Aviatická pouť letos bude, ale bez diváků

6.5.2021
Redakce

„Chtěli jsme Aviatickou pouť dopřát našim fanouškům, ale letos to bohužel nejde. Zvažovali jsme, že ji sami natočíme a budeme streamovat. Potom přišla nabídka od České televize, ujme se náročného procesu přenosu,“ řekl pilot a autor programu Jan Rudzinskyj.

Vysílání začne zhruba ve 14:00, potrvá 90 až 100 minut. K vidění bude letoun Blériot, letos totiž uplyne 110 let od letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. Vznese se francouzský stíhací dvojplošník z doby první světové války Nieuport 11, cvičný letoun Jak C-11, dvoumístní cvičný letoun Zlín Z-381, přiletí Flying Bulls Aerobatics Team. „Datumově je to letos 30 let od první Aviatické pouti, ale my výročí chceme oslavit až příští rok s diváky,“ řekl Rudzinskyj.

Na akci vystoupí akrobatický pilot Martin Šonka, bude mít dvě letové ukázky. Bude létat na letounu Zlín 142, co je podle něj legendární cvičný stroj, v Pardubicích na něm létá jako cvičný instruktor. Podruhé poletí se svým soutěžním speciálem Extra 300 SR.

Tak nám zabili Velkou pardubickou. Žokejové protestují proti úpravám Taxisu

Diváci mu budou chybět. „S lidmi na zemi je to úplně jiné. Je nádherné se s nimi bavit, když jdete letět, a pak když přistanete, oni vám řeknou, co bylo dobré, co už je nuda. I když na druhou stranu je dobré, když se letadla dostanou do televize. Zvlášť v této době, kdy letecké akce nejsou vůbec,“ řekl Šonka.

Před leteckou akcí, kterou organizátoři nazvali Májové letecké Pardubice, se uskuteční dvě výstavy. Budou od 10. do 31. května v Paláci Pardubice a u sochy Jana Kašpara na třídě Míru, připomenou výročí letu prvního českého aviatika a 30 let existence Aviatické pouti. Od 24. dubna do 31. května se bude konat on-line výstava na stránkách akce o třech dekádach jejího konání. Konat se budou i pietní akty u hrobu Jana Kašpara, u jeho sochy a památníku aviatiky na Dukle, řekla za pořadatele Majka Schillerová.

Akce pořadatele vyjde zhruba na milion korun, podílejí se na ní samosprávy, například Pardubický kraj dal 250 tisíc korun, a sponzoři, kterými jsou soukromé firmy. Náklady jsou letos nižší, protože organizátoři nemusí zajišťovat na letišti prostor pro diváky. Vystupující ale letos dostanou nižší honoráře, než je na leteckých dnech obvyklé.

„Chceme propagovat historii létání. Nejsme letos schopní vystupujícím zaplatit v plné výši. Všichni se s námi dohodli na poměrném vyrovnání,“ uvedl Rudzinskyj.

adp/ČTKNepřehlédněte