• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Do krytu! Schovejte se v Národním zemědělském muzeu alespoň virtuálně

  21.2.2021
  Redakce

  Nejrůznější ochrany úst a nosu jsme za poslední rok vyzkoušeli až až. A nejde jen o ochranné pomůcky – covidová doba nás nutí měnit mnohem podstatnější části našich životů. V Praze jsou ale místa, kde se můžete přesvědčit, že ještě není tak zle. Například proto, že k vaší ochraně stačí kus látky.

  Byly totiž doby, kdy vás nebezpečí, zda máte kvalitní respirátor, opravdu nerozhodilo. Hrozilo totiž, že v okamžiku zmizí celé město. Do této doby, tedy do 50. let 20. století, vás zavede nová výstava Národního zemědělského muzea – vzhledem k současné situaci samozřejmě virtuální.

  Na obrazovce svého počítače si tak můžete prohlédnout bývalý kryt civilní ochrany, který se nachází pod budovou muzea. Jde o unikátní objekt, i v běžných dobách ho muzeum veřejnosti otevírá jen zřídka. Vybudován byl pod muzeem v 50. letech, když se stavěl Letenský tunel. Sloužil jako velitelství civilní obrany Prahy 7, a i když nepatřil k těm největším v Praze, několika zajímavostmi se chlubit může.

  Protiplynová předsíň a prostor náčelníka

  Do virtuální prohlídky je možné vstoupit přes web muzea www.nzm.cz. Dozvíte se zajímavosti a fakta o civilní obraně, studené válce, použitých technologiích nebo si poslechnout, jak vypadal vzdušný poplach.

  Zdeněk Novák: V muzeu je bez návštěvníků smutno

  Zjistíte, jak fungovala filtroventilace, ochrana proti bojovým otravným látkám, ale i proti biologickým nebo radioaktivním. Uvidíte třeba i ústřednu, „protiplynovou předsíň“ nebo „prostor náčelníka“.

  Prohlédnout si kryt na Letné je výjimečná záležitost. I v dobách necovidových je totiž k vidění jen velmi výjimečně a přijít na prohlídku pod muzeum je možné pouze v předem vypsaných termínech a po předchozí on-line rezervaci.

  Pro člověka, který považuje studenou válku ve své „horké fázi“ v 50. letech za věc historicky vzdálenou, je trochu znepokojivé, že kryt byl funkční ještě před čtyřmi lety. Díky tomu, že byl celou dobu udržován, vás ale zase může překvapit například vybavení umýváren, ještě před pár lety dobře známé z pražských koupelen. A také jedna dobrá zpráva vás při prohlídce krytu napadne – plynové masky jsou snad opravdu už věcí historie.  Nepřehlédněte