• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Denis Šafařík z pohádky Kouzelník Žito: Byl jsem jediný kluk ve městě

  18.1.2019
  Marcel Mihalik

  Do povědomí milionů diváků se probojoval z jediného kluka ve městě přes 150 uchazečů o hlavní roli. Herec Denis Šafařík (24), jehož první velkou rolí byl Kouzelník Žito odvysílaný na Štědrý večer, v rozhovoru pro Náš REGION popsal cestu na televizní obrazovky. Pohádka režiséra Zdeňka Zelenky sice u diváků propadla, přesto už mladý herec získal další roli.

  Čekal jsi, že pohádka vzbudí takovou vlnu emocí?

  Upřímně jsem to nečekal.

  Co říkáš na ty negativní komentáře? Překvapily tě? Jak ses s nimi vypořádal?

  Každý má právo vyjádřit svůj názor, je to naprosto v pořádku. Každé nové dílo se setká s kritikou, tak je to i v divadle. Měl jsem velkou oporu ve své partnerce, rodině a blízkých. A negativní komentáře? Ty mě v mé cestě neodradí.

  Kouzelník Žito byl tvoje první velká televizní role. Sžil ses s ním?

  Ano, sžil. Žito je hodný kluk a nechce, aby byli lidé zlí a podváděli. Já se také snažím odbourávat ze svého okolí, aby lhalo nebo podvádělo nebo si lidé hrabali do vlastní kapsy na úkor jiných. To já prostě nemám rád.

  Tím víc tě asi mrzí, že u některých se to nesetkalo s nadšením. Pokud bys mohl hodnotit pohádku v porovnání s jinými, co se ti na ní líbí?

  Na té pohádce se mi líbí, že je klasičtější. Nejsou tam žádné velké inovace. Nesnaží se to nacházet nový způsob předání příběhu. Jsou to klasické zápletky: dobro, zlo, láska. Líbí se mi na tom, že hlavní hrdina Žito je člověk, který bojuje proti křivosti, lhaní a podvádění a proti klasickému alibismu, kdy ukazujeme na někoho, kdo krade, ale zároveň taky krademe. Myslím, že tam je spojitost s dneškem. Daniel Barták navíc složil pěkné písničky a hudbu k celému filmu.

  FOTO: Kouzelník Žito – Denis Šafařík a Anna Kadeřávková

  Kouzelník Žito – Denis Šafařík a Anna Kadeřávková - Denis_Safarik_Anna_KaderavkovaKouzelník Žito – Denis Šafařík a Anna Kadeřávková - Denis_Safarik4Kouzelník Žito – Denis Šafařík a Anna Kadeřávková - Denis_Safarik3Kouzelník Žito – Denis Šafařík a Anna Kadeřávková - Denis_Safarik2Kouzelník Žito – Denis Šafařík a Anna Kadeřávková - Denis_Safarik1
  Další fotky
  Kouzelník Žito – Denis Šafařík a Anna Kadeřávková - Denis_Safarik

  Cesta do Kouzelníka Žita vedla přes casting?

  Ano, šel jsem na regulérní casting. V případě téhle pohádky tam bylo asi 150 kluků a samotného mě to množství překvapilo. Většinou jsem všechny znal. Takže mi to přišlo trapné. Protože člověk jde na základě té pozvánky na casting a říká si: „Jo, chtěj mě.“ A teď tam přijdeš a vidíš tam takové kvantum lidí, že automaticky dostaneš depresi. Protože si myslíš, že není možné uspět.

  A jak se stalo, že ze 150 kluků se Žitem stal Denis Šafařík?

  Chodili jsme po jednom před pana režiséra, který po nás chtěl jeden připravený monolog. Já jsem si připravil jeden šíleně depresivní monolog z divadelní hry od Maxe Frische Andorra, což úplně neuspělo. Pan režisér mi řekl, že je to sice hezký monolog, ale že se jedná o pohádku, takže chtěl, abych tenhle depresivní monolog říkal v komické poloze. Což bylo těžké. Ale pak už jsem byl pozvaný do druhého kola, kde jsme byli jenom dva. A pak se to stalo.

  Co?

  Pan režisér Zdeněk Zelenka s dramaturgem Jiřím Chalupou procházeli všechna videa kluků a furt nemohli najít toho hlavního hrdinu. A nakonec prý pan dramaturg ukázal na mě. A Zdeněk řekl ano.

  V pohádce sis zahrál s herečkou Jiřinou Bohdalovou nebo Annou Kadeřávkovou, známou ze seriálu Ulice a zejména z Instagramu. Jaká to byla spolupráce?

  S paní Bohdalovou to byl na začátku trochu šok, když se člověk setká s někým, koho zná jen z obrazovky. Ale bylo to moc fajn. První, co mi řekla, bylo, že jsem moc hubenej. A pak už jsme se přátelili. Jsem hubený, ale není to tím, že bych nejedl, prostě to máme v rodině, kde jsme hubení všichni. Není to z toho důvodu, že bych chtěl být krásně štíhlý.

