Divadelníci chtějí hrát! Vláda je posunula na druhou kolej

Zástupcům divadelních a tanečních organizací v Česku nestačí čtvrteční vládní nástin rozvolňování života v Česku a chtějí přesnější plány. Mrzí je, že vláda jako službu nevnímá také kulturu, jejíž role pro návrat k normálnímu životu je podle nich nezbytná. Chtějí plán pozvolného otevírání kultury, neboť ji nelze otevřít ze dne na den.

„Těší nás, že se k 3. květnu otevírají služby péče o tělo. Duši zřejmě na ministerstvu zdravotnictví zapomněli do balíčků pro návrat zpět do normálního života přibalit. Těšíme se, že k tomuto datu také z nařízení zmizí zákaz přítomnosti diváka a konečně se budeme moci jeden na druhého svobodně dívat. Od 3. května v ulicích opět divák potká umělce. Prosíme, nehladit, nekrmit a dodržovat platná hygienická pravidla. Umělce vyzýváme, aby svou službu poskytovali bezpečně, z celého srdce a s radostí. Kultura je totiž také služba pro návrat zpět do normálního života nezbytná,“ uvedli dnes divadelníci.

Vláda ve čtvrtek schválila systém rozvolňování, který tvoří šest balíčků s rušením opatření pro jednotlivé oblasti života. Od 12. dubna platí první balíček, od 3. května se mají v druhém balíčku v kultuře otevřít jen muzea, galerie a památky v omezeném režimu. Jinak se počítá s otevřením služeb péče o tělo, provozoven péče o zvířata, zbytkem maloobchodu, venkovních trhů a částečně lázní. Ve třetím balíčku se s kulturou nepočítá, ve čtvrtém balíčku se uvažuje o divadlech a koncertech pod širým nebem za dodržení hygienických opatření.

Chybí vám kultura? Česká filharmonie zahraje online z Rudolfina

„Zavřením kultury mizí z lidských životů radost, tolik potřebná pro kvalitní vývoj každé osobnosti. Chceme plán pozvolného otevírání kultury: kulturu nelze otevřít ze dne na den. Kultura je služba nutná pro zdravou revitalizaci celé společnosti, musí tedy být chytře a rozumně postupně otevírána spolu s nástupem školáků do lavic. Ze všech vládních dokumentů musí zmizet slovní spojení ‚zákaz kultury a zákaz diváka‘, toto absurdní nařízení kriminalizuje každého z nás a brání přirozeným mezilidským vztahům,“ uvedli divadelníci.

Vyzývají ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby upravilo plány balíčků pro návrat zpět do normálního života a „napravilo tak absurdity, které obsahuje a které zpochybňují jeho vážnost“. Navrhují jeho změny, které by měl brát v potaz, pokud se bude incidence nových případů vyvíjet pozitivně. Nejpozději ke 3. květnu by se měl podle nich z vládních materiálů odstranit zákaz diváka. „Chceme zatančit v parku pro kolemjdoucí, přečíst dětem pohádku nebo jim zahrát loutkové divadlo,“ upřesnili svůj požadavek.

Nejpozději 10. května by měla vláda povolit venkovní kulturní akce za přísných hygienických podmínek a stanovit maximální kapacity. Nejpozději 17. května požadují povolit vnitřní kulturní akce s omezenou kapacitou za přísných hygienických podmínek. Dále pak by se podle nich měla pravidelně každý týden navyšovat kapacita kulturních zařízení a uvolňovat přísná pravidla. „Především žádáme, aby všechny kroky byly konzultovány se zástupci odborné kulturní veřejnosti a její požadavky byly brány vážně,“ doplnili.

Žádají také ministerstvo zdravotnictví, aby spolu s ministerstvem kultury zrealizovalo urychleně takové pilotní projekty, které dokáží, že je možné pustit diváka do sálů bez kapacitních omezení a že je možné následně realizovat i větší akce.

adp/ČTK

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama