatří k normálnímu stárnutí!
Jak snížit pravděpodobnost, že nás demence dostihne? Je doporučeno zaměřit se na následujících dvanáct bodů:
Hýbat se
Dostatek pohybu nás udržuje v kondici fyzické i mentální. Takže kromě posílení svalů nám pravidelné sportování pomůže i jako prevence demence. Nemusí se jednat o intenzivní sport, ale alespoň o aktivitu střední intenzity. A jak často? Moc se mi líbí doporučení hýbat se týdně tolik hodin, kolik je nám dekád. Takže je-li vám 51, jste už v 6.dekádě a máte se hýbat 6 hodin týdně!
Nekouřit
Kouření není samozřejmě dobré k ničemu, ale pokud vás od něho neodradí hrozba rozvoje různých druhů rakoviny, možná bude tím důležitým faktorem pro zanechání kouření to, že tím snížíte pravděpodobnost demence.
Ne nadměrnému pití
Alkohol nemá v organizmu žádné příznivé účinky, a na mozkové buňky působí přímo toxicky. Takže abstinencí či velmi střídmou konzumací alkoholu velmi přispějete k zachování zdravého mozku.
Čistý vzduch
I kvalita ovzduší má prý vliv na rozvoj demence. Takže ano – snažme se trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu, ideálně v přírodě.
Společnost
Udržovat dostatek společenských kontaktů je velmi účinnou prevencí demence. Potřebujeme stimulovat naše emoce, sociální inteligenci a komunikaci, a to nám mezilidské interakce přináší.
Přiměřená váha
Obezita neblaze působí na spoustu pochodů v těle a ukazuje se, že by mohla být rizikovým faktorem i pro rozvoj demence. Takže to je o důvod navíc, proč se snažit shodit nadbytečná kila a dostat se do formy.
Sluch
Zhoršení sluchu omezuje jednak mezilidskou komunikaci, jednak mozkovou stimulaci vnějšími zvukovými podněty. Což opět napomáhá rozvoji demence.
Dobrá nálada
Být v pohodě a zažívat životní spokojenost je ochrana před demencí. Naopak deprese její rozvoj urychluje. Štěstí je zdravé po všech stránkách!
Cukr v krvi
Mít normální hladinu krevního cukru se vyplatí opět i z hlediska předcházení demenci. Cukrovka je naopak rizikovým faktorem jejího výskytu.
Krevní tlak
Další důležitý bod, na který se zaměřit, je udržovat svůj krevní tlak v normě. Jeho zvýšení neblaze působí na krevní cévy včetně těch mozkových, což stojí za rozvojem demence.
Vzdělání
Čím víc studujeme, zajímáme se o dění kolem sebe, jsme zvídaví a aktivní, tím víc stimulujeme mozek, který tak zůstává v dobré kondici. V každém věku bychom měli vyhledávat nové informace, situace, lidi, aby náš mozek nezlenivěl.
Hlava v bezpečí
Závěrečný bod je samozřejmý – chraňme si naši drahou hlavičku, aby nedošlo k vážnému úrazu! Používejme helmu při rizikových sportech i práci. Opatrnost se vyplácí.
Zdroj: autorský text