  A s Aničkou to bylo taky fajn. Zažívali jsme hezké chvíle, když jsme se učili jezdit na koni, protože jsme to ani jeden neuměli.

  Bylo něco, co během natáčení příjemné nebylo?

  Točili jsme v obrovských horkách a já byl v brnění, a to bylo hodně nepříjemné. Vařil jsem se zaživa.

  Protože je zajímavý tvůj životní příběh a cesta, kterou ses k herectví dostal, pojďme od pohádky k tomu, kdo je Denis Šafařík. Je to kluk, kterému role ve štědrovečerní pohádce spadla do klína zadarmo?

  Nemyslím, že zadarmo. Od svých šesti let jsem začal tancovat v lidušce v Hostinném. Byl jsem jediný kluk ve městě, což mi přišlo vtipný. V páté třídě jsem se rozhodl jít studovat konzervatoř, tak jsem se dostal do Tanečního centra Praha, kde jsem byl dva roky. Od 11 let jsem na internátě v Praze. Domů jsem dojížděl na víkendy. Takže to byla chvíle, kdy jsem se naučil být samostatný, musel jsem se naučit vařit si jídlo a starat se o sebe. Což je podle mě v tom věku 11 let obtížné.

  Rodina v tebe musela mít obrovskou důvěru.

  Rodina mě plně podporovala. Sám to vlastně nechápu. Já bych asi své dítě nepustil. Ale rodiče mi věřili. Měl jsem své penízky, se kterými jsem hospodařil. Naučil jsem se vařit a prát. A nakonec to byla jedna ze zásadních kapitol mého života. Naučil jsem se být cílevědomý a samostatný. Maminka se mi pak po dlouhé době přiznala, že vždycky plakala, když jsem odjížděl autobusem do Prahy. Což já jsem jako dítě nikdy nevěděl, ona mi to neříkala, aby mě neznejišťovala. A myslím si, že se tím pádem ze mě stal hodně ambiciózní člověk, který je zvyklý na sobě pracovat.

  Takže do svých 11 let ses věnoval spíš tanci než herectví. V čem byl zlom?

  V sedmé třídě jsem s tancem skončil, protože jsem dostal zánět do obou kyčlí zřejmě kvůli tomu, že to byl velký nápor na dětské tělo. Takže jsem se vrátil zpátky, dodělal si základní školu v Trutnově, pak jsem šel na gymnázium. A po třetím ročníku gymnázia jsem se rozhodl, že chci jet do Ameriky, a tak jsem tam odjel na rok. Tam jsem studoval střední školu, měl jsem štěstí, že jsme tam měli plně vybavené divadlo, takže jsem tam hrál a absolvoval. Udělal jsem přijímačky na hereckou školu v Los Angeles, kam jsem se dostal. Vrátil jsem se zpátky do Česka, kde jsem si dodělal maturitu.

  A když jsem měl v plánu přestěhovat se do Kalifornie, usoudil jsem vzhledem k tomu, že tam bylo vysoké školné, že Amerika počká. A odjel jsem do Německa, kde jsem dva roky pracoval v hotelu, uklízel jsem pokoje. Což je zajímavé, protože v tu chvíli jsem byl jeden z nejposlednějších pracovníků. Neuměl jsem německy, oni neuměli anglicky, takže to byla hodně nepříjemná práce za málo peněz. Ale vydržel jsem to. A druhý rok pobytu v Německu jsem dojížděl na herecké hodiny do Prahy a přihlásil jsem se na DAMU. Pak jsem se dostal na DAMU a přestěhoval jsem se do Prahy.

  Kde to máš v Praze nejradši?

  Nejradši to mám na Letné, protože tam už rok bydlíme. Mně to tam přijde jako geniální místo. Nemůžu si to vynachválit. Je tam rodinná až maloměstská atmosféra. Není tam ten typický hektický pražský život. Dřív jsme bydleli s přítelkyní na Flóře.

  A největším zdrojem energie je Praha, nebo příroda?

  Nejvíc načerpám energii mimo Prahu. Mám rád osamělou přírodu, kde není hluk města a kde můžu trávit čas sám se sebou. To Praha úplně neumožnuje. Jedině kde můžu relaxovat, je sauna, kde je naprostý ticho. Jelikož s přítelkyní milujeme památky, chodíme s Prahou neznámou po místech Prahy, která nejsou úplně veřejně známá. Když ale můžu, rád vyrazím za energií do hor. Když se vrátím do Krkonoš, je to příjemný návrat. Čím výš stoupáš, tím nižší je tam porost. Je to jako úplně jiná země. Jsem v období, kdy mě obojí, jak srdce, tak rozum táhnou do města. Ale myslím si, že jednou přijde období, kdy mě to zase natáhne zpátky do přírody.

  Jaký rok tě letos čeká?

  Od ledna do října budu točit detektivku, což bude desetidílný seriál z rohu 1922, kdy se k Praze připojují vesnice. Ale vysílat by se to mělo až v roce 2020.

  Když husy sestřelí letadlo. Jeho zázračná záchrana před deseti lety stále dojímá a budí úžas. Co se stalo?  Nepřehlédněte