Dočká se kolínské nádraží rozsáhlých změn? Správa železnic musela zrušit tendr na bezbariérová nástupiště

25.2.2021
Táňa Pikartová

Celou akci ale hatí fakt, že není, kdo by projekt realizoval. Správa železnic, která je investorem projektu kolínského podchodu, však se stavbou, bohužel, hned tak nezačne. Do výběrového řízení na zhotovitele se napoprvé nepřihlásila ani jedna firma.

Koncem loňského roku proto Správa vypsala nové řízení, které skončilo 28. ledna. Výsledek ale opět nula. „Výběrové řízení na zhotovitele pro zajištění bezbariérového přístupu na nástupiště ve stanici Kolín Správa železnic zrušila, protože všechny nabídky překročily nejvýše přípustnou nabídkovou cenu. Ta je stanovena na 363 milionu korun. Správa železnic proto soutěž vyhlásí znovu,“ konstatovala tisková mluvčí SŽ Radka Pistoriusová a dodala: „Pravděpodobné zahájení stavby je nyní stanovené až na únor příštího roku. Práce v Kolíně navíc musíme koordinovat s rekonstrukcí koridoru mezi Velimí a Poříčany a s modernizací železničního uzlu v Pardubicích.“

V kolínském babyboxu našli novorozence. Chlapec je letos prvním odloženým dítětem

„Výstavba podchodu pod železničním nádražím je třetí ze čtyř etap celkové rekonstrukce vstupní brány do Kolína. Těmi prvními dvěma byly rekonstrukce autobusového terminálu a budovy vlakového nádraží. Třetí částí je pak výstavba podchodu do ulice Starokolínská na Zálabí a jako poslední přijde na řadu vybudování parkovacího domu v této lokalitě,“ vysvětlil priority rozpracovaného plánu starosta Kolína Michael Kašpar.

Nový podchod především přispěje k většímu komfortu cestujících, a to jak na samotném nádraží, tak i proto, že budou moci sjet ze zálabské strany přímo na Starokolínskou ulici. Vyhnou se tak většinou ucpanému centru města. „Je to pro nás velký krok a finální zajištění přístupu na nádraží i pro cestující z druhé strany města, který dosud neměli,“ dodal starosta Kašpar.

V Kolíně se začalo s rekonstrukcemi v roce 2017, první na řadě byla nákladná a obsáhlá přestavba autobusového terminálu, která vyšla na 78 milionů korun. Pak přišla ke slovu Správa železnic a opravy za 70 milionů korun, které spočívaly v racích v odbavovací budově vlakového nádraží. Šlo například o nový informační systém i rekonstrukci toalet a pokladen.

Kolín bude mít parkovací věž pro cyklisty. Vyroste na autobusovém nádraží

„Harmonogram výstavby je navržený tak, aby stavba zasahovala co nejméně do provozu a minimalizovali jsme vyloučení jednotlivých kolejí. Úpravy nástupišť se pak budou provádět pouze v rozsahu nutném pro vybudování otvorů pro schodiště a výtahové šachty. Celá stanice včetně nového podchodu bude navíc vybavena novým informačním a orientačním systémem pro cestující,“ připomněla mluvčí Radka Pistoriusová.

Současně s budoucí stavbu podchodu má rance v plánu vybudovat ve Starokolínské ulici parkovací dům. „Vlastníme tam pozemky a na parkovací dům už máme studii, která má dvě varianty, a to buď se třemi sty nebo čtyřmi sty parkovacími místy. A až budeme mít jistotu, že stavba podchodu začala, určitě budeme pokračovat v projektové dokumentaci parkovacího domu. Na jeho výstavbu budeme žádat o dotaci od ministerstva pro místní rozvoj,“ doplnil starosta města.Nepřehlédněte