Děti z dvanáctky se staly dokumentaristy. Zpovídaly i pamětníka z Osvětimi. Co jim řekl?

28.11.2018
Marcel Mihalik

Vzpomínky pamětníků ožijí ve středu 28. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu. Projekt „Příběhy našich sousedů“ má připomenout vzpomínky jedenáctky proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 12, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

„S nápadem přišla obecně prospěšná společnost Post Bellum a získala pro něj podporu Ministerstva vnitra a městské části Praha 12. Pro děti bylo příležitostí stát se pod vedením učitelů a organizátorů z Post Bellum na několik měsíců opravdovými dokumentaristy,“ uvedla pro Náš REGION mluvčí radnice Olga Novotná.

Češi hltají informace, které nedovedou posoudit, říká průzkum. Převládá mediální negramotnost

Do projektu se zapojilo na pět desítek žáků a osm pedagogů z Prahy 12. Reportážní týmy ze ZŠ Na Beránku, ZŠ profesora Švejcara, ZŠ Zárubova, ZŠ Rakovského, ZŠ K Dolům a ZŠ Písnická navštívily a zdokumentovaly celkem 11 pamětníků. Šlo o velice pozoruhodný mix osobností, a to od starousedlíků z Prahy 12 až po čtveřici cizinců z Vietnamu, Bosny a Izraele.

Nové potahy pro autobusy PID navrhl čtrnáctiletý kluk

Děti zpovídaly například historika a pamětníka holocaustu Tomana Broda, který přežil Terezín i Osvětim. Sledovaly osudy filantropa Asafa Auerbacha, zachráněného ve skupině Wintonových dětí nebo mluvčího Charty 77, spoluzakladatele samizdatu Lidové noviny a týdeníku Respekt i polistopadového ministra vnitra Jana Rumla.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Michal Šmíd (historik), Ladislav Dvořák (novinář), Stefanie Bílková (pedagog) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybere tři vítězné projekty.

(mim)Nepřehlédněte