Do zoo nejen za zvířátky. V Zelčíně zahraje i Divokej Bill

29.6.2021
Jaroslav Svoboda

Zoologická zahrada nebo zoopark?

Každý z nás už byl určitě někdy v nějaké klasické zoologické zahradě. Velké množství nejrůznějších, a často cizokrajných zvířat, velká plocha a možnosti se jen tak provětrat a posedět na lavičkách, bohatý doprovodný program a poslední dobou ale také nemalé vstupné a lidově řečeno „hlava na hlavě“. Takto můžeme stručně charakterizovat návštěvu klasických zoologických zahrad. Ovšem, několik posledních let se rozvíjí nový trend malých zooparků či farem, které se stávají stále oblíbenějšími, ačkoliv si tam neprohlédneme žádná exotická zvířata, ale spíše domácí zvířata patřící do našich zeměpisných podmínek. Proč tomu tak je a jaký bude další vývoj?

Železniční muzeum v Lužné nejsou jen exponáty, opraví vám i vaši lokomotivu

Jedním z důvodů je dostupnost a cena

Zatímco klasické zoo jsou situovány do velkých měst, minizoo a farmy můžete navštívit i relativně nedaleko od svého bydliště v menších obcích. Důležitou roli hraje také cena vstupného. Například v pražské zoo přijde vstup celou rodinu na 800,- Kč, ve zlínské ZOO Lešná 740,- Kč a v Liberci až 580,- Kč. Naproti tomu například Zoopark Zelčín u Mělníka přivítá rodiny za pouhých 260,- Kč a to s neméně zajímavým doprovodným programem nebo s možností dětských táborů.

Znáte českou vesnici uprostřed USA? Nedaleko je i Protivin

Velké akce se chystají i na Mělnicku

V zooparku v Zelčíně na Mělnicku si pro návštěvníky připravili opravdu žhavé léto, 3. července zde totiž zahraje oblíbená kapela Divokej Bill, 14. srpna pak zase hudební Pokáč a 28. srpna se představí známá skupina Kamelot. Toto léto je tedy opravdu nač se těšit.

V mini zooparku v Přívorech u Mělníka zase nabízí k vidění i opravdové skvosty jakými jsou sibiřští tygři, velbloudi, koně či bílý tygr. Kromě toho nechybí ani doprovodný program, rovněž srovnatelný s klasickými zoologickými zahradami.

Ženy se zkrášlují už desítky tisíc let, nejstarší šperk byl z mamutích kostí

Zooparky nechybí ani v hlavním městě

Zvířecí farmu v pražských Miškovicích můžete pak navštívit zcela zdarma nebo jen za dobrovolný vstup. Přitom nabízí příjemné prostředí pro klidný rodinný výlet strávený mezi poníky, kozami, prasátky, ovcemi či králíky.

„S klasickou zoologickou zahradou se určitě tento druh zábavy nedá srovnávat, je to jako byste srovnávali dovolenou v Thajsku s víkendem na Orlíku. Určitě sem ale zajdeme velice rádi, protože si děti mohou zvířátka pohladit a vlastně se s nimi i skamarádit,“ řekla nám paní Kateřina, která farmu navštívila s celou rodinou.

Do jisté míry odhalila klíč k úspěchu. Podobné farmy si totiž nekladou za cíl konkurovat velkým zoologickým zahradám, ale spíš přinést návštěvníkům možnost splynutí s přírodou. Ale nejen to.

Zdroj: vzNepřehlédněte