• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Do Krkonoš bude vysazen kriticky ohrožený motýl. Místo je utajené

  2.9.2022
  Simona Knotková

  Vyřezávkou dřevin začala v pátek ve východních Krkonoších příprava utajené lokality pro vysazení kriticky ohroženého druhu motýla – jasoně červenookého. Přípravy pro návrat vzácného motýla do Krkonoš trvají déle než rok, jeho vypuštění do krkonošské přírody se předpokládá začátkem června 2023. Ochranáři v oblasti spolupracují se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP), která má hlavní sídlo ve Vrchlabí.

  „Příprava lokality bude rozložena do několika měsíců, zásahy bude nutné průběžně opakovat,“ řekl předseda ochranářské skupiny JARO David Číp.

  Nová generace jasoně červenookého, která vznikla v chovatelské stanici v Královéhradeckém kraji, bude základem pro krkonošskou populaci. Jasoň je podle vědců jedním z ukazatelů zdravé přírody, tam, kde prospívá, se obvykle daří i dalším druhům nejen hmyzu, ale také celému ekosystému. „Celý chov by byl zbytečný, pokud bychom nedokázali obnovit vhodné podmínky pro život jasoně v Krkonoších. Hlavním důvodem, proč tento motýl na řadě lokalit v Evropě vymírá, je zarůstání skalnatých míst, které nejen tento motýl bezpodmínečně potřebuje ke svému životu,“ uvedl chovatel motýlů Miloš Andres z ochranářské Skupiny JARO.

  Na vyřezávání dřevin dohlížejí odborníci z ochranářské skupiny JARO a botanici Správy KRNAP, aby nedošlo k poškození přírody. „Aby se podařilo obnovit podmínky pro jasoně, musí se teď ochránci přírody chopit řetězových pil, seker i křovinořezů. Skalnaté části je nutné vyřezat na vytipovaných místech natolik, aby je mohl v budoucnu motýlí král jasoň znovu osídlit,“ uvedla koordinátorka české části projektu za ČSOP Hradec Králové Tereza Macečková.

  Jasoň podle ní potřebuje ke svému životu pestrobarevný koberec tvořený hlavně načervenalými stonky rozchodníků nebo rozchodnice růžové, kde se pasou jeho housenky. „Dospělí motýli zase potřebují květy chrp, hvozdíků, chrastavců nebo třeba jetelu,“ uvedla Macečková.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte