Do hrobky rodiny Mattoni byly uloženy ostatky šesti potomků

29.6.2022
Roman Kořinek

Do hrobky rodiny Mattoni na hřbitově v Karlových Varech Drahovicích byly uloženy ostatky šesti členů významné rodiny, jejíž jméno je spjato s historií i současností Karlových Varů a okolí. V hrobce spočinuly i ostatky pravnuka zakladatele značky minerální vody Mattoni Rudolfa „Rudi“ Heinricha Theodora Mattoniho, který Kyselku a Karlovy Vary v uplynulých desetiletích opakovaně navštívil a který zemřel letos v lednu v USA. Spolu s ním byly dnes do hrobky pietně uloženy i urny pěti dalších potomků Heinricha Mattoniho, který založil Lázně Kyselka a značku Mattoni.

Symbolického návratu šesti členů rodiny Mattoni do jejich rodného kraje se zúčastnili i syn Rudolfa Mattoniho Carlo Mattoni, generální ředitel společnosti Mattoni 1873 Alessandro Pasquale, představitelé města Karlovy Vary i Karlovarského kraje a další osobnosti spojené s městem a regionem.

„Dnešní den je pro naši rodinu takovým návratem domů a nesmírně si vážíme pomoci všech, kteří nám jej umožnili. Karlovy Vary byly domovem rodiny Mattoni již od konce 17. století, kdy sem Octavio Mattoni přišel z italského Tremezza. Můj otec Česko opakovaně navštěvoval, stýkal se s kolegy entomology na Jihočeské univerzitě, měl zájem o obnovu lázní v Kyselce a navázal i přátelské vztahy s Alessandrem Pasqualem a společností Mattoni 1873. Jsem velmi vděčný, že dnes můžeme splnit otcovo přání a uložit jeho i ostatní příbuzné k odpočinku v rodové hrobce právě v Karlových Varech,“ dodal Carlo Mattoni.

Jak řekl, jeho otec myšlenku převézt ostatky Mattoniho rodiny zpět do Karlových Varů zmínil asi před deseti lety. Rudolf Mattoni byl jediným z šestice potomků zakladatele firmy a lázní Kyselka, který se nenarodil v Karlových Varech, i když jeho matka odsud odjížděla už v šestém měsíci těhotenství. Přesto i on si přál se do Karlových Varů vrátit.

Rudolf Mattoni se zajímal o odkaz svých předků a obnovu bývalých lázní, byl členem správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, účastnil se otevření Mattoni Muzea. Zájem o Kyselku a Karlovarský kraj Rudimu zůstal po celý život, a i přes vysoký věk (95 let) chtěl ještě nedávno Česko navštívit. Toto přání si však již nemohl splnit.

V Karlových Varech byly uloženy i ostatky Alice Wilhelmine Mattoni, dcery Leo Friedricha Karla, nejstaršího syna Heinricha Edlera von Mattoni, Adele Juliany Pupp-Mattoni, která byla manželkou Heinricha Johanna Petera, druhého syna Heinricha Mattoniho a jejich tři potomci Andreas Heinrich Otto, Egon Karl Heinrich a Cecilia Isabella Mattoni. Ti všichni zemřeli v zahraničí, kde předtím strávili velkou část života.

„Rudiho Mattoni si hluboce vážím. Měl jsem několik příležitostí se s ním setkat, když od 90. let pravidelně navštěvoval zemi svých předků, zajímal se o Kyselku a rodinnou tradici. Inspiruje mne také jeho celoživotní zájem o ochranu přírody a zejména motýlů, jejichž výskyt považoval za jeden z důležitých indikátorů čistoty životního prostředí. Dnešní firma Mattoni 1873 navazuje nejen na historický odkaz Mattoniů, ale také na Rudiho úsilí o lepší životní prostředí. Na jeho počest jsme letos pojmenovali náš nový projekt na ochranu přírody, Motýlí louky Rudiho Mattoni. Chceme díky němu chránit ohrožené motýly a vracet druhovou rozmanitost do krajiny kolem našich závodů,“ uvedl generální ředitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.

Zakladatel značky Heinrich Mattoni (11. srpna 1830 – 14. května 1910) byl císařský rada, člen c. k. rakouské rady pro železnici, majitel panství Gießhübl-Sauerbrun (nyní Kyselka), podnikatel a průmyslník z Karlových Varů. Pocházel ze staré italské obchodnické rodiny. V roce 1868 začal stáčet vodu do skleněných lahví, která až do té doby byla běžně stáčena do hliněných nádob. V roce 1873 pakl koupil Ottův pramen v Kyselce spolu s okolními pozemky a založil firmu Mattoni.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte