„Hlavní přínos kulatého stolu je pokračování ve výborných vztazích, které Praha s Tchaj-wanem má a ve vzájemném vyměňování zkušeností v naplňování svých klimatických plánů a strategiích. Jak Praha, tak Tchaj-wan se v rámci boje proti klimatickým změnám snaží hledat ta nejlepší možná řešení. Tchaj-wan je technologická velmoc, která má Praze a potažmo i dalším co nabídnout,“ tlumočil pro Náš REGION slova náměstka pražského primátora Petra Hlubučka jeho asistent Tomáš Nakládal.
Hledání možností společných projektů
Kulatého stolu, ke kterému bylo připojit se online, se zúčastnili primátor Zdeněk Hřib, tchaj-wanský ministr zahraničí Joseph Wu, předseda Komise Rady hlavního města Prahu pro udržitelnou energii a klima Martin Bursík a mnozí další. Praha i Tchaj-wan v těchto oblastech realizují řadu inovativních a ambiciózních projektů a opatření, přičemž kulatý stůl odstartoval vzájemný dialog s cílem dlouhodobé výměny odborného know-how, příkladů dobré praxe, efektivních opatření a hledání možností společných projektů.
V Mníšku při úklidu pomohly pytlomaty
Den Země, který byl kulatým stolem připomenut, v České republice „zakořenil“ – v mnoha obcích, městech, lesích či parcích pořádají v té době úklid. I letos tomu tak bylo. Kupříkladu v Mníšku pod Brdy letos umístili pytlomaty, kam lidé odpadky vhazovali. „Obrátilo se na nás několik občanů s dotazem, zda budeme pokračovat v dobrovolnických úklidových akcích, aby se do nich mohli zapojit. A právě celosvětově připomínaný Den Země se nám zdál jako vhodná příležitost pro uspořádání větší úklidové akce,“ uvedla tamní místostarostka Dana Dalešická.