Dar vděčného studentstva
Pomník ve tvaru kamenného jehlanu vznikl v roce 1876 na paměť básníka, který jezdil na Závist na dovolenou a do okolí rád chodil na procházky. Architektem pomníku je Bohuslav Spudil z Čáslavi, kameníkem Otto Sandter a bronzový medailon vytvořil Josef Václav Myslbek. Pod portétním reliéfem je vyveden nápis „Vítěslavu Hálkovi vděčné studentstvo“, v dolní části je pak nápis Obnovil Okrašlovací spolek Zbraslav 1939. Do seznamu kulturních památek byl pomník zapsán v květnu 1958.
Představitel Májovců a otec zakladatel
Vítězslav Hálek, vlastním jménem Vincenc Hálek, se narodil 5. dubna 1835 právě v Dolínku. Zemřel poměrně v mladém věku 8. října 1874 ve 39 letech na zánět pohrudnice. Pohřben je na Vyšehradě mezi „otci zakladateli“ české literatury. Vedle Jana Nerudy byl nejvýraznějším představitelem dužiny Májovců. Podobně jako Neruda byl nejen básníkem, ale také prozaikem, dramatikem, literárním kritikem a publicistou.
Pracoval jako redaktor Národních listů. Básně vydával v almanachu Máj, který i redigoval. Byl vůdčí osobností časopisu Ruch. Roku 1872 převzal a redigoval spolu s Nerudou časopis Lumír. Spolu s ním také vydával časopis Květy. Řídil edici Slovanské besedy. Z jeho prosaických děl připomeňme Pohádky z naší vesnice, Král Vukašín nebo Poldík rumař.


































