Domov důchodců hned za pivovarem. Vysoké Mýto plánuje novou výstavbu

13.5.2021
hpl

„Nynější domov je jeden z kachlových paneláků na vojenském sídlišti po sovětské armádě, který byl hned po odchodu vojsk počátkem 90. let přestavěn na Dům pokojného stáří. Je to už skoro 30 let, budova morálně zastarala, dožívá a je zralá na generální rekonstrukci,“ řekl dnes novinářům starosta František Jiraský (Nestraníci). Přestěhovat klienty po dobu oprav na rok jinam není možné.

Nová čtyřpodlažní budova by měla 80 klientům poskytovat mnohem lepší podmínky než současný objekt, bude kompletně bezbariérová. V každém patře bude jídelna, v jednom křídle kaple sahající přes dvě patra. K dispozici bude i zahrada a ordinace praktického lékaře. Současný objekt má oproti tomu značná omezení. „Vyjet s postelí z pokoje je nyní v podstatě nemožné, kvůli úzké chodbě se nevytočí a dveře mají maximálně 80 centimetrů. Nelze to upravit podle současných standardů,“ uvedl Jiraský.

Aviatická pouť letos bude, ale bez diváků

Město vbrzku chystá soutěž na zpracování projektové dokumentace. Na stavbu by chtělo zkusit získat dotaci z evropského programu REACT EU nebo od ministerstva práce a sociálních věcí. Stavět by se v případě úspěchu žádosti začalo nejdříve v roce 2024.

Po přestěhování klientů do nového objektu by bývalý vojenský panelový dům město opravilo. Zřejmě by jej využilo zpět na byty.

Vysoké Mýto v lednu 2011 otevřelo nově postavený domov pro seniory. S náklady na vybudování přes 150 milionů korun byl největší investicí města od roku 1990. Má kapacitu až 100 lidí, provoz zajišťuje specializovaná obecně prospěšná společnost Ledax.

hplNepřehlédněte