Do podzimu se do Karlových Varů létat nebude. Co bude poté, je otázkou

7.7.2021
Roman Kořinek

„Ztráta 19 milionů korun byla očekávaná a počítali jsme s ní. Je to samozřejmě důsledek koronavirové pandemie, během které bylo zavřené celé nebe. To se bohužel nestalo pouze vloni, ale i letos. Proto pracujeme s podobným ekonomickým scénářem,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN).

Ten uvedl, že k tomu aby bylo karlovarské letiště ekonomicky na nule, stačí zajistit tři pravidelné linky týdně. To je ale samozřejmě nyní v době ihned po covidu naprosto nereálné. Zvláště, když se ještě letecký provoz zdaleka nevrátil do běžného rytmu.

„Zkoušeli jsme oslovit velké cestovky a nabízeli jim volné kapacity a dokonce i finanční podporu, ale není to pro zatím zajímavé. Riziko finančních ztrát je pro cestovky obrovské a navíc argumentují tím, že Karlovy Vary nejsou zas ta vzdálené od Prahy,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Bureš (ODS), který má již potvrzené informace o tom, že do podzimu se do Karlových Varů létat nebude.

Vedení Karlovarského kraje se kvůli výše popsaným ekonomickým problémům a nutnosti dalších investic do areálu, snaží dohodnout s ministerstvem dopravy, aby bylo letiště převedeno do základní státní dopravní infrastruktury a provozoval, rozvíjel a financoval ho stát.

„Jsme v této otázce aktivní, ale víme, že současná vláda se již k tomuto tématu nebude vyjadřovat. Otázku tedy budeme řešit nejdříve po podzimních parlamentních volbách,“ dodal hejtman s tím, že pokud by na podzim do Karlových Varů začala létat alespoň zmiňovaná společnost Poběda, mohla by se ztráta letiště za letošní rok snížit na dvanáct milionů korun.

Zdroj: vzNepřehlédněte