Z domova se stalo peklo? Může pomoci intervenční centrum!

30.9.2020
Andrea Cerqueirová

„Opilý Milan vedle v místnosti nadával. Matka Milana a Ireny se zamkla v ložnici. Mireček – syn Marty a Milana se krčil ve své posteli a ani nedutal. Irena se rozhodla zavolat policii. Když přijela policie a celou situaci vyhodnotila, Milana odvezla na služebnu a pro Martu zavolali sanitku. Milan byl vykázán, což znamená, že měl zákaz přiblížení k Martě a vstup do domu. Martě byla nabídnuta pomoc ze strany Intervenčního centra Respondeo, kterou ráda přijala. Ale jak její příběh plný bolesti začal a jak je na tom Marta teď?,“ uvedla sociální pracovnice.

Z podnikatele alkoholikem

„Marta se do domu k Milanovi nastěhovala po narození jejich společného syna Mirečka před sedmi lety. Už od začátku vztahu docházelo mezi partnery k neshodám. Marta Milana nechtěla opustit kvůli malému synovi. Druhým důvodem byl i fakt, že Milan podnikal a slušně vydělával. Bohužel ale měl také velmi vřelý vztah k alkoholu. Zvlášť v opilosti se choval k Martě i své matce, která v domě bydlela také, povýšeně. Když se mu přestalo dařit v podnikání, začal se chovat agresivně,“ pokračovala.

Matka ručí za bratrovu hypotéku, obrátila se žena na poradnu ve Staré Boleslavi

„Často Martu slovně napadal, ponižoval jí, vyžadoval jídla, která pak ale nejedl, občas jí dal facku a začal ji nesmyslně obviňovat z nevěry i z toho, že se řádně nestará o jejich syna. Milan ze svých neúspěchů vinil Martu, ale i svou matku, ke které se choval hrubě. Marta si s tchyní nejdřív rozuměla. Ale postupně s rostoucí agresivitou Milana ji tchyně začala říkat, že to, jak se její syn chová, je její vina. Situace se začala stávat nesnesitelnou. Marta čím dál víc propadala depresivním náladám,“ uvedla též.

Naděje na lepší život

„Policisté, kteří zasahovali v době, kdy Milan Martu napadl, ji nabídli pomoc Intervenčního centra Respondeo. Marta pomoc přijala. Bylo jasné, že i vzhledem k malému Mirečkovi je třeba nastalou situaci řešit,“ přiblížila sociální pracovnice.

„Mluvila jsem s Martou o tom, že může požádat soud o prodloužení vykázání, ptala jsem se jí, jak by si svůj život představovala dál, co by chtěla. Marta nejdřív jen brečela a byla plná strachu. Na další konzultaci mi ale sdělila, že je rozhodnutá se z domu odstěhovat i se synem Mirečkem a začít nový život,“ uvedla jedna z pracovnic Intervenčního centra Respondeo.

Vleklé domácí násilí syna vůči rodičům ve středočeské vesničce

„Bylo tedy nutné začít řešit nové bydlení a finance. Nabídla jsem Martě prozatím azylový dům, ale tuto možnost odmítla,“ dodala. „Marta za pomoci sociální pracovnice Respondeo požádala o svěření Mirečka do své péče a našla si brigádu. S hlídáním Mirečka vypomohla Irena – sestra Milana, která obývala v domě patro. Marta začala chodit na terapii. Vše vypadalo nadějně,“ informovala Náš REGION pracovnice.

Jako domeček z karet…

Doma však Martě začalo peklo s tchýní. Vinila ji, že Milana vyhnala, že je líná, napadala ji i jinak slovně. Marta chtěla z domu odejít, ale nedařilo se jí najít nové bydlení. Navíc Milan začal, podle slov sociální pracovnice, manipulovat s malým Mirečkem, kupoval si jeho přízeň novými hračkami a sladkostmi. Mireček se vracel od Milana nadšený, říkal Martě, že se těší, až se táta vrátí domů.

„Marta měla pocit, že se vše hroutí – tchyně ji nesnáší za to, že nechala Milana vykázat, Mireček visí na tátovi, a ona sama není schopna vydělat tolik, aby mohla Mirečkovi nakoupit hračky ani si najít bydlení. Milan jí začal psát SMS, omlouval se a sliboval, že se polepší, že mu záleží na ní i na Mirečkovi. Proto se nakonec Marta rozhodla, že nepožádá soud o další prodloužení vykázání, a tak se Milan brzy vrátil domů,“ uvedla sociální pracovnice.

Manipulace s Mirečkem

„Marta se se mnou dohodla, že bude nadále docházet na konzultace, byla informována, co dělat, kdyby byl Milan opět agresivní. Netrvalo dlouho a stalo se. Milan Martu už sice nenapadal fyzicky, ale nadával a vyhrožoval, že zařídí, aby Mirečka dostal do péče on a Martu pak vyhodí z domu, zničí ji, vyhrožoval i fyzickým napadením. Přitom nešetřil ani svou matku. Mirečka si však předcházel. Jeho manipulací chtěl být Mireček jen s otcem, Martu vůbec nerespektoval a byl na ni drzý,“ pokračovala v příběhu.

V Brandýse i Čelákovicích působí bezplatná poradna po lidi v tísni

„Irena celou situaci pozorovala a nebylo jí z toho dobře. Měla strach o svou matku. Pokusila se s Milanem promluvit, ale on na ni křičel a nadával jí. Vrcholem pro Irenu bylo, když na ni jednou začal hrubě křičet i Mireček. Po tomto incidentu se rozhodla jít s Martou do intervenčního centra, kde chtěla stávající situaci řešit. Na další konzultaci přivedla i svou maminku. Ta však sociální pracovnici nic nepřiznala, bála se syna Milana a nechtěla ho ztratit,“ doplnila.

Nová šance

Celou situaci, kdy Milanovou agresí trpěli všichni v domácnosti, nakonec podle slov sociální pracovnice vyřešila Irena, která podala žalobu na vystěhování bratra Milana ze svého domu. Marta na Milana podala na policii trestní oznámení za napadání a vyhrožování. „Marta i Irena mají nadále podporu v intervenčním centru. Marta na doporučení pracovnice intervenčního centra našla pro Mirečka dětského psychologa, a obě ženy dostaly podrobné informace co dělat, když by se agresivita Milana opět opakovala,“ doplnila.

Intervenční centrum Respondeo pomáhá lidem ohroženým domácím násilím – obětem i svědkům. Všechny služby jsou bezplatné, intervenční centrum dodržuje mlčenlivost, klient zde může vystupovat anonymně. Intervenční centrum má pobočky v Nymburce, Kolíně a Mladé Boleslavi, pracovnice však mohou za klienty vyjet i do terénu – blíže k místu jejich bydliště.Nepřehlédněte