Dny evropského dědictví zahájí v Chebu průvod Jana Lucemburského

5.9.2022
Roman Kořinek

Součástí národního zahájení Dnů evropského dědictví (European Heritage Days), které se uskuteční 9. až 11. září v Chebu, bude předání titulů Nositel tradice lidových řemesel. Ocenění, které uděluje ministr kultury ČR, převezmou významní tvůrci tradiční řemeslné techniky – Pavel Šrytr za obor lidová výšivka v Podještědí, Romana Jablunková za obor galanterní košíkářství a Petr Růžička v oboru tradiční tesařství. Novináře o tom dnes v Praze informovali pořadatelé ze Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Letošní Dny evropského dědictví, které se v Chebu konají k 700. výročí zástavy Chebska českým králům, zahájí průvod Jana Lucemburského. Celodenní historické slavnosti nabídnou program na náměstí i na chebském hradě. Součástí bude také výstava zapůjčených replik korunovačních klenotů, která bude v kostele sv. Kláry, nebo festival piva. Navštívit bude možné tradiční tesařskou dílnu i koncert městského dechového orchestru. Večerní program zakončí videomapping z historie města.

„My už se několik let snažíme rozvíjet koncept chebských krovů, což je unikátní komplex sahající sedm set let do minulosti. Právě při příležitosti národního zahájení Dnů evropského dědictví bude vernisáž modelů krovů, které Chebu bezplatně daroval tesařský mistr z Německa. Ten za svůj život vytvořil 25.000 modelů historických krovů, z nichž část je z německé a část z české strany. Nyní při této příležitosti budeme otvírat jejich výstavu v budově bývalého špejcharu,“ řekl starosta Chebu Antonín Jalovec (Volba pro město). „Tato událost přesahuje regionální význam, protože jde o unikátní sbírku v hodnotě mnoha milionů korun,“ dodal.

Dny evropského dědictví každoročně otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům české, evropské i světové civilizace. Proto jsou při nich pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže. Samotné Dny evropského dědictví v České republice se letos budou konat 9. až 18. září.

Pořadatelem Dnů evropského dědictví v ČR, jejichž tématem je udržitelné dědictví, je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Tato zájmová nevládní organizace od roku 1990 sdružuje především historické obce nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty. K letošnímu 1. lednu měla celkem 205 členů, z toho 196 řádných (obcí, měst a městských částí) a devět přidružených.

Zdroj: čtk

 


Témata:

Nepřehlédněte