Děsivý následek Černobylu: Muž se narodil bez poloviny těla

23.11.2022
Simona Knotková

Radiace způsobila, že se muž narodil bez noh a jedné ruky. Přesto se nevzdává a snaží se žít plnohodnotný život.

Matka pětadvacetiletého Tima Masona byla během černobylské havárie vystavena velkým dávkám záření. Chlapec narozený v Moskvě se tak už odmala potýkal s vážným tělesným postižením. Skončil v sirotčinci, kde si ho později všimla Američanka Virginia Mason se svým manželem. Dvojice se nenechala zastrašit jeho handicapem a tříletého Tima si vzala s sebou domů do Hartfordu v Connecticutu.

Hrozivá nehoda postavila mladíka před těžkou volbu: Smrt, nebo život s jednou polovinou těla

Změna prostředí a dobré rodinné zázemí byly pravděpodobně i důvodem, proč z chlapce vyrostl mladý sebevědomý muž, který se tělesným postižením nenechává omezovat. Odmítá dokonce i protézy a chodítko. „Nemám je rád. Chci být sám sebou, aniž bych je musel používat,“ říká.

V současnosti pracuje jako poradce studentů v Napa Valley Wine Academy a dennodenně lidem dokazuje, že plnohodnotně žít se dá i s omezením. „Lidi si třeba mysleli, že se nebudu schopný starat o psa, ale on je teď můj nejlepší kamarád a já ho několikrát denně venčím. Taky existuje názor, že handicapovaní lidé nemůžou cvičit, ale cvičení je pro všechny. Miluju ho a jsem díky němu ve fyzické i duševní kondici,“ vypráví.

Jediná věc, se kterou skutečně  zápasí, jsou podle něj vztahy. „Randění v této generaci je těžké. Na online seznamkách všichni vidí jen vaše postižení a podle toho vás soudí. Nevidí ve vás tu silnou osobnost, kterou vidím já,“ zoufá si.

Přesto se nevzdává a je vděčný za svou nezávislost. „Existuje spousta pochybností o tom, co zvládnu, a to člověku může brát kuráž. Jsem ale tady a zvládám to. Pozitivní zprávy od ostatních pro mě znamenají všechno. Často dostávám třeba taky otázku, jak chodím na záchod, což mi přijde legrační. Každý den se probouzím a pokračuju v boji,“ uzavírá.

Zdroj: Metro.co.ukNepřehlédněte