Domácí násilí může přerůst ve stalking. Pomoci může intervenční centrum!

4.3.2021
Andrea Cerqueirová

„Eva si Jirku vzala po čtyřech letech známosti, kdy se rozhodli založit rodinu. Bohužel první pokus o potomka se nezdařil, Eva potratila, a agresivita manžela vůči její osobě rostla. Začalo to zákazy jezdit k rodině, napadáním její sebeúcty. Přesto, že vztah měl do idylky hodně daleko, Eva stále věřila, že se třeba i narozením společného potomka vše zlepší. Nakonec se jim narodily dvě zdravé děti.  Bohužel i po narození dětí se nic nezměnilo. Naopak psychické násilí se začalo ještě více stupňovat,“ uvedla vedoucí intervenčního centra Denisa Sachomská.

Z domova se stalo peklo? Může pomoci intervenční centrum!

„Manžel ji začal kontrolovat e-mailovou korespondenci, telefonní hovory a utracené finance. Musel vědět o všem, co a kde dělá. Nesměla si změnit přístupová hesla, ani založit vlastní účet v bance. Často na ni slovně útočil. Eva byla zmatená a nevěděla, co má dělat, aby byl doma klid. V té době ji také opakovaně vyhazoval ze společné domácnosti. Nebylo výjimkou, že jej rozčiloval pláč malé dcery, kvůli kterému se údajně nevyspal. Zoufalá Eva se pokusila s manželem domluvit na rozchodu, ale on tuto možnost odmítal. Agresivní výbuchy manžela se střídaly s obdobím klidu. Tyto situace se v průběhu let několikrát opakovaly,“ pokračovala.

Údery do hlavy, nadávky

Vše vygradovalo v lednu 2018, kdy jí manžel začal sprostě nadávat, čemuž přihlížely jejich dvě děti. Nepomohlo, že ho prosila, aby toho nechal. „Chytil mě za ruku, skroutil mi ji za zády a stáhl mne ze schodů. Na zemi mě pak několikrát silně uhodil do hlavy. Viděla jsem rozmazaně, hlava mě bolela a měla jsem hrozný strach. Chtěla jsem s dětmi utéct do bezpečí, ale manžel mi obě dcery vyrval z náručí a tak jsem vyděšená utekla sama. Vyčerpaná jsem došla do 5 km vzdáleného města s tím, že vše nahlásím na policii, ale protože jsem neměla u sebe ani doklady a bála se manželovi reakce, neudělala jsem to,“ zavzpomínala Eva.

„Když jsem se vrátila domů a starší tříletá dcerka mě přivítala slovy: „Mami, ty seš kráva.“, došlo mi, že to, co se u nás doma za zavřenými dveřmi odehrává, musím zastavit,“ uvedla. Nakonec se svěřila příbuzným. Poradili jí, aby okamžitě odešla. Ona se ale bála s manželem mluvit o rozvodu, doufala v jeho změnu. Vše se ale stupňovalo. Jednoho dne ji manžel srazil v koupelně na zem, držel jí, chtěl ji uhodit. „Udělej to, ať se něco stane! vykřikla jsem na něj v zoufalosti. Zakryla jsem si obličej a čekala, co bude. Manžel ale beze slova odešel,“ řekla Eva.

Nová síla řešit situaci

Začala trpět depresemi, po měsíci vyhledala psychologa a psychiatra, chtěla odjet za rodiči, ale manžel jí to zakázal. Přes centrum ohrožených dětí se dostala do Intervenčního centra Respondeo. „Teprve s pomocí Respondea Eva začínala získávat sebedůvěru a sílu na řešení své situace. Uvědomila si, že se manžel jen tak nezmění. Rozhodla se od něj odejít a zajistit dětem klidné prostředí pro jejich vývoj,“ uvedla Sachomská. V intervenčním centru Evě pomohli sepsat návrh na rozvod. Manžel po prvotním souhlasu začal dělat potíže. Eva už neustoupila a manžel jí začal vyhrožovat tím, že ji v případě rozvodu připraví o děti.

Jak na konflikty ve vztazích? Filipovi pomohla terapie

Na doporučení pracovnice intervenčního centra se Eva pokusila zajistit důkazy o probíhajícím domácím násilí. „Manžel na to však přišel a telefon s důkazy jí rozbil. Eva se i přes to rozhodla podat návrh na úpravu výchovy a výživy nezletilých dětí na dobu před a po rozvodu manželství spojený s předběžným opatřením. A protože byla v té době už silnější, sebrala veškerou odvahu a doslova utekla s dětmi k příbuzným. Nicméně tím, že nechtěla vzít otce svým dětem, je i nadále s manželem pravidelně v kontaktu a styk s dětmi mu umožňuje. Fyzicky se jí ulevilo, ale psychický nátlak ze strany manžela naopak zesílil,“ uzavřela Sachomská.

Intervenční centrum Respondeo pomáhá lidem ohroženým domácím násilím – obětem i svědkům. Všechny jeho služby jsou, díky finanční podpoře z projektu Podpora vybraných druhů sociálních služeb ve Středočeském kraji, bezplatné, je dodržována mlčenlivost a klient může vystupovat anonymně, pracovnice intervenčního centra mohou za klienty vyjet i do terénu.Nepřehlédněte