• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Do Kunderovy knihovny chodí badatelé i turisté

  30.3.2024
  Simona Knotková

  Studenti, badatelé i turisté vyhledávají Knihovnu Milana Kundery, která před rokem vznikla v Moravské zemské knihovně v Brně, tedy v rodném městě česko-francouzského spisovatele.

  Umožňuje studium Kunderova díla v originále i překladech, zároveň se tam konají přednášky a další kulturní akce. Měla by spojovat lidi, kteří mají zájem o evropskou kulturu, řekla mluvčí knihovny Anna Mrázová.

  Za první rok provozu knihovnu navštívilo zhruba 4300 lidí, z toho přibližně čtvrtina při organizovaných exkurzích. Ze začátku přicházeli ve vyšším počtu Brňané, mnozí z nich vzpomínali na svá setkání s Kunderou. „Návštěvnost se ještě zintenzivnila po úmrtí Milana Kundery. Vedle ‚domácích‘ návštěvníků ale od začátku do knihovny směřují i návštěvníci ze zahraničí, v létě byla knihovna cílem turistů,“ popsala Mrázová.

  Pravidelně přicházejí také badatelé, kteří mají hlubší zájem o Kunderovo dílo. Knihovna se stala také cílem návštěv studentů středních škol, vysokoškolských studentů a zahraničních bohemistů.

  Moravská zemská knihovna v uplynulých letech získala podstatnou část Kunderovy domácí bibliotéky a archivu, průběžně vše zpracovává a katalogizuje. „Chystáme výstavu v Rennes v rámci kunderovského festivalu, který organizuje tamní univerzita, doplňujeme postupně fond o literaturu o Milanovi Kunderovi, rádi bychom už v průběhu roku zpřístupnili ke studiu digitalizovanou část knihovny, tedy knihy, které nesou autorovy vpisky a komentáře, a chystáme zahájení rezidenčních programů pro francouzské a české spisovatele a spisovatelky,“ uvedla Mrázová.

  Slavnostní zahájení provozu se konalo loni 1. dubna, součástí byla debata literátů Karla Steigerwalda a Aleksandra Kaczorowského. Od té doby navštívil knihovnu například přední rakouský spisovatel Robert Menasse.

  Kunderovi by letos 1. dubna bylo 95 let. Od jeho smrti uplyne 11. července jeden rok. K oběma výročím chystá knihovna akce, které ale nechce zatím prozrazovat.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte